Постанова
Іменем України
03 травня 2022 року
м. Київ
справа № 554/9856/18
провадження № 61-10277св20
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду: Мартєва С. Ю. (суддя-доповідач), Сердюка В. В., Фаловської І. М.,
учасники справи:
позивач (відповідач за зустрічним позовом) - ОСОБА_1 ,
відповідач (позивач за зустрічним позовом) - Товариство з обмеженою відповідальністю «Полтавагаз збут»,
третя особа - Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз»,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 28 листопада 2019 року у складі судді Чуванової А. М. та постанову Полтавського апеляційного суду від 18 травня 2020 року у складі колегії суддів: Бондаревської С. М., Абрамова П. С., Пилипчук Л. І.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У грудні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Полтавагаз збут» (далі - ТОВ «Полтавагаз збут») про захист прав споживачів, визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити певні дії.
Позов мотивував тим, що він, як власник будинку, який знаходиться у АДРЕСА_1 , є побутовим споживачем послуг по газопостачанню, які надаються ТОВ «Полтавагаз збут».
Постачальною організацією йому відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 .
Із січня 2016 року з постачальником ТОВ «Полтавагаз збут» почали виникати непорозуміння у частині розрахунку за спожитий газ.
Так, у січні 2016 року постачальник повідомив його про заборгованість у розмірі 4 200,00 грн, проте надалі з`ясувалося, що на показники лічильника - 18861, по його особовому рахунку існує переплата в розмірі 5 561,61 грн.
Таким чином, включно до березня 2016 року оплата за спожитий газ проводилась шляхом зарахування переплати, а з квітня по жовтень 2016 року за показниками лічильника.
Середньомісячна кількість спожитого газу за зазначений період часу складала - 10 куб. м. Проте, ТОВ «Полтавагаз збут» надіслало йому повідомлення, що станом на 20 вересня 2016 року на показники лічильника - 28143 існує заборгованість у розмірі 26 343,76 грн, що не відповідає дійсності.
Станом на 01 жовтня 2016 року показники лічильника становили 22813 куб. м.
20 жовтня 2016 року постачальник повторно направив на його адресу вимогу про сплату боргу в розмірі 5 900,00 грн на показники лічильника 22935 куб. м.
Не погоджуючись із зазначеними вимогами, він неодноразово звертався до відповідача про проведення звірки взаєморозрахунків, складання відповідного акту, однак його вимоги ігнорувались, його в усній формі повідомляли про наявність боргу, необхідність його сплати та погрожували відключенням від газопостачання.
У 2017 році у зв`язку із тяжкою хворобою, а в подальшому і смертю матері дружини позивача, у нього виникла заборгованість за спожитий газ.
Не отримавши відповідних розрахунків, 20 липня 2018 року, він сплатив 7 000,00 грн, як борг та продовжує сплачувати поточні платежі за надані послуги.
На письмові заяви, надіслані ним в листопаді 2018 року, він отримав листи-відповіді від ТОВ «Полтавагаз», в яких йшлося про наявність заборгованості, але ніяким чином не було відображено відомості про стан наданих послуг та платежів за період з 01 січня 2016 року до 01 листопада 2018 року.
Крім того, він отримав повідомлення, що в разі несплати боргу, 09 листопада 2018 року його будинок буде відключено від газопостачання.
За наведених обставин, вважає дії відповідача незаконними, що порушують норми права, які регулюють дані відносини.
Вважає, що внаслідок неправомірних дій відповідача у нього погіршився стан здоров`я, в зв`язку з чим він був госпіталізований в стаціонарне відділення Полтавської районної центральної лікарні.
Відповідач проводить щодо нього агресивну підприємницьку практику, яка містить елементи неналежного впливу, докучання та погроз, ігнорування законних вимог щодо проведення взаєморозрахунків.
Внаслідок порушення прав споживача, він зазнав душевних страждань, втратив душевну рівновагу, вимушений докладати додаткових зусиль по організації свого життя, дозвілля та відпочинку, що є підставою для відшкодування на його користь моральної шкоди.
З урахуванням уточнених та збільшених позовних вимог, просив суд:
визнати дії ТОВ «Полтавагаз збут» щодо нарахування заборгованості в сумі 41 696,52 грн незаконними;
зобов`язати ТОВ «Полтавагаз збут» провести перерахунок обсягу фактично використаного газу з 01 січня 2016 року до 01 листопада 2018 року по особистому рахунку № НОМЕР_1 ;
визнати дії ТОВ «Полтавагаз збут» щодо нарахування заборгованості в сумі 57 961,82 грн протиправними;
зобов`язати ТОВ «Полтавагаз збут» провести перерахунок обсягу фактично використаного газу за період з 01 січня 2015 року по 01 грудня 2018 року по особистому рахунку № НОМЕР_1 ;
стягнути з ТОВ «Полтавагаз збут» на його користь у відшкодування моральної шкоди - 65 000,00 грн.
У січні 2019 року ТОВ «Полтавагаз збут» звернулося до суду з зустрічним позовом до ОСОБА_1 , за участю третьої особи - Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» (далі - АТ «ОГС «Полтавагаз»), про стягнення заборгованості за спожитий природний газ.
Зустрічний позов мотивований тим, що ОСОБА_1 є споживачем природного газу та перебуває у договірних відносинах з ТОВ «Полтавагаз збут».
На зазначеного абонента відкрито особовий рахунок № НОМЕР_2 для здійснення оплати.
Абонент не виконує належним чином взяті на себе зобов`язання, а саме не оплачує у повному обсязі надані послуги з газопостачання, що порушує права ТОВ «Полтавагаз збут».
На показник лічильника природного газу 35182 куб. м сума боргу становить 46 896,26 грн.
У зв`язку з несвоєчасним проведенням оплати за спожитий природний газ ТОВ «Полтавагаз збут» нарахувало відповідачу інфляційні втрати на загальну суму 7 475,32 грн та 3% річних в розмірі 2 133,38 грн.
На підставі викладеного, з урахуванням зменшених позовних вимог, ТОВ «Полтавагаз збут» просило суд:
стягнути на його користь з ОСОБА_1 основний борг за спожитий газ у розмірі - 46 896,26 грн, інфляційні втрати в розмірі 7 475,32 грн, 3% річних у розмірі 2 133,38 грн та судові витрати.
ОСОБА_1 просив суд відмовити у задоволенні зустрічного позову у зв`язку із закінченням позовної давності (т. 1 а. с. 156).
Октябрський районний суд м. Полтави ухвалою від 25 січня 2019 року зустрічний позов ТОВ «Полтавагаз збут» об`єднав в одне провадження з позовом ОСОБА_1 (т. 1 а. с. 77).
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Октябрський районний суд м. Полтави рішенням від 28 листопада 2019 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовив, а зустрічний позов ТОВ «Полтавагаз збут» - задовольнив.
Стягнув з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Полтавагаз збут», основний борг за спожитий газ - 46 896,26 грн, інфляційні втрати- 7 475,32 грн, 3% річних - 2 133,38 грн та судові витрати - 1921 грн.
Суд першої інстанції виходив з того, що визначення об`ємів та обсягів спожитого побутовими споживачами природного газу не входить до повноважень постачальника ТОВ «Полтавагаз збут» та відповідно до приписів Кодексу газорозподільних систем належить до компетенції АТ «ОГС «Полтавагаз».
Таким чином, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ТОВ «Полтавагаз збут» безпідставно.
Оскільки не встановлено фактів неправильного визначення об`єму спожитого ОСОБА_1 газу, неправомірності нарахування ТОВ «Полтавагаз збут» заборгованості за його постачання та використання споживачем, суд вважав, що у задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про відшкодування моральної шкоди слід відмовити.
Задовольняючи зустрічний позов, суд виходив з того, що відповідач належним чином не проводив оплату наданих йому послуг з постачання природного газу згідно з умов укладеного договору та вимог Правил надання населенню послуг з газопостачання, а тому з нього на користь позивача підлягає стягненню сума боргу разом із інфляційними втратами та трьома процентами річних від простроченої суми, оскільки правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов`язанням.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
На рішення місцевого суду ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу.
Полтавський апеляційний суд постановою від 18 травня 2020 року апеляційну скаргу залишив без задоволення, а рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 28 листопада 2019 року - без змін.
Суд апеляційної інстанції мотивував постанову тим, що суд першої інстанції в повному обсязі встановив права і обов`язки сторін, обставини по справі, перевірив доводи і дав їм належну правову оцінку, ухвалив рішення, яке відповідає вимогам закону.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі, поданій у жовтні 2020 року до Верховного Суду, ОСОБА_1 , посилаючись неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення місцевого суду та постанову суду апеляційної інстанції, справу передати на новий розгляд за встановленою підсудністю.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Верховний Суд ухвалою від 25 листопада 2020 року відкрив касаційне провадження, витребував справу з суду першої інстанції, зупинив виконання рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 28 листопада 2019 року до закінчення касаційного провадження, надіслав учасникам справи копії касаційної скарги та доданих до неї документів, роз`яснив їм право подати відзив на касаційну скаргу.
Підставою для відкриття касаційного провадження є: пункти 1, 3 частини другої статті 389 ЦПК України, частина перша та третя статті 411 ЦПК України.
У грудні 2020 року справа надійшла до Верховного Суду.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційну скаргу ОСОБА_1 мотивував тим, що суди попередніх інстанцій ухвалили рішення у справі за його відсутності, належним чином не повідомили його про дату, місце та час судового засідання; місцевий суд не дослідив зібрані у справі докази, а суд апеляційної інстанції не перевірив дані обставини у справі та не надав їм належної правової оцінки.
Вважає, що суд першої інстанції усупереч пункту 2 частини першої статті 252 ЦПК України відмовив у задоволенні його клопотання про зупинення провадження у справі, посилаючись на те, що останнім не надано підтверджуючих документів про перебування на стаціонарному лікуванні, проте, до прийняття відповідної ухвали матеріали справи містять висновок лікарсько-консультативної комісії від 24 вересня 2019 року № 3909.
На час звернення з касаційною скаргою відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування статей 223, 252 ЦПК України у подібних правовідносинах (повідомлення стороною про неможливість участі у розгляді справи у зв`язку з госпіталізацією за наявності захворювання учасника справи, підтвердженого медичною довідкою, що виключає можливість явки до суду протягом тривалого часу).
Суди попередніх інстанцій не врахували правовий висновок Верховного Суду України у справі № 6-43цс17 та висновок Верховного Суду у постанові від 30 травня 2018 року у справі № 161/20278/14-ц щодо перебігу строків позовної давності та висновок Великої Палати Верховного Суду у постанові від 16 січня 2019 року у справі № 757/31606/15-ц.
У грудні 2020 року ТОВ «Полтавагаз збут» подало відзив на касаційну скаргу, просить залишити її без задоволення, а оскаржені судові рішення - без змін.
У грудні 2020 року АТ «ОГС «Полтавагаз» подало відзив на касаційну скаргу, просить залишити її без задоволення, а оскаржені судові рішення - без змін.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Суди встановили, що ОСОБА_1 на праві приватної власності належить будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач є побутовим споживачем послуг по газопостачанню, які надаються ТОВ «Полтавагаз збут» та відповідно постачальною організацією відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 .
ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій та має пільгові знижки з оплати послуг газопостачання (т. 1 а. с. 8).
Розрахунки за спожитий природний газ позивач здійснює за розрахунковою книжкою по оплаті за природний газ за відкритим особовим рахунком № НОМЕР_1 .
З 01 липня 2015 року згідно з рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 11 червня 2015 року № 1734 для побутових споживачів в зоні обслуговування ПАТ «Полтавагаз» в Полтавській області реалізація природного газу для задоволення потреб населення здійснюється суб`єктом господарювання - ТОВ «Полтавагаз збут».