ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2022 року
м. Київ
cправа № 920/695/16
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Берднік І.С. - головуючого, Багай Н.О., Сухового В.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1
на ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 22.11.2021 (у складі колегії суддів: Разіна Т.І. (головуючий), Михальська Ю.Б., Шаптала Є.Ю.) про закриття апеляційного провадження
у справі № 920/695/16
за позовом Фізичної особи-підприємця Корніцького Владислава Олександровича
до Сумської міської ради
про скасування рішення та визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
У червні 2016 року Фізична особа-підприємець (далі - ФОП) Корніцький В.О. звернувся до суду з позовом до Сумської міської ради про визнання незаконним і скасування рішення Сумської міської ради від 24.02.2016 № 407-МР «Про відмову у поновленні договору оренди земельної ділянки ФОП Корніцькому В.О.» та визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 26.12.2005.
Позовні вимоги обґрунтовано положеннями статті 33 Закону України «Про оренду землі» та порушенням відповідачем права позивача на поновлення договору оренди землі на новий строк.
Рішенням Господарського суду Сумської області від 29.08.2016 позов задоволено. Визнано незаконним і скасовано рішення Сумської міської ради від 24.02.2016 № 407-МР «Про відмову у поновленні договору оренди земельної ділянки ФОП Корніцькому В.О.» Визнано укладеною додаткову угоду № 1 від 27.05.2016 між Сумською міською радою та ФОП Корніцьким В.О. до договору оренди земельної ділянки від 26.12.2005 (державна реєстрація договору оренди земельної ділянки 23.02.2006 за № 040661200222), посвідченого приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу Дувановою Т.П. за реєстровим № 7748, про його поновлення та внесення змін до нього в редакції, наведеній у рішенні Господарського суду Сумської області від 29.08.2016.
ОСОБА_1 як особа, яка не брала участі у справі та яка вважає, що рішенням Господарського суду Сумської області від 29.08.2016 порушено його права, 25.06.2021 звернувся до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволені позову відмовити повністю.
Обґрунтовуючи право на оскарження судового рішення, ОСОБА_1 послався, зокрема на те, що оскарженим судовим рішенням порушено його права як співвласника багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 на розпорядження спільним майном такого будинку, оскільки за договором оренди, поновлення якого на новий строк є предметом судового розгляду у цій справі, в оренду позивачу надано земельну ділянку, що є прибудинковою територією навколо зазначеного будинку, та межа якої проходить по стіні зазначеного багатоквартирного будинку, що перешкоджає співвласникам користуватися будинком та прибудинковою територією.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 04.11.2021 апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Сумської області від 29.08.2016 у справі № 920/695/16 прийнято до провадження та призначено розгляд справи.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 22.11.2021 апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Сумської області від 29.08.2016 у справі № 920/695/16 закрито з підстави, передбаченої пунктом 3 частини 1 статті 264 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК).
Ухвалу апеляційного господарського суду мотивовано тим, що за встановлених у справі обставин, оскаржуваним рішенням місцевого господарського суду питання про права, обов`язки та інтереси скаржника не вирішувалося, що є наслідком закриття апеляційного провадження з підстави, передбаченої пунктом 3 частини 1 статті 264 ГПК.
Не погоджуючись із висновками суду апеляційної інстанції, у грудні 2021 року ОСОБА_1 подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права (абзац 2 частини 2 статті 287 ГПК), просить скасувати ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 22.11.2021 та передати справу на розгляд суду апеляційної інстанції.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Берднік І.С. - головуючого, Зуєва В.А., Міщенка І.С., від 27.01.2022 поновлено ОСОБА_1 строк на касаційне оскарження ухвали Північного апеляційного господарського суду від 22.11.2021; відкрито касаційне провадження у справі № 920/695/16 за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 22.11.2021 та постановлено здійснити перегляд цієї ухвали без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження.
ФОП Корніцький В.О. у запереченнях на касаційну скаргу просив відмовити у її задоволенні в повному обсязі, посилаючись на безпідставність наведених у ній доводів.
Сумська міська рада у відзиві на касаційну скаргу підтримала наведені скаржником доводи та просила про задоволення касаційної скарги.
Ухвалою Верховного Суду від 25.04.2022 справу № 920/695/16 прийнято до провадження колегією суддів Касаційного господарського суду у складі: Берднік І.С. - головуючого, Багай Н.О., Сухового В.Г.
Справа розглядається судом касаційної інстанції у розумний строк з урахуванням Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи та заперечення проти неї, перевіривши матеріали справи, Верховний Суд виходить із такого.
У справі, яка розглядається, суд апеляційної інстанції, закриваючи апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 , виходив із того, що спірна земельна ділянка є комунальною власністю та не є частиною прибудинкової території багатоквартирного будинку, в якому скаржнику на праві власності належить квартира, а скаржником не надано доказів, що є необхідним для визначення можливого обсягу порушених прав останнього на користування прибудинковою територією внаслідок поновлення договору оренди спірної земельної ділянки.
Проте з такими висновками погодитися не можна.
Відповідно до частини 1 статті 17 ГПК учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
У частині 1 статті 254 ГПК закріплено норму, відповідно до якої учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.
Судове рішення, оскаржуване не залученою до участі у справі особою, повинно безпосередньо стосуватися прав та обов`язків цієї особи, тобто суд має розглянути і вирішити спір про право у правовідносинах, учасником яких на час розгляду справи та прийняття рішення господарським судом першої інстанції є скаржник, або міститься судження про права, інтереси та (або) обов`язки цієї особи у відповідних правовідносинах. Рішення є таким, що прийняте про права та обов`язки особи, яка не була залучена до участі у справі, якщо в мотивувальній частині рішення містяться висновки суду про права та обов`язки цієї особи, або у резолютивній частині рішення суд прямо зазначив про права та обов`язки таких осіб. У такому випадку рішення порушує не лише матеріальні права осіб, не залучених до участі у справі, а й їх процесуальні права, що випливають зі сформульованого в пункті 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод положення про право кожного на справедливий судовий розгляд при визначенні його цивільних прав і обов`язків. Будь-який інший правовий зв`язок між скаржником і сторонами спору не може бути взято до уваги.
Отже, за змістом статей 17, 254 ГПК особа, яка звертається з апеляційною скаргою в порядку цих статей ГПК, повинна довести, що оскаржуване судове рішення прийнято про її права, інтереси та (або) обов`язки і такий зв`язок має бути очевидним та безумовним, а не ймовірним, що означає, що скаржник в апеляційній скарзі має чітко зазначити, в якій частині оскаржуваного ним судового рішення (в мотивувальній та/або резолютивній) прямо зазначено про його права, інтереси та (або) обов`язки, та про які саме.
ОСОБА_1 в обґрунтування права на оскарження рішення місцевого господарського суду в апеляційній скарзі послався на обставини того, що спірна земельна ділянка, що є об`єктом оренди за договором оренди земельної ділянки, про поновлення якого на новий строк заявлено позов у цій справі, є прибудинковою територією будинку АДРЕСА_1, у якому скаржнику на праві власності належить квартира. Оскарженим судовим рішенням порушено його права як співвласника багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 на розпорядження спільним майном такого будинку, оскільки за договором в оренду позивачу надано земельну ділянку, що є прибудинковою територією навколо зазначеного будинку, та межа якої проходить по стіні зазначеного багатоквартирного будинку, що перешкоджає співвласникам користуватися будинком та прибудинковою територією. Також скаржник послався на те, що в будинку АДРЕСА_1 не створено об`єднання співвласників, тому з цією скаргою він звертається особисто. Крім того, ОСОБА_1 зазначив, що судом першої інстанції не з`ясовано обставини відмови позивачу у поновленні договору оренди на новий строк, законність рішення від 24.02.2016 № 407-МР «Про відмову у поновленні договору оренди земельної ділянки ФОП Корніцькому В.О.» є також предметом спору у цій справі. Скаржник зазначив також, що оскільки його не було залучено до участі у справі, про прийняття судового рішення йому стало відомо 15.06.2021 після початку виконання будівельних робіт на спірній земельній ділянці.