1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2022 року

м. Київ

справа №440/986/19

адміністративне провадження № К/9901/13228/20

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Кашпур О.В.,

суддів - Радишевської О.Р., Уханенка С.А.,

розглянув у попередньому судовому засіданні адміністративну справу № 440/986/19

за позовом ОСОБА_1 до Ради прокурорів України, Офісу Генерального прокурора, Прокуратури Полтавської області про визнання протиправними та скасування рішення та наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

за касаційною скаргою Офісу Генерального прокурора на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2020 року, прийняту в складі колегії суддів: головуючого судді: Кононенко З.О., суддів Калиновського В.А., Сіренко О.І.,

УСТАНОВИВ:

І. Короткий зміст позовних вимог

1. У березні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення Ради прокурорів України № 16 від 20 лютого 2019 року "Про внесення рекомендації про звільнення ОСОБА_1 з посади керівника Кобеляцької місцевої прокуратури Полтавської області";

- визнати протиправним та скасувати наказ Генерального прокурора України № 28к від 22 лютого 2019 року про звільнення ОСОБА_1 з посади керівника Кобеляцької місцевої прокуратури Полтавської області, у зв`язку з неналежним виконанням посадових обов`язків, установлених для відповідної адміністративної посади (пункт 3 частини першої статті 41 Закону України "Про прокуратуру");

- поновити ОСОБА_1 на посаді керівника Кобеляцької місцевої прокуратури Полтавської області;

- зобов`язати прокуратуру Полтавської області виплатити середній заробіток за час вимушеного прогулу.

2. На обґрунтування позовних вимог позивачка посилалася на незаконність свого звільнення, з огляду на те, що подання на її звільнення № 11-08вих-19 від 03 січня 2019 року за своїм змістом відповідало попереднім двом поданням № 11-2101вих18 від 07 вересня 2018 року та № 11-2328вих-18 від 26 жовтня 2018 року, за якими Рада прокурорів України рішеннями № 111 та № 156 не рекомендувала її звільнення. Також подання № 11-08вих-19 від 03 січня 2019 року містить факти, по яких не проводилась відповідна перевірка в Кобеляцькій місцевій прокуратурі та містить факти практичної допомоги, які вже були предметом обговорення на засіданні Ради прокурорів України 26 грудня 2018 року. По аналогічним у поданнях фактам прокурором Полтавської області скеровано до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів дисциплінарну скаргу, за якою дисциплінарне провадження закрито через відсутність дисциплінарного проступку в діях ОСОБА_1 . Рішення Ради прокурорів України №16 від 20 лютого 2019 року прийнято з порушенням вимог статей 41, 43 та 44 Закону України "Про прокуратуру", оскільки невиконання чи неналежне виконання службових обов`язків прокурором є дисциплінарним проступком та питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення має вирішуватись Радою прокурорів України за ініціативою Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів відповідно до частини шостої статті 49 Закону України "Про прокуратуру". Оскаржуване рішення Ради прокурорів України не містить ані описової, ані мотивувальної частин. Висновки про неналежне виконання позивачем посадових обов`язків не відповідають фактичним обставинам.

ІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення

3. Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2019 року у задоволенні позову відмовлено повністю.

4. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що рішення Ради прокурорів України № 16 від 20 лютого 2019 року прийнято відповідачем в межах наданих законодавством повноважень та з дотриманням процедури його прийняття, а також передбачених Законом України "Про прокуратуру". Також за наявності у Генерального прокурора відповідних повноважень, передбачених законом, та рішення Ради прокурорів України № 16 від 20 лютого 2019 року, Генеральний прокурор України Луценко В. мав достатні правові та фактичні підстави для прийняття наказу № 28к від 22 лютого 2019 року про звільнення з посади керівника Кобеляцької місцевої прокуратури Полтавської області старшого радника юстиції ОСОБА_1 , у зв`язку з неналежним виконанням посадових обов`язків, установлених для відповідної адміністративної посади (пункт 3 частини першої статті 41 Закону України "Про прокуратуру").

5. Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2020 року скасовано рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2019 року та прийнято нову постанову, якою позов задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення Ради прокурорів України № 16 від 20 лютого 2019 року "Про внесення рекомендації про звільнення ОСОБА_1 з посади керівника Кобеляцької місцевої прокуратури Полтавської області"; визнано протиправним та скасовано наказ Генерального прокурора України № 28к від 22 лютого 2019 року про звільнення ОСОБА_1 з посади керівника Кобеляцької місцевої прокуратури Полтавської області, у зв`язку з неналежним виконанням посадових обов`язків, установлених для відповідної адміністративної посади; поновлено ОСОБА_1 на посаді керівника Кобеляцької місцевої прокуратури Полтавської області; зобов`язано прокуратуру Полтавської області виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з урахуванням отриманого заробітку.

6. Задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив з того, що у рішенні Ради прокурорів України № 16 від 20 лютого 2019 року "Про внесення рекомендації про звільнення ОСОБА_1 з посади керівника Кобеляцької місцевої прокуратури Полтавської області" не обґрунтовано, за яке неналежне виконання посадових обов`язків до позивачки застосовано найсуворіше покарання, не вбачається чи враховано ступінь і тяжкість скоєного проступку, матеріалів особової справи, попередню поведінку, сумлінне ставлення до виконання службових обов`язків упродовж 20 років служби та відсутність дисциплінарних стягнень. Також вказане рішення про звільнення приймалось на підставі інших ніж подання від 03.01.2019 документів, які в порушення вимог законодавства позивач не отримувала та внаслідок чого була позбавлена можливості надати пояснення.

7. Оскільки вказане рішення було визнано судом апеляційної інстанції протиправним, тому суд дійшов висновку про те, що у Генеральної прокурори України не було достатніх правових та фактичних підстав для прийняття наказу № 28к від 22 лютого 2019 року про звільнення з посади керівника Кобеляцької місцевої прокуратури Полтавської області старшого радника юстиції ОСОБА_1 , у зв`язку з неналежним виконанням посадових обов`язків, установлених для відповідної адміністративної посади.

ІІІ. Короткий зміст вимог касаційної скарги

8. Не погоджуючись із постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2020 року, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, Офіс Генерального прокурора подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати зазначене судове рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

9. Обґрунтовуючи наявність підстави для касаційного оскарження, відповідач посилається на те, що Верховним Судом висновок щодо визначення правового статусу рекомендації Ради прокурорів, її обов`язковість при прийнятті Генеральним прокурором наказу про звільнення з адміністративних посад прокурорів не надавався, у зв`язку з чим касаційне оскарження судового рішення є необхідним, оскільки стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики. Зазначає, що Генеральним прокурором України на підставі рекомендації Ради прокурорів видано наказ від 22.02.2019 № 28 про звільнення ОСОБА_1 з адміністративної посади. Оскільки Закон не встановлює можливості діяти на власний розсуд Генеральному прокурору при розгляді рекомендації Ради прокурорів про звільнення з адміністративної посади прокурора, тому оскаржуваний наказ прийнято правомірно.

IV. Позиція інших учасників справи

10. Інші учасники справи не скористалися своїм правом на подання до суду відзиву на касаційну скаргу.

V. Рух справи у суді касаційної інстанції

11. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: Кашпур О.В., Радишевської О.Р., Уханенка С.А., , ухвалою від 01 червня 2020 року відкрив касаційне провадження за вказаною скаргою.

12. Ухвалою Верховного Суду від 03 травня 2022 року справу призначено до розгляду у попереднє судове засідання на 05 травня 2022 року.

VІ. Стислий виклад обставин, установлених судом апеляційної інстанції

13. Як установлено судом апеляційної інстанції, наказом Генерального прокурора України № 800к від 09 грудня 2015 року ОСОБА_1 призначена керівником Кобеляцької місцевої прокуратури Полтавської області строком на п`ять років з 15 грудня 2015 року.

14. Виконуючий обов`язки прокурора Полтавської області Глушко А. 03 січня 2019 року звернувся до Ради прокурорів України з поданням про звільнення з адміністративної посади керівника Кобеляцької місцевої прокуратури Полтавської області ОСОБА_1 за неналежне виконання посадових обов`язків, установлених для відповідної адміністративної посади, №11-08вих-19, в якому просив Раду прокурорів України встановити неналежне виконання керівником Кобеляцької місцевої прокуратури Полтавської області старшим радником юстиції ОСОБА_1 посадових обов`язків, установлених для відповідної адміністративної посади, та внести рекомендацію Генеральному прокурору України про звільнення з посади керівника Кобеляцької місцевої прокуратури Полтавської області старшого радника юстиції на підставі пункту 3 частини першої статті 41 Закону України "Про прокуратуру".

15. За результатами розгляду подання № 11-08вих-19 від 03 січня 2019 року та дослідження документів, доданих до такого подання, Рада прокурорів України вирішила рекомендувати звільнення ОСОБА_1 з посади керівника Кобеляцької місцевої прокуратури Полтавської області, у зв`язку з неналежними виконанням посадових обов`язків, установлених для відповідної адміністративної посади .

16. Вказані результати оформлені рішенням Ради прокурорів України № 16 від 20 лютого 2019 року "Про внесення рекомендації про звільнення ОСОБА_1 з посади керівника Кобеляцької місцевої прокуратури Полтавської області".

17. Згідно з наказом Генерального прокурора України № 28к від 22 лютого 2019 року звільнено старшого радника юстиції ОСОБА_1 з посади керівника Кобеляцької місцевої прокуратури Полтавської області, у зв`язку з неналежним виконанням посадових обов`язків, установлених для відповідної адміністративної посади (пункт 3 частини першої статті 41 Закону України "Про прокуратуру").

18. Наказом прокурора Полтавської області № 83к від 20 березня 2019 року ОСОБА_1 призначено на посаду прокурора Решетилівського відділу Кобеляцької місцевої прокуратури тимчасово на час відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами ОСОБА_2 згідно із заявою ОСОБА_1 від 20 березня 2019 року.


................
Перейти до повного тексту