ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 травня 2022 року
м. Київ
справа № 380/1827/20
адміністративне провадження № К/9901/24104/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Стеценка С.Г.,
суддів: Бучик А.Ю., Рибачука А.І.,
розглянувши в письмовому провадженні в касаційному порядку адміністративну справу № 380/1827/20
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Голуба Лагуна»
до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові, Державної архітектурно-будівельної інспекції України
про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії
за касаційною скаргою Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2021 року (головуючий суддя: Потабенко В. А.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2021 року (колегія у складі: головуючого судді: Гудима Л. Я., суддів: Коваля Р. Й., Святецького В. В.)
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. В березні 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Голуба Лагуна» (далі - ТОВ «Голуба Лагуна») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові, Державної архітектурно-будівельної інспекції України, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати наказ Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові від 30 жовтня 2017 року № 89/17 «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт від 20 квітня 2017 року № ЛВ 083171100227»;
- зобов`язати Державну архітектурно будівельну інспекцію України вчинити дії щодо внесення відомостей про реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 20 квітня 2017 року № ЛВ 083171100227 до Єдиного реєстру отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, зареєстрованих декларації про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об`єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, відмов у реєстрації таких декларацій та у вигляді таких дозволів і сертифікатів до Реєстру будівельної діяльності.
2. В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив про те, що єдиною підставою для прийняття оскаржуваного наказу було рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури і містобудування Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Федів Романа Миколайовича від 23 жовтня 2017 року № б/н про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на будівництво ТОВ «Голуба Лагуна» багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вул. Судовій, які затверджені рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 28 листопада 2016 року № 1115.
Вказане рішення від 23 жовтня 2017 року про скасування містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки на будівництво ТОВ «Голуба Лагуна», визнано протиправними та скасовано у судовому порядку, рішення набрало законної сили. Відтак, встановлення судом протиправності рішення про скасування містобудівних умов і обмежень є достатньою та самостійною підставою для скасування оскаржуваного наказу, адже його прийнято у зв`язку із скасуванням містобудівних умов.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 26 лютого 2021 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2021 року, позов задовольнив повністю.
4. Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що судом вже надана оцінка протиправності рішення від 23 жовтня 2017 року № б/н про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на будівництво ТОВ «Голуба Лагуна» багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вул. Судовій, які затверджені рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 28 листопада 2016 року № 1115, відтак наявні підстави для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування наказу Інспекції державного архітектурно будівельного контролю у м. Львові від 30 жовтня 2017 року № 89/17 «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт від 20 квітня 2017 року № ЛВ 083171100227.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. 02 липня 2021 року на адресу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2021 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2021 року, в якій скаржник просить скасувати вказані судові рішення в частині задоволення позовних вимог до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові відмовити.
6. Обґрунтовуючи касаційну скаргу, скаржник зазначає про те, що судами першої та апеляційної інстанцій неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.
Серед іншого, скаржник вказав на те, що судами не враховано, що позивач був обізнаний про існування оскаржуваного наказу, проте протягом двох років не здійснював жодних дій для поновлення декларації про початок виконання будівельних робіт від 20 квітня 2017 року № ЛВ 083171100227, а звернувся до суду лише у 2020 році.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02 липня 2021 року, визначено склад колегії суддів: головуючий суддя: Стеценко С. Г., судді: Бучик А. Ю., Рибачук А. І.
8. Ухвалою Верховного Суду від 06 вересня 2021 року відкрито провадження за касаційною скаргою Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2021 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2021 року.
9. Ухвалою Верховного Суду від 04 травня 2022 року закінчено підготовку справи до касаційного розгляду і, враховуючи приписи п. 3 ч. 1 ст. 345 КАС України постановлено здійснювати такий в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
10. Як убачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, ТОВ «Голуба Лагуна» на підставі договору оренди від 14 грудня 2007 року, укладеного із Львівською міською радою, набуто право користування земельною ділянкою площею 0,0380 га, кадастровий номер №46101136600:04:006:0001, що знаходиться на вул. Судовій (біля поліклініки) у м. Львові.
11. Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 28 листопада 2016 року № 1115 (із наступними змінами відповідно до рішення від 10 березня 2017 року № 184) затверджено містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на будівництво ТОВ «Голуба Лагуна» багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вул. Судовій.
12. ТОВ «Голуба Лагуна» в Інспекції Державно-архітектурно-будівельного контролю у м. Львові зареєстровано декларацію про початок будівельних робіт від 20 квітня 2017 року № ЛВ 083171100227.
13. 23 жовтня 2017 року під час проведення позапланової перевірки на об`єкті нагляду управлінням архітектури та урбаністики департаменту Львівської міської ради встановлено, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по вул. Судовій (біля поліклініки) у м. Львові будівництва ТОВ «Голуба Лагуна» багатоквартирного житлового будинку прийняті з порушенням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Вказане слугувало підставою для прийняття рішення про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на будівництво ТОВ «Голуба Лагуна» багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вул. Судовій, які затверджені рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 28 листопада 2016 року № 1115.
14. 30 жовтня 2017 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові прийнято наказ №89/17 № 89/17 «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт від 20 квітня 2017 року № ЛВ 083171100227».
15. Вказаний наказ на об`єкт будівництва ТОВ «Голуба Лагуна» багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вул. Судовій прийнято з метою забезпечення виконання завдань, покладених на Інспекцію державно архітектурно-будівельного контролю у м. Львові, відповідно пп. 4 п. 3 розділу 2 Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 17 січня 2017 року № 1817-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності», а також п. 2 ст. 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», враховуючи рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури і містобудування Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області від 23 жовтня 2017 року про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на будівництво ТОВ «Голуба Лагуна» багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вул. Судовій, які затверджені рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 28 листопада 2016 року № 1115.
16. 30 жовтня 2017 року Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові до Державної архітектурно-будівельної інспекції листом (0006-вих-4772) направлено копію наказу № 89/17 «Про скасування декларації про початок будівельних робіт від 20 квітня 2017 року № ЛВ 083171100227 на об`єкт Будівництво ТОВ «Голуба Лагуна» багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вул. Судовій (замовник будівництва: ТОВ «Голуба Лагуна») для видалення запису про реєстрацію декларації з реєстру.
17. Не погоджуючись з вказаним наказом про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт, ТОВ «Голуба Лагуна» звернулось до суду із цим позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
18. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених ст. 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
19. Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
20. За змістом частини другої статті 26 Закону України від 17 лютого 2011 року № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон №3038-VI) суб`єкти містобудування зобов`язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об`єктів.
21. Відповідно до частини першої статті 36 Закону № 3038-VI право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об`єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), об`єктах, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт.
22. Згідно з частиною першою статті 39 Закону № 3038-VI прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та об`єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об`єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.
23. Частина друга статті 39-1 Закону №3038-VI передбачає, що у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об`єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі скасування містобудівних умов та обмежень реєстрація такої декларації, право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, підлягають скасуванню відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування декларації чи права на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення, відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю письмово повідомляє замовника протягом трьох робочих днів з дня скасування.