1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

24 лютого 2022 року

м. Київ

справа № 663/1355/21

провадження № 61-17713св21

Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:

Ткачука О. С. (суддя-доповідач), Калараша А. А., Петрова Є. В.,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Заповіт Ілліча» про визнання припиненим договору оренди землі та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, за касаційною скаргою ОСОБА_1 , поданою

представником ОСОБА_2 , на постанову Херсонського апеляційного суду від 05 жовтня 2021 року, прийняту у складі колегії суддів: Майданіка В. В., Кутурланової О. В., Орловської Н. В.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

У травні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Заповіт Ілліча» (далі - СГ ТОВ «Заповіт Ілліча») про визнання припиненим договору оренди землі та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою.

Позов обґрунтований тим, що вона є власником земельної ділянки площею 4,31 га, з кадастровим номером 6524784700:13:019:0017, розташованої на території Скадовської міської ради Скадовського району Херсонської області, колишньої Улянівської сільської ради Скадовського району, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

20 січня 2010 року між позивачкою та СГ ТОВ «Заповіт Ілліча» укладено договір оренди вказаної вище земельної ділянки строком на 10 років. 08 квітня 2011 року договір зареєстровано у відділі Держкомзему у Скадовському районі за № 652470004000146.

Позивачка зазначала, що строк дії договору закінчився 08 квітня 2021 року. До закінчення строку дії договору вона неодноразово (30 червня 2020 року та 10 березня 2021 року) направляла на адресу відповідача листи, в яких повідомляла про своє небажання продовжувати договір оренди на новий строк.

Після закінчення дії договору оренди землі вона направила на адресу відповідача лист-повідомлення, в якому разом із запереченнями проти поновлення договору оренди додала проект акта прийому-передачі земельної ділянки. Від підписання акта прийому-передачі відповідач ухиляється, а відсутність підписаного акта прийому-передачі земельної ділянки унеможливлює виключення з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про право оренди відповідача на вказану земельну ділянку.

Оскільки в добровільному порядку відповідач земельну ділянку не повертає, то позивачка просила визнати припиненим з 08 квітня 2021 року договір оренди земельної ділянки від 20 січня 2010 року та зобов`язати відповідача повернути належну їй на праві власності земельну ділянку.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Скадовського районного суду Херсонської області від 30 червня 2021 року позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано припиненим з 08 квітня 2021 року договір оренди землі від 20 січня 2010 року, укладений між ОСОБА_1 та СГ ТОВ «Заповіт Ілліча» щодо земельної ділянки площею 4,31 га, кадастровий номер 6524784700:13:019:0017, розташованої на території Скадовської міської ради Скадовського району Херсонської області. Зобов`язано СГ ТОВ «Заповіт Ілліча» повернути ОСОБА_1 належну їй на праві власності земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Рішення суду першої інстанції мотивовано обґрунтованістю та доведеністю заявлених ОСОБА_1 позовних вимог. Зокрема, суд виходив із того, що строк дії договору оренди закінчився 08 квітня 2021 року. Умовами договору (пункт 8) передбачено, що за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Установлено, що до закінчення та після закінчення строку дії договору ОСОБА_1 неодноразово зверталася до відповідача з листами, в яких повідомляла про відсутність наміру продовжувати договір оренди землі на новий строк. З огляду на ці обставини, а також те, що позивачка як власник земельної ділянки, має право вимагати усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання припиненим договору оренди з 08 квітня 2021 року та зобов`язання відповідача повернути позивачці належну їй на праві власності земельну ділянку.

Короткий зміст постанови апеляційного суду

Постановою Херсонського апеляційного суду від 05 жовтня 2021 року рішення Скадовського районного суду Херсонської області від 30 червня 2021 року скасовано й ухвалено нове рішення про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1 .

Суд апеляційної інстанції погодився з висновком суду першої інстанції про те, що оспорюваний договір оренди в силу статті 31 Закону України «Про оренду землі» є припиненим із закінченням строку, на який його було укладено. Разом із цим звернення позивачки із такою вимогою є неналежним способом захисту, оскільки не може бути за рішенням суду припинено договір оренди землі, строк дії якого вже закінчений.

Не підлягає задоволенню і позовна вимога про зобов`язання відповідача повернути позивачці належну їй земельну ділянку, оскільки як встановлено апеляційним судом, на час ухвалення судом першої інстанції оскаржуваного рішення, спірна земельна ділянка перебуває в оренді у ФГ «ОСОБА_3» на підставі укладеного з ОСОБА_1 договору оренди землі від 15 травня 2021 року. Відповідач з цього часу не має доступу до земельної ділянки ОСОБА_1 . За таких обставин суд не вбачав порушення прав позивачки на спірну земельну ділянку зі сторони відповідача.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У жовтні 2021 року представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 подав до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій просить скасувати постанову Херсонського апеляційного суду від 05 жовтня 2021 року та залишити в силі рішення Скадовського районного суду Херсонської області від 30 червня 2021 року.

Заявник посилається на те, що суд в оскаржуваному судовому рішенні застосував норми права без урахування висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду (пункт 1 частини другої статті 389 ЦПК України), а також відсутній правовий висновок Верховного Суду щодо питання застосування норм права у подібних правовідносинах (пункт 3 частини другої статті 389 ЦПК України).

Доводи інших учасників справи

У відзиві на касаційну скаргу СГ ТОВ «Заповіт Ілліча» просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову апеляційного суду - без змін, посилаючись на її законність та обґрунтованість.

Рух справи у суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 25 листопада 2021 року відкрито касаційне провадження у справі та витребувано її матеріали із суду першої інстанції.

Обставини справи та висновки за результатами розгляду справи, зроблені судом апеляційної інстанції

Апеляційний суд встановив, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 4,31 га, кадастровий номер 6524784700:13:019:0017, розташованої на території Скадовської міської ради Скадовського району Херсонської області, колишньої Улянівської сільської ради Скадовського району, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, про що свідчить державний актпро право власності на земельну ділянку серії ЯД №724414 від 09 липня 2009 року (а. с. 9).

Відповідно до договору оренди землі від 20 січня 2010 року ОСОБА_1 (орендодавець) передала, а СГ ТОВ «Заповіт Ілліча»(орендар) прийняв у строкове платне користування належну орендодавцю на праві власності земельну ділянку строком на 10 років. Державну реєстрацію договору проведено 08 квітня 2011 року (а. с.10-11). Виходячи із цього строк дії договору встановлено до 08 квітня 2021 року.

Пунктом 8 договору передбачено, що після закінчення строку договору, орендар, який належно виконував обов`язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за місяць до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. У разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.

Умовами договору передбачено підстави його припинення, зокрема дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового її відчуження; ліквідації юридичної особи-орендаря (пункт 37 договору).

Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцю земельну ділянку у стані, не гірше порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду (пункт 21 договору).

30 червня 2020 року за допомогою засобів поштового зв`язку позивачка надіслала відповідачу письмовий лист-повідомлення про небажання продовжувати договір оренди земельної ділянки на новий строк (а. с. 12). Указаний лист відповідач отримав 30 червня 2020 року, про що свідчить його підпис у рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а. с. 13).


................
Перейти до повного тексту