ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 травня 2022 року
м. Київ
справа № 200/3239/19-а
адміністративне провадження № К/9901/24223/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді - Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 травня 2019 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Маріупольської міської ради, Інспекції міської ради з благоустрою м. Маріуполя Маріупольської міської ради про визнання протиправними і скасування рішень, визнання незаконними дій,
В С Т А Н О В И В:
У березні 2019 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Маріупольської міської ради, Інспекції міської ради з благоустрою м. Маріуполя Маріупольської міської ради про:
- визнання неправомірним та скасування рішення Комісії з питань користування об`єктами благоустрою на території м. Маріуполя, прийняті по п. 3 порядку денного Протоколу засідання Комісії з питань користування об`єктами благоустрою на території м. Маріуполя Маріупольської міської ради №22 від 10 липня 2017 року (а саме: №з/п 1, 18, 19, 24, 41. 44, 48, 51, 54, 55, 57, 59, 60, 64, 67), та рішення Комісії з питань користування об`єктами благоустрою на території м. Маріуполя, прийняті по п. 3 порядку денного Протоколу засідання комісії з питань користування об`єктами благоустрою на території м. Маріуполя Маріупольської міської ради №36 від 31 серпня 2018 року (а саме: №з/п 1, 2, 5, 6, 9, 15, 21, 23, 27, 32, 38, 46, 47, 60, 69, 70, 79, 89, 90, 31);
- визнання незаконними дій відповідачів щодо демонтажу та вилучення майна (тимчасових споруд) за адресами у АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_4 ; АДРЕСА_5 ; АДРЕСА_17; АДРЕСА_6 ; АДРЕСА_7 ; АДРЕСА_8 ; АДРЕСА_9 ; АДРЕСА_10 ; АДРЕСА_11 ; АДРЕСА_12 ; АДРЕСА_13 ; АДРЕСА_14 ; АДРЕСА_15 ; АДРЕСА_16 , та зобов`язати повернути зазначене майно.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачу на праві приватної власності належать торгівельні павільйони із назвами « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та « ІНФОРМАЦІЯ_2 », які розташовувались за вказаними позивачем адресами, що було відомо відповідачу. Однак представники відповідача провели демонтаж указаних торгівельних павільйонів без надання ані приписів на демонтаж, ані листів, ані актів про обстеження, ані рішень комісії, та взагалі без надання жодного іншого документа, на підтвердження наявності права на демонтаж торгівельних павільйонів.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14 травня 2019 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2019 року, у задоволені адміністративного позову відмовлено
Не погодившись з указаними судовими рішеннями, позивач подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове про задоволення позову.
Касаційну скаргу, серед іншого, обґрунтовано тим, що судами не надано належної правової оцінки протиправним діям відповідачів, які позбавляють її права володіння власним майном. Вказувала на грубе порушення порядку проведення демонтажу та протиправність дій, що передували незаконному вилученню належного їй майна.
У відзиві на касаційну скаргу відповідачі просили залишити її без задоволення, а судові рішення без змін.
Ухвалою Верховного Суду від 10 вересня 2019 року відкрито касаційне провадження за вказаною скаргою.
У зв`язку з відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як установлено судами попередніх інстанцій, за твердженням позивача їй на праві власності належить належать торгівельні павільйони із назвами « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та «Урожай», які були розташовані в місті Маріуполі. У вказаних торгівельних павільйонах здійснювалась підприємницька діяльність - реалізація та продаж хлібобулочних виробів та інших продовольчих товарів.
На підтвердження належності вказаних торговельних павільйонів позивач посилається на договори купівлі-продажу, вчинені у простій письмовій формі без нотаріального засвідчення та внесення в реєстр нерухомості.
Відповідно до даних договорів, позивач в червні- серпні 2016 року придбала 17 об`єктів нерухомості -торгівельних кіосків за різними адресами у м. Маріуполі площею 19 кв.м за ціною 75000 грн.( кожний) у громадянки ОСОБА_2 , однак в договорі не зазначено, на підставі яких документів продавець є власником цих об`єктів, не зазначено розміру та власника земельної ділянки, на яких збудована нерухомість.
Згідно з протоколом засідання Комісії з питань користування об`єктами благоустрою на території м. Маріуполя Маріупольської міської ради № 22 від 10 липня 2017 року надано дозвіл Інспекції міської ради з благоустрою м. Маріуполя демонтувати тимчасові споруди згідно зі списком.
Також, протоколом засідання Комісії з питань користування об`єктами благоустрою на території м. Маріуполя Маріупольської міської ради № 36 від 31 серпня 2018 року затверджений перелік торгівельних об`єктів, які підлягають демонтажу у зв`язку з порушенням суб`єктами господарювання умов розміщення тимчасових споруд.
На підставі оскаржених у цій справі рішень Комісії з питань користування об`єктами благоустрою на території м. Маріуполя Маріупольської міської ради, перелічені позивачем торговельні павільйони були демонтовані.
Не погоджуючись за такими діями відповідачів ОСОБА_1 звернулась до суду за захистом порушеного права.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з позицією якого погодилась колегія суддів апеляційного суду, зокрема, виходив з того, що посилання позивача на демонтаж павільйонів без попередження власника є необґрунтованими, оскільки позивачем не надано підтвердження щодо обізнаності відповідачів про належність демонтованих павільйонів до власності позивача через відсутність відповідних дозвільних документів на їх розміщення. Верховний Суд, враховуючи доводи та вимоги касаційної скарги, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 657 ЦК України договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває в податковій заставі.
Положеннями статті 334 ЦК України визначено, що право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним.
Судами установлено, що згідно договорів купівлі-продажу, позивач в червні- серпні 2016 року придбала 17 об`єктів нерухомості -торгівельних кіосків за різними адресами у м. Маріуполі, площею 19 кв.м за ціною 75000 грн. (кожний) у громадянки ОСОБА_2 , однак в договорі не зазначено, на підставі яких документів продавець є власником цих об`єктів , не зазначено розміру та власника земельної ділянки, на яких збудована нерухомість.
Крім того, позивачем не надано відомостей та відповідних доказів про наявність будь-яких дозволів на розміщення торговельних об`єктів за вказаними у позовній заяві адресами чи інших підстав для здійснення підприємницької діяльності з розміщенням у встановленому порядку торговельних павільйонів.
Також не зазначено, відповідно до яких документів , за якою адресою та на якій земельній ділянці надано позивачу згоду на здійснення торгівлі хлібо - булочними виробами, з якими органами погоджена зазначена підприємницька діяльність.