ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 травня 2022 року
м. Київ
справа № 826/3113/17
адміністративне провадження № К/9901/64540/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Стрелець Т.Г.,
суддів: Стеценка С.Г., Тацій Л.В.,
розглянувши у судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу № 826/3113/17
за позовом Міністерства екології та природних ресурсів України до Державної регуляторної служби України, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Сігмас Еколоджі" про визнання протиправним та скасування розпорядження, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою Міністерства екології та природних ресурсів України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 травня 2018 року (колегія суддів у складі головуючого судді - Арсірія Р.О., суддів: Кузьменка В.А., Огурцова О.П.) та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2018 року (колегія суддів у складі головуючого судді - Літвіної Н.М., суддів: Федотова І.В., Сорочка Є.О.)
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У березні 2017 року Міністерство екології та природних ресурсів України звернулося до суду з позовом до Державної регуляторної служби України, в якому просило скасувати розпорядження відповідача від 27 січня 2017 №14 про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування, видане за результатом розгляду скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Сігмас Еколоджі» від 05 грудня 2016.
2. Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване розпорядження прийняте з порушенням Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 №466 та Положення про Державну регуляторну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Україні від 24 грудня 2014 №724о.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 травня 2018 року, залишеним без змін постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2018 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
4. Рішення судів мотивовані тим, що позивачем не доведено належними доказами правомірність анулювання ліцензії на право провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами ТОВ "Сігма Еколоджі" на підставі п. 5 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності".
Суди також зазначили, що оскаржуване розпорядження не порушує права та охоронюваних законом інтереси позивача, оскільки лише зобов`язує його усунути порушення вимог законодавства у сфері ліцензування та не скасовує наказ Мінприроди від 21 жовтня 2016 року № 384 "Про видачу, переоформлення, відмову у видачі та анулювання ліцензій".
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями, Міністерство екології та природних ресурсів України звернулося до Верховного Суду із касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та ухвалити по справі нове рішення. Позовні вимоги задоовльнити повністю.
6. Касаційна скарга мотивована тим, що резолютивна частина оскарженого розпорядження Державної регуляторної служби суперечить ч. 11 ст. 5 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» та п. 5 Регламенту Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Державної регуляторної служби України від 14 липня 2015 № 783/40.
Касатор вказує, що суди попередніх інстанцій дійшли помилкових висновків про відповідність оскаржуваного розпорядження вимогам Положення Про Державну регуляторну службу України. Зазначає, що повноваження Експертно-апеляційної ради регулюються Регламентом, а не Положенням Про державну регуляторну службу. На думку касатора, цим обставинам судами попередніх інстанцій не було надано належну правову оцінку.
7. Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22 жовтня 2018 року, сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Анцупової Т. О., суддів Стародуба О.П., Кравчука В.М.
8. Ухвалою Верховного Суду від 01 листопада 2018 року відкрито касаційне провадження за скаргою позивача на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 травня 2018 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2018 року.
9. На підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду від 25 червня 2019 року, у зв`язку з обранням до Великої Палати Верховного Суду судді Анцупової Т.О., було проведено повторний автоматизований розподіл судової справи, внаслідок якого для розгляду касаційної скарги сформовано колегію суддів у складі: головуючої судді - Стрелець Т.Г., суддів: Стеценка С.Г., Тацій Л.В.
10. Відповідач та третя особа надали відзиви на касаційну скаргу, в яких просили залишити її без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
11. ТОВ «Сігмас Еколоджі» є юридичною особою, яка отримала ліцензію на здійснення господарської діяльності на операції у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, зберігання) серія АГ № 594663.
12. 21 грудня 2012 року дана ліцензія переоформлена на аналогічну за строком дії та видом господарської діяльності ліцензію серії АД № 075672.
13. На підставі наказу Міністерства екології та природних ресурсів № 99 від 15 березня 2016 року ліцензія визнана недійсною в зв`язку з переоформленням на аналогічну за видом господарської діяльності безстрокову ліцензію.
14. На підставі наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 20 вересня 2016 року № 345 «Про затвердження Плану-графіку планових перевірок додержання ліцензіатами ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами на IV квартал 2016» та посвідчення (направлення) на право проведення перевірки від 07 жовтня 2016 року № 08/16 у період з 10 по 13 жовтня 2016 року проведено планову перевірку з дотримання ТОВ «Сігмас Еколоджі» ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами.
15. Під час проведення планової перевірки виявлено ряд порушень Ліцензійних умов, що були зафіксовані в акті планової перевірки додержання ТОВ «Сігмас Еколоджі» Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами від 13 жовтня 2016 року № 608/16.
16. 18 жовтня 2016 року Мінприроди видало Розпорядження про усунення порушень Ліцензійних умов №5/3-7/9788-16, яким вирішено ТОВ «Сігмас Еколоджі» у термін до 24 жовтня 2016 року усунути виявлені порушення Ліцензійних умов та подати в письмовій формі до Мінприроди інформацію про їх усунення.
17. На підставі посвідчення (направлення) на право проведення перевірки від 01 грудня 2016 року № 23/16 посадовими особами Міністерства екології та природних ресурсів України здійснено позапланову перевірку ТОВ «Сігмас Еколоджі» з метою перевірки виконання розпорядження Мінприроди про усунення порушень вимог Ліцензійних умов.
18. Під час перевірки встановлено, що в порушення пункту 1 вищезазначеного розпорядження ТОВ «Сігмас Еколоджі» не надано інформації щодо наявності щорічного уточнення даних до реєстраційної карти об`єкту утворення, оброблення та утилізації відходів.
19. За результатами здійсненого заходу складено акт позапланової перевірки від 04 листопада 2016 року № 23/16.
20. На підставі акту позапланової перевірки Мінприроди видало наказ від 11 грудня 2016 року № 422, пунктом 2 якого анулювало ліцензію ТОВ «Сігмас Еколоджі» на право провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами.
21. Не погоджуючись з наказом Мінприроди від 11 листопада 2016 року № 422 в частині анулювання ліцензії товариства на операції у сфері поводження з небезпечними відходами, ТОВ «Сігмас Еколоджі» 05 грудня 2016 року подало скаргу до Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування при Державній регуляторній службі України.
22. 26 січня 2017 року на черговому засіданні Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування при ДРС розглянуто скаргу ТОВ «Сігмас Еколоджі» від 05 грудня 2016 року № 131 та за результатом розгляду прийнято рішення № 4.6 (протокол № 01-17), згідно з яким зобов`язано Міністерство екології та природних ресурсів України усунути порушення вимог законів України «Про ліцензування видів господарської діяльності» та «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», вкзааних у цьому рішенні, шляхом скасування наказу від 11 листопада 2016 року № 422 в частині анулювання ліцензії ТОВ «Сігмас Еколодж» на операції у сфері поводження з небезпечними відходами.
23. З урахуванням Рішення Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування при Державній регуляторній службі України від 26 січня 2017 року №4.6, Державна регуляторна служба 27 січня 2017 року видала розпорядження № 14 «Про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування», яким аналогічно до вищевказаного рішення Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування при ДРС, зокрема, зобов`язано Міністерство екології та природних ресурсів України:
1) усунути порушення вимог вказаних вище законів України «Про ліцензування видів господарської діяльності» та «;Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», скасувавши наказ від 11 листопада 2016 року М 422 в частині анулювання ліцензії ТОВ «Сігмас Еколоджі» на операції у сфері поводження з небезпечними відходами;
2) повідомити Державну регуляторну службу України про виконання цього розпорядження.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
24. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.
25. Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також КАС України) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
26. 8 лютого 2020 року набрали чинності зміни до КАС України, внесені Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ».
27. За правилом пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» зазначеного Закону касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
28. За наведених підстав касаційний розгляд здійснюється за правилами, що діяли до набрання чинності цим Законом, а саме за правилами КАС України в редакції зі змінами, внесеними Законом України від 19 грудня 2019 року № 394-IX.
29. Аналізуючи доводи, викладені у касаційній скарзі, колегія суддів Верховного Суду дійшла наступних висновків.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (частина перша статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України [далі - КАС України]).