1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

17 травня 2022 року

м. Київ

справа № 210/5475/20-ц

провадження № 61-3016св22

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого -Синельникова Є. В. (суддя-доповідач),

суддів: Білоконь О. В., Осіяна О. М., Хопти С. Ф., Шиповича В. В.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 , яка діє у своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

представник позивача - ОСОБА_5 ,

відповідач - комунальне підприємство «Швидкісний трамвай»,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу представника ОСОБА_1 , яка діє у своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,- ОСОБА_5 на постанову Дніпровського апеляційного суду у складі колегії суддів: Бондар Я. М., Барильської А. П., Зубакової В. П.,від 15 лютого 2022 року.

Зміст позовної заяви та її обґрунтування

У вересні 2020 року ОСОБА_1 , яка діє у своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , звернулася до суду з позовом до КП «Швидкісний трамвай» про відшкодування моральної шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 24 травня 2019 року сталась дорожньо-транспортна пригода, в якій трамвай «Татра ТЗ Модернізований», номер вагону 044, скоїв наїзд на пішохода ОСОБА_6 , в результаті чого остання отримала тілесні ушкодження, від яких померла. Позивачка вказувала, що кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019040230000939, закрито у зв`язку з відсутністю в діях водія трамваю складу кримінального правопорушення, що підтверджується постановою про закриття кримінального провадження

від 30 вересня 2019 року. Стверджувала, що внаслідок смерті

ОСОБА_6 , яка є її дочкою, їй було завдано моральну шкоду. Також зазначала, що у ОСОБА_6 залишилося троє дітей, законним представником яких вона є, яким також заподіяно моральну шкоду у зв`язку зі смертю матері. Визначаючи розмір моральної шкоди, ОСОБА_1 виходила із того, що втрата нею доньки, а дітьми матері призвела до душевних хвилювань, переживань, почуття суму та усвідомлення того, що її вже не повернути. Після смерті дочки вона стала опікуном та піклувальником трьох дітей, хоча вже є пенсіонером за віком, вимушена працювати на посаді прибиральниці для того, щоб забезпечити дітей всім необхідним. Наголошувала на тому, що трагедія вплинула на психічний та емоційний стан дітей, які втратили найріднішу людину.

Посилаючись на зазначені обставини, ОСОБА_1 , яка діє у своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , вважала, що справедливим та розумним буде відшкодування моральної шкоди у розмірі 300 тис. грн кожному та просила стягнути кошти з відповідача.

Основний зміст та мотиви рішення суду першої інстанції

Рішенням Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі судді Сільченка В. Є. від 23 вересня

2021 року позов задоволено частково.

Стягнуто з КП «Швидкісний трамвай» на користь ОСОБА_7 200 000 грн в рахунок відшкодування моральної шкоди, заподіяної смертю дочки ОСОБА_6 .

Стягнуто з КП «Швидкісний трамвай» на користь ОСОБА_2 , в інтересах якого діє законний представник ОСОБА_7 , 200 000 грн в рахунок відшкодування моральної шкоди, заподіяної смертю матері ОСОБА_6 .

Стягнуто з КП «Швидкісний трамвай» на користь ОСОБА_3 , в інтересах якого діє законний представник ОСОБА_1 , 200 000 грн в рахунок відшкодування моральної шкоди, заподіяної смертю матері ОСОБА_6 .

Стягнуто з КП «Швидкісний трамвай» на користь ОСОБА_3 , в інтересах якого діє законний представник ОСОБА_1 , 200 000 грн в рахунок відшкодування моральної шкоди, заподіяної смертю матері ОСОБА_6 .

Вирішено питання розподілу судових витрат.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що КП «Швидкісний трамвай» несе відповідальність за шкоду, яка є наслідком дії джерела підвищеної небезпеки, незалежно від наявності його вини в її заподіянні, оскільки перед потерпілими несуть однаковий обов`язок відшкодувати завдану шкоду як винні, так і невинні володільці об`єктів, діяльність з використання яких є джерелом підвищеної небезпеки. Посилаючись на характер отриманих позивачами переживань, засади розумності та справедливості, районний суд стягнув з відповідача на користь позивачів

по 200 000 грн кожному в рахунок відшкодування моральної шкоди, завданої смертю дочки та матері ОСОБА_6 .

Основний зміст та мотиви постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Дніпровського апеляційного суду від 15 лютого 2022 року апеляційну скаргу КП «Швидкісний трамвай» задоволено. Рішення Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 23 вересня 2021 року змінено, зменшено розмір відшкодування моральної шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки, з 200 000 грн до 100 000 грн на кожного із позивачів.

Суд апеляційної інстанції погодився з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для відшкодування позивачам моральної шкоди, завданої загибеллю дочки та матері. Разом із тим, апеляційний суд не погодився з визначеним судом першої інстанції розміром відшкодування моральної шкоди, вважаючи його завищеним й таким, що не відповідає принципу співмірності та розумності. Суд апеляційної інстанції послався на постанову слідчого Криворізького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 30 вересня 2019 року, якою закрито кримінальне провадження № 12019040230000939 у зв`язку з відсутністю в діях водія трамваю складу кримінального правопорушення, передбаченого статтею 286 Кримінального кодексу України, та якою встановлено, що дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок порушення правил дорожнього руху саме пішоходом ОСОБА_6 , що призвело до тяжких тілесних ушкоджень, від яких настала її смерть.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції та узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі представник ОСОБА_1 , яка діє у своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , - ОСОБА_5 просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.

Підставою касаційного оскарження вказаного судового рішення заявниця зазначає порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, застосування норм права без урахування висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених

у постановах Верховного Суду від 03 квітня 2019 року у справі

№ 355/812/17-ц (провадження № 61-10154св18), від 01 грудня 2021 року

у справі № 127/13341/20-ц (провадження № 12797св21) (пункт 1 частини другої статті 389 Цивільного процесуального кодексу України). Також заявниця вказує на порушення судом норм процесуального права, що унеможливило встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, оскільки суд не дослідив зібрані у справі докази (пункт 4 частини другої статті 389 ЦПК України).

Доводи касаційної скарги обґрунтовані тим, що суд апеляційної інстанції, зменшивши розмір відшкодування моральної шкоди, не навів відповідних мотивів. Заявниця вказує, що при визначені розміру моральної шкоди судом апеляційної інстанції враховано обставини, встановлені судом першої інстанції, нові обставини апеляційним судом встановлені не були. Особа, яка подала касаційну скаргу, стверджує, що судами не було встановлено грубої необережності потерпілої, її умислу, а також факту заподіяння шкоди внаслідок непереборної сили.

Ухвалою Верховного Суду від 06 квітня 2022 року відкрито касаційне провадження у справі за поданою касаційною скаргою.

Ухвалою Верховного Суду від 10 травня2022 року справу призначено до судового розгляду колегією у складі п`яти суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у ній матеріалами.

У визначений судом строк відзив на касаційну скаргу не надійшов.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

24 травня 2019 року по вулиці Криворіжсталі поблизу будинку № 3

у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області відбулася дорожньо-транспортна пригода, в якій трамвай «Татра ТЗ Модернізований», номер вагону 044, скоїв наїзд на пішохода ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Внаслідок вказаної дорожньо-транспортної пригоди ОСОБА_6 отримала тілесні ушкодження, від яких того ж дня померла у 2-ій міській лікарні м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .

Шкоду було заподіяно внаслідок дії трамваю «Татра ТЗ Модернізований» під керуванням ОСОБА_8 , який працював водієм в КП «Швидкісний трамвай» та виконував свої трудові обов`язки. Трамвай «Татра ТЗ модернізований» закріплений за КП «Швидкісний трамвай» на праві господарського відання

Постановою слідчого Криворізького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 30 вересня 2019 року кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019040230000939 від 04 травня 2019 року по факту вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 286 КК України, закрито у зв`язку з відсутністю в діях водія трамваю складу кримінального правопорушення. У постанові зазначено, що пішохід

ОСОБА_6 порушила вимоги пунктів 1.5, 4.14 Правил дорожнього руху України.

ОСОБА_1 являється матір`ю ОСОБА_6

ОСОБА_6 є матір`ю ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .

Рішеннями виконавчого комітету Металургійної районної у м. Кривому Розі ради від 20 листопада 2019 року ОСОБА_1 призначена піклувальником над неповнолітніми ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , опікуном над малолітнім ОСОБА_4 .

ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_2 .

Згідно з довідкою ТОВ «Виробничо-комерційна фірма «Агротехкомплект»

від 04 вересня 2020 року № 18 ОСОБА_1 працює прибиральницею


................
Перейти до повного тексту