ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 травня 2022 року
м. Київ
справа № 300/1079/20
адміністративне провадження № К/9901/19133/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Стеценка С.Г.,
суддів: Мороз Л.Л., Бучик А.Ю.,
розглянувши в письмовому провадженні в касаційному порядку адміністративну справу №300/1079/20
за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
до Акціонерного товариство "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківсьгаз"
про стягнення штрафу
за касаційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.12.2020 (головуючий суддя: Чуприни О.В.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.04.2021 (колегія у складі: головуючий суддя Довга О.І., судді Глушко І.В. Запотічний І.І.), -
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. 25.05.2020 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі також - позивач, Регулятор) звернулася до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" (далі також - відповідач, АТ "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз") про стягнення штрафу в дохід державного бюджету в сумі 5 100 000,00 гривень.
2. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем в порушення вимог частини 5 статті 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22.09.2016 за №1540-VIII (надалі по тексту також - Закон №1540-VIII), не сплачено в 30 денний термін штраф, який встановлений постановами Регулятора від 20.12.2019 за №2984, №2985, №2986 в загальному розмірі 2 550 000,00 гривень (по 850 000,00 гривень за кожною постановою), та нарахованої пені за прострочення сплати штрафу в загальному розмірі 2 550 000,00 гривень (по 850 000,00 гривень за кожною постановою), яка нарахована в максимально можливому розмірі. Враховуючи те, що відповідач в добровільному порядку, на день звернення до адміністративного суду, не сплатив вказані грошові зобов`язання (штрафу і пені) Регулятор в порядку абзацу 6 частини 5 статті 22 Закону №1540-VIIІ звернувся до суду щодо їх примусового стягнення на підставі відповідного рішення суду.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.12.2020, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.04.2021, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
4. Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що підстав для стягнення з АТ "Івано-Франківськгаз" в дохід Державного бюджету України спірних штрафних санкцій немає, оскільки постанови Регулятора №2984, №2985, №2986 від 20.12.2019, на підставі яких на відповідача накладено штраф в загальному розмірі 2 550 000,00 гривень, визнані протиправними і скасовані судовими рішеннями, які, станом на день вирішення справи по суті (31.12.2020), набрали законної сили.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. 24.05.2021 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.12.2020 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.04.2021, в якій скаржник просить скасувати вказані рішення та ухвалити нове, яким позов задовольнити.
6. В обґрунтування своїх вимог скаржник зазначає, що суди попередніх інстанцій дійшли до помилкових висновків про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки зазначені в постановах Регулятора №2984, №2985, №2986 від 20.12.2019 суми штрафів та нарахованої пені відповідачем сплачені не були, документи, що підтверджують сплату штрафів та пені до Регулятора не надходили. Водночас, наголошує, що АТ "Івано-Франківськгаз" мало сплатити накладений штраф та нараховану пеню не зважаючи на оскарження постанов Регулятора №2984, №2985, №2986 від 20.12.2019 у зв`язку з тим, що відповідно до абзацу 3 частини третьої статті 5 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» оскарження рішень Регулятора не зупиняє їх виконання.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. 24.05.2021 в автоматизованій системі документообігу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду зареєстровано вказану касаційну скаргу.
8. Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Стеценко С.Г., судді Мороз Л.Л., Бучик А.Ю.
9. Ухвалою Верховного Суду від 27.05.2021 касаційну скаргу залишено без руху та надано скаржнику строк протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали шляхом уточнення тексту касаційної скарги та необхідністю викладення прохальної частини касаційної скарги відповідно до приписів частини першої статті 349 КАС України.
10. В межах строку встановленого ухвалою Верховного Суду від 27.05.2021 скаржник усунув недоліки касаційної скарги.
11. Ухвалою Верховного Суду від 25.06.2021 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.12.2020 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.04.2021.
12. Ухвалою Верховного Суду від 04.05.2022 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
13. Як встановлено судами попередніх інстанції, постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 20.12.2019 за №2984, №2985, №2986 «Про накладення штрафу на Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Івано-Франківськгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природнього газу» відповідно до пунктів 11, 12 частини 1 статті 17, статей 19 та 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», за порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу з дотриманням вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно-правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу, а саме положень статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» в частині обов`язку суб`єкта господарювання допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом, накладено штраф в загальній сумі 2 550 000,00 гривень. В постановах відповідачу роз`яснено про необхідність сплати суми штрафу у 30-ти денний строк з дня одержання копії постанови.
14. До матеріалів справи долучено рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення 03057 1435771 4, яке свідчить про отримання 14.01.2020 відповідачем вказаних вище постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг .
15. Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Івано-Франківськгаз» не сплатило в добровільному порядку протягом 30 днів застосований Регулятором штраф у зв`язку із оскарженням постанов позивача до суду.
16. У зв`язку із несплатою у встановлений строк сум штрафів, визначених постановами від 20.12.2019 за №2984, №2985, №2986, позивачем здійснено нарахування Акціонерному товариству «Оператор газорозподільної системи «Івано-Франківськгаз» пені у загальній сумі 2 550 000,00 гривень (по 850 000,00 гривень за кожною постановою).
17. В загальному, Регулятор нарахував відповідачу штраф постановами від 20.12.2019 за №2984, №2985, №2986 в сумі 2 550 000,00 гривень та пеню в сумі 2 550 000,00 гривень, які просить стягнути з відповідача в дохід Державного бюджету України.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
18. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 КАС України, а також, надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права у спірних правовідносинах, виходить з наступного.
19. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
20. Згідно з положеннями частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
21. Отже, суди, перевіряючи рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, у першу чергу повинні з`ясувати, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
22. Повноваження НКРЕКП у спірних правовідносинах визначаються, зокрема, Законами України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про ринок природного газу» (далі - у редакціях, чинних на час виникнення спірних правовідносин).
23. Частиною першою статті 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» визначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
24. Статтею 3 вказаного Закону передбачено, що Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; державного контролю та застосування заходів впливу; використання інших засобів, передбачених законом.
Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.
25. Як передбачено пунктами 11, 12 частини першої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор: контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом; приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.