1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

Іменем України

11 травня 2022 року

Київ

справа №826/10043/16

адміністративне провадження № К/9901/3965/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Шарапи В.М.,

суддів - Єзерова А.А., Чиркіна С.М.,

розглянув у письмовому провадженні касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 квітня 2017 року у складі судді Арсірія Р.О. та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2018 року у складі колегії суддів: Ганечко О.М. (головуючий), суддів: Сорочко Є.О., Коротких А.Ю. у справі за її позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Авант-Банк» (далі - уповноважена особа Фонду) Чернявської Олени Степанівни, третя особа: Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,-

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій

1. У липні 2016 року позивач звернулася до суду з позовом у якому просила:

1.1 - визнати протиправними дії уповноваженої особи Фонду Ларченко І.М. (повідомлення №879/8 від 25 лютого 2016 року - додаток №6) про нікчемність операції по перерахування коштів з рахунку юридичної особи на картковий рахунок № НОМЕР_1 , проведеної 25 січня 2016 року на суму 143 246,45 грн;

1.2 - зобов`язати уповноважену особу Ларченко І.М. включити ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ «Авант-Банк» додатково у розмірі 143 246,45 грн за рахунок Фонду.

2. Окружний адміністративний суд міста Києва постановою від 27 квітня 2017 року, залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2018 року, відмовив у задоволенні позову.

2.1 Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції виходив із того, що кошти на рахунок позивача перераховано 25 січня 2016 року, тобто після віднесення ПАТ «Авант-Банк» до категорії проблемних та у період дії зазначеного вище обмеження, оскільки кошти на рахунок позивача надійшли з рахунку Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Салютна 1-Б , відкритого в ПАТ «Авант-Банк», що призводить до збільшення витрат, пов`язаних з виведенням банку з ринку, адже кошти вкладникам відшкодовуються за рахунок Фонду, а тому рішення про нікчемність (правочинів) операцій по перерахуванню коштів з рахунку юридичної особи на рахунок позивача є обґрунтованим, що, у свою чергу, вказує на відсутність підстав для задоволення заявленої позивачем вимоги про визнання протиправними дій щодо повідомлення позивача про нікчемність операції по перерахуванню коштів повідомленням №879/8 від 25 лютого 2016 року.

3. Судами попередніх інстанцій встановлено:

3.1 На основний (зарплатний) рахунок №2625900002054, ОСОБА_1 який було відкрито в ПАТ Авант-Банк (банк) 25 січня 2016 року зараховано зворотну безвідсоткову фінансову допомогу в розмірі 143 246,45 грн від Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Салютна 1-Б

3.2 Відповідно до постанови Правління Національного банку України №44 від 29 січня 2016 року «Про віднесення ПАТ «Авант-Банк» до категорії неплатоспроможних виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення №96 від 29 січня 2016 року «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Авант-Банк» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку .

3.3 Згідно з цим рішенням у ПАТ «Авант-Банк» запроваджено тимчасову адміністрацію на один місяць з 29 січня до 28 лютого 2016 року включно, призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження тимчасового адміністратора ПАТ «Авант-Банк» провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Ларченко І.М.

3.4 Постановою Правління Національного банку України №109 від 25 лютого 2016 року «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Авант-Банк»» виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення №262 від 26 лютого 2016 року «Про початок процедури ліквідації ПАТ Авант-Банк та делегування повноважень ліквідатора банку».

3.5 Згідно зазначеного рішенням розпочато процедуру ліквідації ПАТ «Авант-Банк» з 26 лютого 2016 до 25 лютого 2018 року включно, призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Ларченко І.М. строком два роки з 26 лютого 2016 року до 25 лютого 2018 року включно.

3.6 Разом із тим, 6 жовтня 2016 року Виконавчої дирекцією Фонду прийнято рішення №2021 про зміну уповноваженої особи на ліквідацію та делегування повноважень ліквідатора ПАТ «Авант-Банк» Чернявській О.С.

3.7 Інформацію про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку, призначення уповноваженої особи Фонду та відшкодування коштів вкладникам ПАТ «Авант-Банк» опубліковано в газеті Голос України №39 (6293) від 2 березня 2016 року.

3.8 Згідно інформації, розміщеної на офіційному сайті Фонду для отримання коштів вкладники ПАТ Авант-Банк з 2 березня по 12 квітня 2016 року могли звертатись до установ банків-агентів Фонду: АТ «ОТП БАНК» та АТ «УКРСИББАНК».

3.9 9 березня 2016 позивач звернулась до банку-агенту АТ «ОТП БАНК» з метою отримання грошових коштів, що знаходились на рахунку, однак їй відмовлено в отримані гарантованої державної суми відшкодування в розмірі 143 246,45 грн з підстав відсутності в Загальному реєстрі вкладників.

3.10 Наказом Уповноваженої особи №57 від 23 лютого 2016 року «Щодо заходів, пов`язаних із наслідками виявлення нікчемних правочинів (договір, операцій) за вкладними операціями» застосовано наслідки нікчемності операцій (транзакцій) по перерахуванню коштів з поточних рахунків юридичних осіб та фізичних осіб на вкладні депозитні/поточні (карткові) рахунки інших фізичних осіб-клієнтів банку, що є нікчемними з підстав, визначених пунктом 7 частини третьої статті 38 Закону України від 23 лютого 2012 року №4452-VI «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (далі - Закон №4452-VI) , серед яких у переліку значиться операція по перерахуванню коштів з рахунку Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Салютна 1-Б на картковий рахунок позивача № НОМЕР_1 , 25 січня 2016 року проведеної на суму 143246,45грн.

3.11 Позивачу надіслано повідомлення про нікчемність правочину №879/8 від 25 лютого 2016 року, підписане Уповноваженою особою Фонду Ларченко І.М. відповідно до якого повідомлено про нікчемність операції по перерахуванню коштів з рахунку юридичної особи на картковий рахунок № НОМЕР_1 , проведеної 25 січня 2016 року на суму 143246,45 грн, згідно пункту 7 частини третьої статті 38 Закону №4452-VI.

3.12 Як визнається сторонами, позивача не включено до переліку вкладників, що мають право на відшкодування коштів за вкладами у банку за рахунок Фонду.

3.13 Уважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:

4. Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_1 звернулася із касаційною скаргою, у якій просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове, яким позов задовольнити.

4.1 Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідач не надав належних доказів на підтвердження встановлення обставин, що визначені пунктом 7 частини третьої статті 38 Закону №4452-VI, з якими Закон пов`язує нікчемність правочину, перед прийняттям рішення про нікчемність договору банківського вкладу.

Позивачка вважає, що її законні права на отримання гарантованого відшкодування за рахунок Фонду були порушені внаслідок прийняття уповноваженою особою Фонду протиправного рішення відповідача про визнання нікчемним (правочину) операції по перерахуванню коштів з рахунку фізичної особи на її рахунок відкритого на підставі договору банківського рахунку фізичної особи.

5. Фондом подано відзив на касаційну скаргу, у якому він просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.

Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:

6. Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.

7. Пунктами 3 та 4 частини першої статті 2 Закону №4452-VI визначено, що вклад - це кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти;

вкладник - це фізична особа (у тому числі фізична особа - підприємець), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

8. Частиною першою статті 3 Закону визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

9. Відповідно до частини першої статті 26 Закону №4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Виконання зобов`язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов`язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

10. Згідно з положеннями статті 27 Закону №4452-VI уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах Урядовий кур`єр або Голос України та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

11. Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти висновку про те, що держава гарантує фізичним особам, які на момент прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, мали у такому банку вклад (від 10 грн), відшкодування суми коштів, розміщених на цьому вкладі, включаючи нараховані відсотки, за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у межах суми, встановленої адміністративною радою Фонду, яка не може бути меншою 200000,00 грн. Фактична виплата гарантованої суми відшкодування здійснюється Фондом гарантування вкладів фізичних осіб відповідно до затверджених виконавчою дирекцією Фонду реєстрів вкладників, сформованих на підставі переліку вкладників з визначенням суми відшкодування для кожного з них, що складаються уповноваженою особою Фонду.

12. Підставою для поширення на особу гарантій, передбачених Законом №4452-VI щодо відшкодування вкладу, є наявність у такої особи залишку коштів на банківському рахунку, що відкритий на її ім`я, тобто наявність вкладу та статусу вкладника у особи. При цьому положення чинного законодавства не пов`язують визначення статусу вкладника банку та виникнення у нього права на отримання гарантованої суми відшкодування вкладу із походженням на відповідному вкладному (депозитному, поточному) рахунку коштів.

13. Закон №4452-VI пов`язує можливість реалізації права на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами з настанням таких обставин: 1) прийняття Національним банком України рішення про віднесення відповідного банку до категорії неплатоспроможних (у разі, якщо на дату прийняття такого рішення дія договору банківського вкладу закінчилась) або рішення про відкликання банківської ліцензії; 2) наявність на дату віднесення банку до категорії неплатоспроможних у фізичної особи банківського вкладу за договором, укладеним до вказаної дати; 3) наявність на зазначеному банківському вкладі фізичної особи коштів разом з нарахованими відсотками на суму не менше 10 грн; 4) включення уповноваженою особою Фонду фізичної особи до переліку вкладників банку, які мають право на відшкодування суми коштів за вкладами, з визначенням конкретної суми відшкодування; 5) затвердження виконавчою дирекцією Фонду реєстрів вкладників, які мають право на відшкодування сум коштів за банківськими вкладами, відповідно до складеного уповноваженою особою Фонду переліку вкладників.

14. Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджено матеріалами справи, на дату прийняття Правлінням Національного банку України постанови від 29 січня 2016 року № 44 «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Авант-Банк» до категорії неплатоспроможних» на поточному рахунку ОСОБА_1 № НОМЕР_1 , зараховано зворотну безвідсоткову

15. Проте, уповноваженою особою Фонду позивача не було включено до переліку вкладників банку, які мають право на відшкодування суми вкладу за рахунок коштів Фонду.

16. Відповідно до статті 34 Закону №4452-VI Фонд розпочинає процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації в банку на наступний робочий день після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.

Не пізніше наступного робочого дня після початку тимчасової адміністрації Фонд розміщує інформацію про запровадження тимчасової адміністрації в банку на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет і не пізніше ніж через 10 днів публікує її в газетах Урядовий кур`єр або Голос України .

Виконавча дирекція Фонду не пізніше наступного робочого дня після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних призначає з числа працівників Фонду уповноважену особу Фонду. Уповноважена особа Фонду повинна відповідати вимогам, встановленим Фондом. Рішення про призначення уповноваженої особи Фонду доводиться Фондом до головного офісу банку та до кожного відокремленого підрозділу банку негайно.

Під час тимчасової адміністрації Фонд має повне і виняткове право управляти банком відповідно до цього Закону, нормативно-правових актів Фонду та вживати дії, передбачені планом врегулювання.

17. Згідно із статтею 36 Закону №4452-VI з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку призупиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Фонд набуває всі повноваження органів управління банку та органів контролю з дня початку тимчасової адміністрації і до її припинення.

Правочини, вчинені органами управління та керівниками банку після початку процедури виведення Фондом банку з ринку, є нікчемними.

18. Закон №4452-VI визначає порядок складання уповноваженою особою Фонду переліку вкладників, які мають право на відшкодування сум коштів за банківськими вкладами, а також підстави та умови, за наявності яких відшкодування суми коштів за банківським вкладом фізичним особам за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб не здійснюється.


................
Перейти до повного тексту