1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

26 квітня 2022 року

м. Київ

справа № 539/232/21

провадження № 61-20538св21

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Синельникова Є. В. (суддя-доповідач),

суддів: Білоконь О. В., Осіяна О. М., Хопти С. Ф., Шиповича В. В.,

учасники справи:

позивач - Перший заступник керівника Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Полтавської обласної державної адміністрації,

відповідачі: Лубенська районна державна адміністрація, ОСОБА_1 ,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на постанову Полтавського апеляційного суду у складі колегії суддів: Лобова О. А., Дорош А. І., Триголова В. М., від 27 вересня 2021 року.

Зміст заявлених позовних вимог

У січні 2021 року Перший заступник керівника Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Полтавської обласної державної адміністрації та Державної екологічної інспекції Центрального округу звернувся до суду із позовом до Лубенської районної державної адміністрації, ОСОБА_1 про визнання незаконним, скасування розпорядження Лубенської районної державної адміністрації, визнання недійсним державного акту, витребування земельних ділянок із незаконного володіння.

Свої позовні вимоги позивач мотивував тим, що розпорядженням Лубенської районної державної адміністрації Полтавської області № 123 від 26 березня 2003 року «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації по оформленню права власності на земельні ділянки членами селянського фермерського господарства» ОСОБА_3 надано дозвіл на розробку технічної документації по оформленню права власності в розмірі земельних часток (паїв) по Войнихівській сільській раді на земельні ділянки членам селянсько-фермерського господарства із земель селянського (фермерського) господарства «Ромашка» - 3,89 га, для ведення фермерського господарства.

Розпорядженням голови Лубенської районної державної адміністрації Полтавської області № 237 від 10 червня 2009 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки» затверджено відповідну технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право власності на земельну ділянку та передано ОСОБА_3 3,89 га ріллі.

У подальшому ОСОБА_3 одержала державний акт на право власності на земельну ділянку від 26 січня 2010 року, серія та номер ЯГ 343179, та передала вказану земельну ділянку в оренду ОСОБА_4 строком на 5 років, про що 27 грудня 2012 року внесено відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Прокурор стверджував, що земельна ділянка, яка належить до земель водного фонду, незаконно вибула з володіння держави, а тому підлягає поверненню власнику.

Із урахуванням зазначеного прокурор просив визнати поважними причини пропуску строку для звернення до суду з цим позовом та поновити його; визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Лубенської районної державної адміністрації Полтавської області № 237 від 10 червня 2009 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки» у частині затвердження технічної документації ОСОБА_3 щодо земельної ділянки площею 3,89 га ріллі, кадастровий номер 5322881200:09:006:009, для ведення фермерського господарства, розташованої на території Засульської сільської ради Лубенського району Полтавської області; визнати недійсним державний акт на право власності ОСОБА_3 від 26 січня 2010 року, серії ЯГ № 343179, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі щодо земельної ділянки площею 3,89 га; витребувати з незаконного володіння ОСОБА_1 на користь держави в особі Полтавської обласної державної адміністрації земельну ділянку загальною площею 3,89 га з кадастровим номером 5322881200:09:006:009, яка знаходиться на території Засульської сільської ради Лубенського району Полтавської області.

Від представника відповідача надійшло клопотання про закриття провадження у справі.

Ухвала суду першої інстанції та її основні мотиви

Ухвалою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 09 червня 2021 року провадження у справі закрито.

Ухвала суду першої інстанції мотивована тим, що оскільки спірна земельна ділянка належить до земель, призначених для ведення селянського фермерського господарства у складі неліквідованої юридичної особи СФГ «Ромашка», вказаний спір не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства, а повинен розглядатися за правилами господарського судочинства. Спір стосується прав юридичної особи.

Основний зміст та мотиви постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Полтавського апеляційного суду від 27 вересня 2021 року ухвалу Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 09 червня 2021 року скасовано. Справу повернуто до Лубенського міськрайонного суду Полтавської області для продовження розгляду.

Постанова апеляційного суду мотивована тим, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про підсудність цієї справи господарському суду з посиланням на те, що підставою для розгляду справ такої категорії в порядку господарського судочинства є те, що після передачі у власність фізичній особі земельної ділянки для ведення фермерського господарства ця ділянка увійшла до складу земель, якими користується фермерське господарство. Спірна земельна після передачі її власність фізичній особі ані не увійшла до складу земель новоутвореного фермерського господарства, ані не залишилася у фактичному користуванні фермерського господарства «Ромашка», членом якого є відповідач, а була передана за цивільного-правовою угодою у користування іншій особі.

Узагальнені доводи касаційної скарги

17 грудня 2021 року до Верховного Суду представником ОСОБА_1 - ОСОБА_2 подано касаційну скаргу, в якій заявник просить скасувати постанову Полтавського апеляційного суду від 27 вересня 2021 року і залишити в силі ухвалу суду першої інстанції.

Підставами касаційного оскарження судового рішення заявник зазначив неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і порушення норм процесуального права. Заявник вважає, що висновки суду апеляційної інстанції суперечать висновкам, викладеним у постановах Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 704/26/17, від 13 березня 2018 року у справі № 348/992/16-ц, у постановах Верховного Суду від 18 березня 2019 року у справі № 627/1351/18, від 08 вересня 2021 року у справі № 539/1830/20, від 09 листопада 2021 року у справі № 539/1848/20.

Доводи касаційної скарги обґрунтовані тим, що на час звернення до суду із цим позовом ФГ «Ромашка» вже було зареєстровано, а спірна земельна ділянка виділялася саме з метою ведення селянського (фермерського) господарства, а тому справа дійсно підлягає розгляду в порядку господарського судочинства. Заявник стверджує, що суд першої інстанції дійшов правильного та обґрунтованого висновку про те, що справа № 539/232/21 не підсудна суду загальної юрисдикції, а спір між сторонами повинен розглядатися за правилами господарського судочинства.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 26 січня 2022 року відкрито касаційне провадження у справі № 539/232/21 за поданою касаційною скаргою.

Ухвалою Верховного Суду від 22 лютого 2022 року справу № 539/232/21 призначено до судового розгляду колегією у складі п`яти суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у ній матеріалами.

У визначений судом строк, відзив на касаційну скаргу не надходив

Фактичні обставини справи, встановлені судами

ОСОБА_3 була членом селянського (фермерського) господарства «Ромашка» (юридична адреса місця знаходження: с. Засулля Лубенського району Полтавської області).

Розпорядженням голови Лубенської районної державної адміністрації Полтавської області № 237 від 10 червня 2009 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, та передано ОСОБА_3 3,89 га ріллі для ведення фермерського господарства.

На підставі державного акту на право власності від 26 січня 2010 року серія та номер ЯГ 343179 ОСОБА_3 була власником земельної ділянки площею 3,89 га, розташованої на території Войнихівської сільської ради Лубенського району Полтавської області, з цільовим призначенням земельної ділянки для ведення фермерського господарства.

ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадщину після її смерті прийняв ОСОБА_1 .

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстровано фермерське господарство «Ромашка» (ідентифікаційний код 24829200), членом якого є ОСОБА_1 , спадкоємець після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Позиція Верховного Суду

Згідно з положеннями частини другої статті 389 Цивільного процесуального кодексу України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до частин першої, другої та п`ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.


................
Перейти до повного тексту