1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

26 квітня 2022 року

м. Київ

справа № 501/1294/20

провадження № 61-14688св21

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Антоненко Н. О. (суддя-доповідач), Дундар І. О., Русинчука М. М.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ,

відповідач - ОСОБА_2 ,

розглянувши в попередньому судовому засіданні в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_2 , підписану адвокатом Ткач Яною Сергіївною, на рішення Іллічівського міського суду Одеської області від 21 січня 2021 року в складі судді Петрюченко М. І. та постанову Одеського апеляційного суду від 14 липня 2021 року в складі колегії суддів Комлевої О. С., Сегеди С. М., Цюри Т. В.,

ВСТАНОВИВ :

Історія справи

У квітні 2020 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до ОСОБА_2 про усунення перешкод у користуванні житлом шляхом вселення.

Позов мотивувала тим, що перебуває у зареєстрованому шлюбі з відповідачем, якому на праві власності належить квартира АДРЕСА_1 . Від шлюбу сторони мають сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказувала, що після реєстрації шлюбу вселилася до спірної квартири як член сім`ї (дружина) власника житла, а в подальшому сторони проживали в квартирі разом з дитиною як одна сім`я. Зазначала, що вказана квартира є її та дитини єдиним житлом; у квартирі знаходяться всі її речі. У березні 2020 року позивачка разом із сином поїхала до своїх батьків в м. Київ, однак у зв`язку із запровадженням на території України карантину не змогла повернутись до міста Чорноморськ, що свідчить про поважність причин її відсутності за місцем реєстрації. Повернувшись у квітні 2020 року до м. Чорноморська, позивачка не змогла потрапити до квартири, адже відповідач змінив замки на дверях.

З огляду на викладене ОСОБА_1 просила суд ухвалити рішення, яким зобов`язати ОСОБА_2 усунути перешкоди в користуванні квартирою АДРЕСА_1 шляхом вселення ОСОБА_1 разом із сином ОСОБА_3 до вказаної квартири та передачі позивачці ключів від квартири.

Короткий зміст рішення судів першої та апеляційної інстанцій

Рішенням Іллічівського міського суду Одеської області від 21 січня 2021 року, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного суду від 14 липня 2021 року, позов задоволено: зобов`язано ОСОБА_2 усунути позивачці перешкоди в користуванні квартирою АДРЕСА_1 шляхом вселення ОСОБА_1 разом із сином ОСОБА_3 до вказаної квартири та передачі позивачці ключів від квартири; вирішено питання про розподіл судових витрат.

Судові рішення мотивовані тим, що відповідач чинить позивачці перешкоди в користуванні квартирою, в якій ОСОБА_1 разом із дитиною були зареєстровані в установленому законом порядку як члени сім`ї власника житлового приміщення.

Аргументи учасників справи

30 серпня 2021 року ОСОБА_6 подав до Верховного Суду касаційну скаргу на вказані судові рішення та просив їх скасувати як такі, що прийняті з неправильним застосуванням норм матеріального права, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Касаційна скарга в уточненій редакції мотивована тим, що суди при вирішенні спору не дослідили питання дотримання балансу інтересів між захистом права власності відповідача на спірну квартиру та правом позивачки як колишнього члена сім`ї на користування цим житлом. Зазначав, що суди також не приділили увагу інтересам дитини сторін та не з`ясували, чи будуть забезпечені його права в разі задоволення позову.

Рух справи в суді касаційної інстанції

Ухвалами Верховного Суду від 05 жовтня 2021 року відкрито касаційне провадження в справі, а в частині посилання на постанову Верховного Суду від 28 липня 2021 року в справі № 308/6915/19 касаційну скаргу визнано неподаною та повернуто особі, яка її подала.

Межі та підстави касаційного перегляду

Переглядаючи в касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими (частина перша статті 400 ЦПК України).

Підстави касаційного оскарження судових рішень визначені у частині другій статті 389 ЦПК України.

В ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються підстава (підстави) відкриття касаційного провадження (частина восьма статті 394 ЦПК України).

В ухвалі Верховного Суду від 05 жовтня 2021 року зазначено, що заявник оскаржує судове рішення з підстав, передбачених пунктом 1 частини другої статті 389 ЦПК України, вказуючи що апеляційний суд не врахував висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постановах Верховного Суду України від 15 травня 2017 року в справі № 6-2931цс16, від 29 листопада 2017 року в справі № 753/481/15-ц та постановах Верховного Суду від 13 жовтня 2020 року в справі № 447/455/17, від 09 жовтня 2019 року в справі № 695/2427/16-ц, від 09 жовтня 2019 року в справі № 523/12186/13-ц, від 01 липня 2020 року в справі № 333/3749/18.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Суди встановили, що квартира АДРЕСА_1 належить ОСОБА_2 на праві особистої приватної власності.

ОСОБА_2 та ОСОБА_1 з 20 листопада 2010 року перебували в зареєстрованому шлюбі, від якого мають сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Після укладення шлюбу ОСОБА_1 вселилась в спірну квартиру як дружина власника житла з реєстрацією місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 . У подальшому за вказаною адресою проживав і малолітній ОСОБА_3 як син сторін у справі.

10 травня 2020 року до Чорноморського відділення поліції в Одеській області надійшло повідомлення від гр. ОСОБА_1 про те, що позивачка не може потрапити до квартири внаслідко зміни замків (зареєстровано до ІПНП за №4919). За вказаним повідомленням проведено перевірку.

Позиція Верховного Суду

Колегія суддів не приймає доводи, викладені в касаційній скарзі, з таких мотивів.

Відповідно до статті 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.


................
Перейти до повного тексту