ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2022 року
м. Київ
справа № 240/8365/21
адміністративне провадження № К/9901/45673/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача: Мартинюк Н.М.,
суддів: Загороднюка А.Г., Мельник-Томенко Ж.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу №240/8365/21
за позовом ОСОБА_1
до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Хмельницький) в особі відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області
про визнання протиправною і скасування постанови,
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на ухвалу Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2021 року (головуючий суддя: Біла Л.М., судді: Гонтарук В.М., Курко О.П.),
УСТАНОВИВ:
І. Історія справи
У травні 2021 року ОСОБА_1 пред`явила позов до Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Хмельницький) в особі відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області, у якому просила суд:
- визнати протиправною і скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Дідківського Андрія Савелійовича від 26 квітня 2021 року про закінчення виконавчого провадження ВП №57009818 з примусового виконання виконавчого листа №806/2004/18, виданого 3 серпня 2018 року.
12 липня 2021 року Житомирський окружний адміністративний суд ухвалив рішення про відмову у задоволенні позову.
Указане рішення позивачка оскаржила в апеляційному порядку.
Сьомий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 28 вересня 2021 року залишив апеляційну скаргу без руху, оскільки апеляційна скарга була подана з пропуском процесуального строку, а питання про його поновлення скаржниця не поставила. Одночасно з цим, суд запропонував позивачці у строк протягом п`яти днів з дня отримання ухвали усунути недоліки апеляційної скарги, подавши заяву про поновлення строку або вказати інші підстави для його поновлення.
15 листопада 2021 року суд постановив ухвалу про повернення апеляційної скарги на підставі частини другої статті 298 і пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - «КАС України»).
Це судове рішення мотивоване тим, що копія ухвали про залишення апеляційної скарги без руху двічі надсилалася скаржниці на електронну адресу, вказану в її скарзі, однак вона протягом установленого строку не усунула недоліки цієї скарги.
У касаційній скарзі позивачка просить скасувати ухвалу Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2021 року, а справу передати на продовження розгляду.
Скаржниця покликається на порушення апеляційним судом норм процесуального закону та помилковість його висновку про належне вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
Так, скаржниця заперечує факт отримання нею цієї ухвали. Стверджує, що направлення ухвали про залишення апеляційної скарги на електронну адресу, яка не зареєстрована як офіційна адреса, не може вважатися належним способом вручення їй судового рішення. Зазначає, що ця процесуальна помилка апеляційного суду позбавила її можливості вчасно усунути недоліки апеляційного скарги.
На цій основі скаржниця вважає помилковим висновок суду апеляційної інстанції стосовно наявності правових підстав для повернення апеляційної скарги через неусунення недоліків апеляційної скарги.
Відповідач відзиву на касаційну скаргу не подав, копію ухвали про відкриття касаційного провадження отримав 5 січня 2022 року.
ІІ. Мотиви Верховного Суду
Верховний Суд, переглянувши оскаржуване судове рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги, на підставі встановлених фактичних обставин справи, відповідно до частини першої статті 341 КАС України, виходить із такого.
У цій справі апеляційний суд залишив без руху апеляційну скаргу через те, що вона була подана після закінчення строку, визначеного статтею 295 КАС України, і позивачка не порушувала питання про поновлення цього строку.
Згідно з листом Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2021 року №240/8365/21/36501/2021 і довідкою, складеною того ж дня секретарем судового засідання, копія ухвали про залишення апеляційної скарги без руху від 28 вересня 2021 року була надіслана позивачці на електронну адресу: yakumenko162@gmail.com (а.с. 155).
Ухвала про повернення апеляційної скарги, яка є предметом касаційного перегляду, мотивована тим, що ухвала від 28 вересня 2021 року була надіслана позивачці, проте протягом десятиденного строку остання не усунула недоліків апеляційної скарги.
У касаційній скарзі позивачка стверджує про недотримання апеляційним судом процесуальних правил надіслання копії судового рішення. Вважає, що через це її було позбавлено можливості вчасно виконати вимоги ухвали про залишення скарги без руху.
Отже, спірне питання стосується наявності правових підстав для повернення апеляційної скарги, яка попередня була залишена без руху на підставі ухвали, яка надсилалась на електронну адресу.
У цьому контексті Суд зауважує, що цей спір стосується категорії термінових адміністративних справ, пов`язаних з розглядом проваджень у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби. Згідно з загальним правилом, установленим частиною шостою статті 287 КАС України, апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.
Натомість частиною першою статті 295 КАС України передбачено, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Своєю чергою, частинами другою-третьою статті 298 КАС України визначено, що до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Водночас за змістом частини другої статті 169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Системний і логічний способи тлумачення правових норм свідчать про те, що наданий частиною другою статті 169, частиною третьою статті 298 КАС України строк для усунення недоліків апеляційної скарги пов`язаний зі спливом 10 днів саме з часу вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.