ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2022 року
м. Київ
справа №320/2195/19
адміністративне провадження № К/9901/1452/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Рибачука А.І.,
суддів: Бучик А.Ю., Стеценка С.Г.,
розглянувши у порядку попереднього розгляд у касаційній інстанції адміністративну справу № 320/2195/19
за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області (далі - ГУ Держспоживслужби) до Комунального підприємства (далі - КП) «Згурівський комбінат комунальних підприємств», треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Згурівська районна державна адміністрація Згурівського району Київської області (далі - Згурівська РДА, РДА відповідно), Згурівська селищна рада Згурівського району Київської області (далі - Згурівська селищна рада), про зобов`язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою КП «Згурівський комбінат комунальних підприємств»
на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.12.2019, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді - Кобаля М.І., суддів Беспалова О.О., Лічевецького І.О.,
ВСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. 25.04.2019 ГУ Держспоживслужби звернулось до суду з позовною заявою, у якій просило зупинити виконання робіт, надання послуг із видалення та захоронення побутових відходів на полігоні КП «Згурівський комбінат комунальних підприємств» до забезпечення оброблення (перероблення) відходів шляхом промислового сортування вторинної сировини, небезпечних відходів, органічної складової та складової побутових відходів, що не підлягає утилізації, знешкодження або захоронення відповідно до вимог законодавства про відходи та санітарного законодавства.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що під час позапланової перевірки господарської діяльності відповідача щодо надання послуг із видалення та захоронення побутових відходів було встановлено ряд порушень чинного санітарного законодавства України, які є достатніми підставами для вжиття запобіжних заходів у вигляді повного зупинення робіт.
2. Київський окружний адміністративний суд рішенням від 01.08.2019 відмовив у задоволенні позовних вимог.
3. Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 10.12.2019 скасував рішення Київського окружного адміністративного суду від 01.08.2019, ухвалив нове рішення - про задоволення позовних вимог.
4. 08.01.2020 КП «Згурівський комбінат комунальних підприємств» звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення ним норм процесуального права, просить скасувати постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.12.2019, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 01.08.2019 - залишити в силі.
5. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.01.2020 визначено склад колегії суддів: Желтобрюх І.Л. (головуюча суддя), Білоус О.В., Блажівська Н.Є.
6. У зв`язку із відведенням від участі у розгляді цієї справи суддів Желтобрюх І.Л., Білоуса О.В. та Блажівської Н.Є. з мотивів порушення порядку визначення складу суду, встановленого статтею 31 Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.01.2020 визначено склад колегії суддів для розгляду цієї справи: ОСОБА_1 - головуючий суддя, судді: Шарапа В.М., Чиркін С.М.
7. Верховний Суд ухвалою від 29.01.2020 відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та витребував матеріали справи.
8. Розпорядженням в.о. заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 23.04.2020 №642/0/78-20 призначено повторний автоматизований розподіл цієї судової справи між суддями у зв`язку з ухваленням Вищою радою правосуддя рішення від 09.04.2020 №923/0/15-20 «Про звільнення ОСОБА_1 з посади судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у зв`язку з поданням заяви про відставку».
9. Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.04.2020 визначено склад колегії суддів для розгляду цієї справи: Рибачук А.І.- головуючий суддя, судді: Стеценко С.Г., Желєзний І.В.
10. Ухвалою судді Верховного Суду від 23.04.2020 прийнято зазначену справу до свого провадження.
11. Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.04.2022 визначено склад колегії суддів для розгляду цієї справи: Рибачук А.І.- головуючий суддя, судді: Стеценко С.Г., Бучик А.Ю.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
12. У справі, яка розглядається суди встановили, що рішенням Виконавчого комітету Згурівської селищної ради від 05.01.2005 № 2 КП «Згурівський комбінат комунальних підприємств» визначено виконавцем робіт з надання населенню та організаціям в смт. Згурівка житлово-комунальних послуг, а саме: вивезення та утилізації твердих побутових відходів.
Відповідно до Статуту КП «Згурівський комбінат комунальних підприємств» від 08.10.2012 №13361050010000110 одним з основних напрямків діяльності підприємства є: вивезення побутових відходів, нечистот від підприємств, установ організацій і населення селищ.
Захоронення побутових відходів здійснюється на території полігону твердих побутових відходів (ТПВ) КП «Згурівський комбінат комунальних підприємств» за адресою: вул. Боженка, 2-А, смт. Згурівка, Київська область.
На полігон, прийнятий в експлуатацію, наявний паспорт місця видалення відходів від 08.01.2002 № 10-3-2, складений відповідно до Порядку ведення реєстру місць видалення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 № 1216.
Роботи на полігоні побутових відходів виконуються відповідно до схеми розміщення відходів на території полігону ТПВ КП «Згурівський комбінат комунальних підприємств», затвердженої керівником КП «Згурівський комбінат комунальних підприємств» Пітайчук Т.П.
Відповідно до державного акта на право постійного користування землею від 17.07.2000 відповідачу надано у постійне користування 14,4561 гектари землі, в тому числі 3,68 гектари для експлуатації полігону для збирання твердих побутових відходів на території Згурівської селищної ради.
Згідно із ескізним проектом, полігон поділено на 3 карти. Станом на 01.01.2019 полігон заповнено на 53%.
Окрім того суди встановили, що паспорт місця видалення відходів від 08.01.2002 за реєстраційним №10-03-2 погоджується щорічно у Департаменті екології та природних ресурсів Київської РДА без заперечень.
Також суди встановили, що ГУ Держспоживслужби на постійній основі проводиться моніторинг та обстеження повітря, ґрунту та підземних вод, відповідно до укладеного договору з Товариством з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ ) «ЕКО» на здійснення лабораторного контролю за якістю атмосферного повітря, дослідження якості води та забруднення ґрунтів.
Зокрема, 12.02.2019 ГУ Держпродспоживслужби відповідно до статті 6 Закону України від 05.04.2007 N 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон N 877-V) та за зверненням начальника КП «Згурівський комбінат комунальних підприємств» від 14.01.2019 №9, наказу від 11.02.2019 № 278-Д та направлення від 11.02.2019 № 278 здійснено позапланову перевірку господарської діяльності полігону побутових відходів КП «Згурівський комбінат комунальних підприємств» на предмет дотримання санітарного законодавства, що розташований за адресою: вул. Боженка, 2А, смт. Згурівка, Згурівський район, Київська область.
За результатами позапланової перевірки складено акт санітарно-епідеміологічного обстеження об`єкта від 12.02.2019 № 278 (далі - акт обстеження).
В акті обстеження зафіксовані наступні порушення КП «Згурівський комбінат комунальних підприємств» санітарного законодавства:
1) на полігоні побутових відходів не розроблений та не погоджений проект, що включає санітарно-технічний паспорт відповідно до ДБН В.2.4-2-2005 «Полігони твердих побутових відходів. Основи проектування», що є порушенням пункту 1.8 Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 01.12.2010 №435 (далі - Правила № 435);
2) в порушення пункту 1.9 Правил № 435 не розроблена інструкція з експлуатації полігона, в якій повинна бути врахована специфіка виробництва, наявність засобів механізації і ресурсів для виконання робіт відповідно до ДБН В.2.4-2-2005 «Полігони твердих побутових відходів. Основи проектування»;
3) видалення побутових відходів здійснюється з порушенням пункту 2.27 Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України від 17.03.2011 № 145 (далі - Санітарні норми і правила), а саме: не забезпечується видалення побутових відходів включаючи їх оброблення (перероблення) шляхом промислового сортування з подальшим перевезенням вторинної сировини, небезпечних відходів, органічної складової та складової побутових відходів, що не підлягає утилізації (після її глибокого пресування до щільності природних ґрунтів (більше 1 т/куб.м) і подальшого брикетування), до місць чи об`єктів утилізації, знешкодження або захоронення відповідно до вимог законодавства про відходи та санітарного законодавства (залежно від вмісту органічних речовин окремі складові побутових відходів підлягають утилізації шляхом їх оброблення (перероблення) на спеціалізованих підприємствах з отриманням кінцевого продукту - біогумусу або біопродукції на його основі);
4) не забезпечено знешкодження побутових відходів, що не підлягають утилізації на спеціалізованих підприємствах (сміттєспалювальні заводи, піролізні установки тощо) та захоронення побутових відходів, що не підлягають утилізації на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах відповідно до вимог пункту 2.28 Санітарних норм і правил.
5) в порушення пункту 2.3 Правил експлуатації об`єктів поводження з побутовими відходами, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 04.05.2012 №196 (далі - Правила №196) та пунктів 2.2 та 2.7 Правил №435 на території полігону ТПВ відсутній контрольно-пропускний пункт, що має бути оснащений приладами для здійснення радіометричного контролю побутових відходів, та якому має бути встановлено автомобільні ваги для здійснення обліку кількості побутових відходів, що надходять на такий полігон;
6) система моніторингу та заходи екологічної безпеки, які спрямовані на захист стану повітря, ґрунту та підземних вод не здійснюються в повному обсязі (порушення пункту 1.8 Правил №196; пункту 5.1 Правил №435);
7) відповідно до пункту 5.8 Правил № 435 дослідження ґрунту необхідно проводити не рідше ніж двічі на рік на території полігону побутових відходів та у межах санітарно-захисної зони (на відстані 50, 100, 200 і 500 м), чого зроблено не було;
8) відповідно до протоколів досліджень питної води встановлено, що згідно з відібраними лабораторією TOB «ЕКО» пробами досліджена вода із спостережних свердловин не відповідає за санітарно-хімічними нормами встановленими Державними санітарними нормами та правилами «Гігієнічні вимоги до води питної призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10) за показниками: кольоровість, мутність, аміак, залізо, окисність.
9) окремо зазначено, що в порушення до пункту 5. 10 Правил № 435 контроль за станом підземних вод не проводився щокварталу через спостережні свердловини, кількість, розташування і глибина яких необхідно встановити згідно з проектом полігону;
10) полігон побутових відходів не оснащений системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату (порушення пункту 5.11 Правил № 435).
Зазначене стало підставою для звернення до суду з даним позовом про застосування заходів реагування до відповідача, у сфері державного нагляду у вигляді зупинення виконання робіт, надання послуг із видалення та захоронення побутових відходів на полігоні КП «Згурівський комбінат комунальних підприємств».
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
13. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив із того, що позивачем обрано крайній спосіб реагування, який позбавляє відповідача можливості проводити будь-які роботи, пов`язані з розміщенням та утилізацією сміття у селищі Згурівка. Натомість позивач не вказує ні в акті обстеження, ні в заявах по суті справи, ні в інших доданих до справи документах про те, яким чином буде забезпечуватись в селищі Згурівка розміщення та утилізація відходів на період до усунення відповідачем порушень встановлених в акті обстеження.
14. Суд апеляційної інстанції скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги, виходив із того, що всупереч вимогам Закону України від 05.03.1998 № 187/98-ВР «Про відходи» (№ 187/98-ВР) та Закону України від 24.02.1994 № 4004-XII «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» (далі - Закон № 4004-XII) КП «Згурівський комбінат комунальних підприємств» не здійснює дій спрямованих на запобігання утворенню відходів, сортування, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження нагляд, за місцями видалення відходів, а тому не здійснює належного поводження з відходами.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
15. Касаційна скарга відповідача мотивована, зокрема тим, що суд апеляційної інстанції, ухвалюючи постанову про задоволення позовних вимог не врахував того, що зупинення виконання наведених вище робіт призведе та невивезення сміття із селища, що й призведе до виникнення надзвичайної ситуації, адже відходи будуть накопичуватись у місцях їх утворення, порушуючи нормальні умови життя і діяльності людей, сприяючи поширенню інфекційних захворювань, що безумовно створить загрозу життю та здоров`ю мешканців Згурівського району.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
16. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги відповідача, а також виходячи із меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів виходить із такого.
17. Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
18. Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон № 877-V .