ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2022 року
м. Київ
справа № 620/1055/21
адміністративне провадження № К/9901/33260/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Мельник-Томенко Ж.М.,
суддів - Жука А.В.,
Мартинюк Н.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргою Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області
на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 07.04.2021 (головуючий суддя - Н.М. Баргаміна)
та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2021 (головуючий суддя - Л.Т. Черпіцька, судді - О.Є. Пилипенко, Я.М. Собків)
у справі № 620/1055/21
за позовом Громадянки Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1
до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
1. Громадянка Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, в якому просила:
- визнати протиправним (незаконним) та скасувати рішення відповідача від 05.01.2021 № 74014300006247 про відмову у наданні дозволу на імміграцію в Україну - ОСОБА_1 ;
- зобов`язати відповідача прийняти рішення про видачу позивачу дозволу на імміграцію в Україну.
2. В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що відповідачем не надано жодних належних і допустимих доказів на підтвердження законності та обґрунтованості прийнятого ним рішення про відмову в наданні дозволу на імміграцію. Зазначає, що в ньому відсутнє мотивування прийнятого рішення, з оскаржуваного рішення не вбачається, які саме відомості є неправдивими, або які саме документи є підробленими.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 07.04.2021, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2021, позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області від 05.01.2021 № 74014300006247 про відмову у наданні дозволу на імміграцію в Україну громадянці Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 . Зобов`язано Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області повторно розглянути заяву від 16.07.2020 про надання дозволу на імміграцію в Україну громадянці Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 . В решті позову відмовлено.
4. При прийнятті рішення суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, всупереч частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України не доведено належними та допустимими доказами факту свідомого зазначення позивачем неправдивих відомостей у його заяві про надання дозволу на імміграцію в України.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
5. У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить рішення судів попередніх інстанцій скасувати повністю, ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
6. Підставою касаційного оскарження судових рішень відповідач вказує пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України. Обґрунтовуючи посилання на пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, скаржник зазначає, що у постановах Верховного Суду відсутній висновок щодо питання застосування абзацу п`ятого статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» у правовідносинах, що регулюються законодавством України про імміграцію, положення якого вимагають подання разом із заявою про надання дозволу на імміграцію документа про місце проживання особи та повідомлення відповідних достовірних відомостей.
Позиція інших учасників справи
7. Відсутність відзиву на касаційну скаргу не перешкоджає перегляду рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Рух касаційної скарги
8. Ухвалою Верховного Суду від 24.09.2021 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області.
9. Ухвалою Верховного Суду від 27.04.2022 адміністративну справу призначено до розгляду у попередньому судовому засіданні.
Встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи
10. ОСОБА_1 є громадянкою Федеративної Республіки Нігерія.
11. Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 , виданого 21.09.2019, позивач перебуває у шлюбі з громадянином Азербайджанської Республіки ОСОБА_2 .
12. 16.07.2020 позивач звернувся до Новозаводського районного відділу у м. Чернігові Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області з заявою про надання дозволу на імміграцію в Україну, в якій зазначив місце проживання в Україні: АДРЕСА_1 .
13. Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області звернулось з запитом № 7401.5-5054/74.2-20 від 31.07.2020 до Управління стратегічних розслідувань в Чернігівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України щодо надання інформації, відповідно до якої може бути прийнято рішення про відмову у наданні громадянці Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 дозволу на імміграцію в Україну.
14. Листом Управління стратегічних розслідувань в Чернігівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 02.09.2020 № 3451/55/124/02-2020 відповідача повідомлено, що проведеною перевіркою встановлено, що громадянка Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 звернулася до територіального підрозділу Державної міграційної служби з відповідною заявою не за місцем проживання, повідомивши неправдиві відомості, оскільки в ході перевірки квартири АДРЕСА_1 встановлено, що дана особа не проживала та не проживає за вказаною адресою. Повідомлено, що наявні підстави для відмови в оформленні та видачі посвідки на тимчасове проживання в Україні громадянці Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 .
15. За результатами розгляду матеріалів про надання дозволу на імміграцію в Україну громадянці Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 відповідачем 05.01.2021 складено висновок, яким встановлено, що громадянка Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 подала про себе свідомо неправдиві відомості та вирішено відмовити у наданні дозволу на імміграцію в Україну громадянці Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 .
16. Рішенням Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області від 05.01.2021 № 74014300006247 на підставі пункту 4 частини першої статті 10 Закону України «Про імміграцію» позивачу відмовлено у наданні дозволу на імміграцію в Україну.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Релевантні джерела права й акти їх застосування (чинні на час виникнення спірних правовідносин)
17. Згідно із статтею 3 Закону України «Про імміграцію» правовий статус іммігранта в Україні визначається Конституцією України, цим Законом, іншими законами України та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
18. Відповідно до статті 1 Закону України «Про імміграцію» імміграція - це прибуття в Україну чи залишення в Україні у встановленому законом порядку іноземців та осіб без громадянства на постійне проживання; дозвіл на імміграцію - рішення, що надає право іноземцям та особам без громадянства на імміграцію.
19. Частиною п`ятою статті 9 Закону України «Про імміграцію» передбачено, що для надання дозволу на імміграцію до заяви додаються такі документи: 1) три фотокартки; 2) копія документа, що посвідчує особу; 3) документ про місце проживання особи; 4) відомості про склад сім`ї, копія свідоцтва про шлюб (якщо особа, яка подає заяву, перебуває в шлюбі); 5) документ про те, що особа не є хворою на хронічний алкоголізм, токсикоманію, наркоманію або інфекційні захворювання, перелік яких визначено центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.
20. За змістом статті 10 Закону України «Про імміграцію» дозвіл на імміграцію не надається:
1) особам, засудженим до позбавлення волі на строк більше одного року за вчинення діяння, що відповідно до законів України визнається злочином, якщо судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку;
2) особам, які вчинили злочин проти миру, воєнний злочин або злочин проти людяності та людства, як їх визначено в міжнародному праві, або розшукуються у зв`язку із вчиненням діяння, що відповідно до законів України визнається тяжким злочином, або їм повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, досудове розслідування якого не закінчено;
3) особам, хворим на хронічний алкоголізм, токсикоманію, наркоманію або інфекційні захворювання, перелік яких визначено центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я;