ПОСТАНОВА
Іменем України
11 травня 2022 року
Київ
справа №280/3184/19
адміністративне провадження № К/9901/11685/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Усенко Є.А.,
суддів: Ханової Р.Ф., Яковенка М.М.,
розглянув у порядку письмового провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріждніпротранс» до Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, касаційне провадження у якій відкрито за касаційною скаргою Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області (правонаступник Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області) на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26.09.2019 (суддя Калашник Ю.В.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 25.03.2020 (головуючий суддя Панченко О.М., судді Іванов С.М., Чередниченко В.Є.),
У С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Запоріждніпротранс» (далі - ТОВ «Запоріждніпротранс», Товариство, позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (далі - ГУ ДФС), Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України), у якому просило:
визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія), про внесення позивача до переліку ризикових суб`єктів господарювання, оформлене протоколом від 03.01.2019 № 2;
зобов`язати ГУ ДФС виключити позивача з переліку ризикових суб`єктів господарювання;
визнати протиправними та скасувати рішення Комісії ГУ ДФС від 24.06.2019 № 1201705/35979987 про відмову в реєстрації податкової накладної;
зобов`язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 11.05.2019 №2.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, Товариство вказувало на те, що рішення Комісії ГУ ДФС про внесення позивача до переліку ризикових суб`єктів господарювання, оформлене протоколом від 03.014.2019 № 2, є протиправним з огляду на відсутність у позивача ознак ризиковості, визначених пунктом 1.6 Критеріїв ризиковості платника податків, які не затверджені жодним нормативно-правовим актом ДФС України, а існують лише у вигляді листа ДФС України від 21.03.2018 №959/99-99-07-17 «Критерії ризиковості платника податків». Позивач зазначав, що ГУ ДФС не обґрунтувало правомірність включення його до переліку ризикових суб`єктів господарювання на підставі підпункту 1.6. пункту 1 Критеріїв ризиковості. На переконання Товариства, вказане рішення порушує його права, оскільки воно має наслідком зупинення реєстрації та відмову у реєстрації податкових накладних.
Також ТОВ «Запоріждніпротранс» зазначало, що операція з постачання товару, на яку виписано податкову накладну від 11.05.2019 №2, беззаперечно підтверджується первинними документами.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 26.09.2019, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 25.03.2020, позов задоволено.
Рішення судів попередніх інстанцій вмотивовані висновком, що у ГУ ДФС не було підстав як для внесення позивача до переліку ризикових суб`єктів господарювання, так і для зупинення реєстрації податкової накладної, що, за висновком судів, було здійснено контролюючим органом із порушенням встановленої процедури.
Головне управління Державної податкової служби у Запорізькій області (правонаступник ГУ ДФС; далі - ГУ ДПС) подало до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26.09.2019 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 25.03.2020, у якій просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Обґрунтовуючи вимоги, наведені у касаційній скарзі, ГУ ДПС посилається, зокрема на те, що внесення контролюючим органом платника податку до переліку ризикових суб`єктів господарювання є лише діяльністю контролюючого органу з виконання своїх повноважень по збиранню та формуванню податкової інформації, яка сама по собі не створює для платника податку жодних правових наслідків у вигляді зміни або припинення його прав та не породжує для нього обов`язкових юридичних наслідків. Включення суб`єктом владних повноважень до бази даних певної інформації не створює жодних перешкод для діяльності платника податку.
Щодо підстави касаційного оскарження, то ГУ ДПС посилалося на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права без врахування висновку Верховного Суду, викладеного у постановах від 20.11.2019 у справі №480/4006/18 та від 03.03.2020 у справі №240/3665/19.
Верховний Суд ухвалою від 15.09.2020 відкрив касаційне провадження у справі на підставі пункту 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).
У відзиві на касаційну скаргу Товариство просить залишити скаргу без задоволення як безпідставну та необґрунтовану.
Відповідно до частини першої статті 341 КАС суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Верховний Суд перевірив наведені у касаційній скарзі доводи, обґрунтування заперечень на касаційну скаргу, правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права та дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 31.05.2019 позивачем у Електронному кабінеті платника виявлено інформацію про відповідність ТОВ «Запоріждніпротранс» критеріям ризиковості платника податків.
Листом від 03.06.2019 №03/06-1 позивач звернувся до ГУ ДФС із запитом про надання копії протоколу засідання Комісії ГУ ДФС про внесення ТОВ «Запоріждніпротранс» до переліку ризикових суб`єктів господарювання, а також просив повідомити про підстави включення його до переліку ризикових платників із зазначенням конкретного абзацу підпункту 1.6 пункту 1 «Критеріїв ризиковості платника податку» (далі - Критерії).
Листом від 10.06.2019 №32561/10/08-01-07-03-17 ГУ ДФС надало відповідь, що протоколом Комісії ГУ ДФС від 03.01.2019 ТОВ «Запоріждніпротранс» відповідно до підпункту 1.6. пункту 1 Критеріїв віднесено до переліку ризикових платників податку: наявна податкова інформація, що свідчить про ознаки здійснення ризикових операцій платником у зв`язку із відсутністю суб`єкта господарювання за юридичною адресою. Також контролюючим органом надано витяг із протоколу № 2 від 03.01.2019 засідання Комісії ГУ ДФС. Згідно з інформацією в цьому витязі Комісією ухвалено визнати ТОВ «Запоріждніпротранс» таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку, та внести інформацію щодо Товариства до бази ризикових платників.
Відповідно до пункту 1 Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 (далі - Порядок №117; втратив чинність з 01.02.2020), цей Порядок визначає організаційні та процедурні засади діяльності комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - комісії контролюючих органів), а також права та обов`язки її членів.
Згідно з пунктом 2 Порядку №117 комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Пунктом 3 Порядку №117 передбачено, що комісія контролюючого органу діє в межах повноважень, визначених у Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок взаємодії комісії контролюючого органу, структурних підрозділів та головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС затверджується ДФС (пункт 18 Порядку №117).
Порядок взаємодії Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, структурних підрозділів ДФС та головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС, який затверджено наказом Державної фіскальної служби України від 03.08.2018 № 523 (далі - Порядок №523), є розпорядчим документом, який визначає організаційні та процедурні засади діяльності Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС) та порядок її взаємодії зі структурними підрозділами ДФС та комісіями головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС (далі - комісії регіонального рівня).
Відповідно до пункту 6 Порядку №523 Комісіями регіонального рівня здійснюється:
розгляд питань щодо внесення/виключення платників податку до (з) переліку ризикових платників податків згідно з пунктом 1.6 Критеріїв ризиковості платника податку, які затверджено Державною фіскальною службою України та погоджено з Міністерством фінансів України (далі - Критерії);
розгляд наданої Комісією ДФС інформації по платниках з ознаками ризиковості в день її надходження, внесення таких платників податку до переліку ризикових платників податків, а в разі прийняття відповідного рішення - виключення платників податку з переліку ризикових платників податків.
Згідно з пунктами 7-9 Порядку №523 засідання комісій регіонального рівня щодо розгляду питань про внесення/виключення платників податку до (з) переліку ризикових платників податків проводиться згідно з Порядком роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117.
До протоколу засідання комісій регіонального рівня обов`язково додаються:
перелік платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 Критеріїв;
матеріали, на підставі яких платників податків внесено до переліку ризикових платників податків;
інша інформація, що розглядається комісіями регіонального рівня.
Інформація щодо внесення/виключення платників податку до (з) переліку ризикових платників податків згідно з пунктом 1.6 Критеріїв вноситься секретарями комісій регіонального рівня до АІС "Податковий блок".
Інформація щодо внесення/виключення платників податку до (з) переліку ризикових платників податків згідно з пунктами 1.1-1.5 Критеріїв вноситься відповідальними особами, яких включено до складу комісій регіонального рівня.
Відповідно до алгоритму дій співробітників оперативних підрозділів при формуванні облікової картки та внесенні інформації до переліку ризикових платників податків (додаток 3), відповідальна особа (член комісії регіонального рівня) формує облікову картку в електронному вигляді у формі згідно з додатком 4 до Порядку.
У листі ДФС України від 21.03.2018 №959/99-99-07-18 «Критерії ризиковості платника податку» зазначено, що платник податків відповідає критеріям ризиковості, зокрема, якщо наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником (пункт 1.6).
Як уже було зазначено, ГУ ДФС 03.01.2019 внесло ТОВ «Запоріждніпротранс» до переліку ризикових платників податку відповідно до пункту 1.6 з ознакою «наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником».