ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2022 року
м. Київ
справа № 826/12854/17
адміністративне провадження № К/9901/56781/18
Верховний Суд у складі колегії суддів другої палати Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Мороз Л.Л.,
суддів: Рибачука А.І., Бучик А.Ю.,
провівши попередній розгляд справи №826/12854/17
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Кіно ТВ» до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про визнання протиправним та нечинним рішення, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Кіно ТВ» на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.04.2018 (головуючий суддя Катющенко В.П., судді: Кармазін О.А., Скочок Т.О.) та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21.06.2018 (головуючий суддя: Горяйнов А.М., судді: Кузьмишина О.М., Файдюк В.В.),
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "Кіно ТВ" (далі також - позивач, ТОВ "ТРК "Кіно ТВ") звернулось до суду з позовом до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (далі також - відповідач), у якому просило визнати протиправним та нечинним рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення №1584 від 31.08.2017 про результати позапланової перевірки ТОВ "ТРК "Кіно ТВ".
Позовні вимоги обґрунтовані незаконністю рішення відповідача, що полягає в невірному тлумаченні норм чинного законодавства у сфері телерадіомовлення під час його прийняття.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.04.2018, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.06.2018, у задоволені позовних вимог відмовлено.
Так, судами встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "Кіно ТВ" здійснює мовлення відповідно до ліцензії на мовлення серії НР № 00112-м від 23.08.2011.
Згідно додатку № 4 до ліцензії на мовлення серії НР № 00112-м від 23.08.2011 "Програмна концепція мовлення" загальний обсяг мовлення - 24 години на добу, з яких: частка програм (передач власного виробництва) - 2 години на добу, 83 %; мінімальна частка національного аудівізуального продукту (у тому числі власного виробництва) - 12 годин на добу, 50%; максимальна частка аудівізуальної продукції іноземного виробництва - 12 годин на добу, 50%. Формат - фільмопоказ.
Додатком № 4 визначено, що розподіл програмного наповнення становить не менше 65% від загального обсягу мовлення: культурно-мистецькі передачі - 1 година, розважальні передачі - 1 година, фільмопоказ - 12 годин 36 хвилин, передачі іншого тематичного спрямування (телемагазин) - 1 година.
У період з 15.05.2017 по 17.05.2017 Національною радою з питань телебачення і радіомовлення проведено позапланову перевірку позивача з питань дотримання вимог частини четвертої статті 28 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", за результатами якої складено акт від 17.05.2017 № 24 ПП/Кв/А/17.
У акті перевірки зазначено, що за результатами моніторингу за період з 13.02.2017 по 19.02.2017, враховуючи загальний обсяг мовлення, передбачений ліцензією на мовлення НР № 00112-м від 23.08.2011 - 24 години на добу, встановлено, що частка передач європейського виробництва, в т.ч. США та Канади, у проміжках часу між 07:00 та 23:00 склала 37%, у тому числі передач українського виробництва - 22 %.
Також у акті перевірки зафіксовано, що представник за довіреністю відмовив у наданні робочій групі сітки мовлення телеканалу за період з 13 по 19.02.2017, а також державні прокатні посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів, що транслювались у період з 13 по 19.02.2017 в ефірі телеканалу, що є порушенням п. 4.2. Інструкції про порядок здійснення перевірок, затвердженої рішенням Національної ради від 08.02.2012 № 115.
Враховуючи встановлені обставини у ході перевірки, відповідач дійшов висновку про порушення позивачем частини четвертої статті 28 Закону України "Про телебачення і радіомовлення".
Не погодившись з висновками акта перевірки, 19.06.2017 позивач подав письмові зауваження (заперечення) № 17, у яких зазначив, що вимога закону щодо дотримання пропорцій між українськими та іноземними передачами у проміжках часу між 07:00 та 23:00 стосується виключно передач, які є окремим різновидом аудіовізуального продукту. Щодо витребування сітки мовлення позивач зазначив, що вона не стосується предмету перевірки.
Висновки акта перевірки від 17.05.2017 № 24 ПП/Кв/А/17 розглянуті на засіданні Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення 31.08.2017, результати якого оформлені протоколом № 29.
У ході засідання було поставлено на голосування проект рішення про оголошення Товариству з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "Кіно ТВ" попередження, який підтримали усі члени Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.
Зазначені обставини стали підставою для прийняття відповідачем рішення від 31.08.2017 № 1584, яким, крім іншого:
- визнано порушення ТОВ "Телерадіокомпанія "Кіно ТВ" (м. Київ, НР № 00112-м від 23.08.2011) частини четвертої статті 28 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" і пункту 4.2. Інструкції про порядок здійснення перевірок телеорганізацій та провайдерів програмної послуги, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення та про порушення законодавства про рекламу;
- ТОВ "Телерадіокомпанія "Кіно ТВ" оголошено попередження;
- зобов`язано ліцензіата ТОВ "Телерадіокомпанія "Кіно ТВ" (м. Київ, НР № 00112-м від 23.08.2011) протягом місяця з дня прийняття цього рішення привести свою діяльність у відповідність до вимог чинного законодавства. В разі невиконання ліцензіатом цього рішення Національна рада може застосовувати до ліцензіата санкції, передбачені чинним законодавством України.
Не погодившись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, висновки якого підтримав апеляційний суд, виходив з того, що чинне законодавство не містить чіткого розмежування між поняттями «фільм» та «передача», отже за рядом спільних ознак та їх співвідношенням такі слід вважати телерадіопередачами, що, в свою чергу, свідчить про порушення позивачем частини четвертої статті 28 Закону України «Про телебачення та радіомовлення» та обґрунтованість рішення відповідача.
Не погоджуючись з рішенням судів попередніх інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що Законом України «Про телебачення і радіомовлення» розмежовує поняття «передача» та «фільм».
Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення у відзиві на касаційну скаргу проти доводів та вимог такої заперечила, вважаючи їх безпідставними, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій, яке просить залишити без змін, - обґрунтованим та законним.
Переглянувши судові рішення та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, Верховний Суд приходить до наступного висновку.
Так, підставою звернення до суду з цим позовом стало те, що Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, на думку Товариства з обмеженою відповідальністю «Телестудія «Служба інформації», неправильно застосовує частину четверту статті 28 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», оскільки ототожнює поняття «передача» та «фільм», які є різними видами аудіовізуального твору. Такий висновок позивач обґрунтовує тим, що деякі положення Закону України «Про телебачення і радіомовлення» вказують на те, що фільм та передача є окремими об`єктами.
Частиною першою статті 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» визначено, що у загальному обсязі мовлення кожної телерадіоорганізації не менше 50 відсотків має становити національний аудіовізуальний продукт.
Відповідно до частини сьомої статті 27 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» ліцензіат зобов`язаний виконувати умови ліцензії. Національна рада контролює виконання ліцензіатами умов ліцензій, а в разі їх порушення - застосовує штрафні санкції відповідно до вимог цього Закону.
Згідно із частиною четвертою статті 28 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» ліцензіати (крім супутникового мовлення) у проміжках часу між 07.00 та 23.00 зобов`язані дотримуватися таких пропорцій між українськими та іноземними передачами: передачі європейського виробництва, а також США та Канади повинні становити не менше 70 відсотків загального тижневого обсягу мовлення, у тому числі не менше 50 відсотків загального тижневого обсягу мовлення - передачі українського виробництва.
Для цілей цієї частини передачею європейського виробництва вважається передача, створена однією або декількома юридичними особами - резидентами держав, що ратифікували Європейську конвенцію про транскордонне телебачення.
До передач європейського виробництва, крім випадків, визначених цією частиною, також належать передачі, створені на замовлення юридичних осіб - резидентів держав, що ратифікували Європейську конвенцію про транскордонне телебачення, за умови що безпосереднім виробником таких передач є особи - резиденти таких держав.
Якщо передача створена на замовлення або за участю однієї або декількох юридичних осіб - резидентів держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором та/або державою-окупантом, вона не може вважатися передачею європейського чи українського виробництва.
Якщо передача створена на замовлення або за участю однієї або декількох юридичних осіб - резидентів держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором та/або державою-окупантом, вона не може вважатися передачею європейського чи українського виробництва.
Статтею 1 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» визначенні поняття:
- аудіовізуальний твір - частина телерадіопрограми, яка є об`єктом авторського права, має певну тривалість, авторську назву і власну концепцію, складається з епізодів або цілісних авторських творів, поєднаних між собою творчим задумом і зображувальними чи звуковими засобами та яка є результатом спільної діяльності авторів, виконавців та виробників;
- передача - це змістовно завершена частина програми (телерадіопрограма), яка має відповідну назву, обсяг трансляції, авторський знак, може бути використана незалежно від інших частин програми і розглядається як цілісний інформаційний продукт;