Постанова
іменем України
22 лютого 2022 року
м. Київ
справа № 671/897/21
провадження № 51-4787км21
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Лагнюка М.М.,
суддів Короля В.В., Маринича В.К.,
за участю:
секретаря судового засідання Чорнобривця В.В.,
прокурора Костюка О.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу прокурора, який брав участь під час розгляду кримінального провадження у суді апеляційної інстанції, на ухвалу Волочинського районного суду Хмельницької області від 28 липня 2021 року та ухвалу Хмельницького апеляційного суду від 2 вересня 2021 року у щодо закриття кримінального провадження стосовно ОСОБА_1 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021245110000011 від 5 лютого 2021 року, за обвинуваченням
ОСОБА_1,
ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця та жителя АДРЕСА_1, раніше судимого,
у вчиненні кримінального проступку, передбаченого частиною 1 статті 309 КК.
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини.
Ухвалою Волочинського районного суду Хмельницької області від 28 липня 2021 року ОСОБА_1 звільнено від кримінальної відповідальності за частиною 1 статті 309 КК, а кримінальне провадження закрито.
Вирішено питання щодо речових доказів, а процесуальні витрати ухвалено компенсувати за рахунок держави.
Ухвалою Хмельницького апеляційного суду від 2 вересня 2021 року ухвалу Волочинського районного суду Хмельницької області від 28 липня 2021 року щодо ОСОБА_1 залишено без зміни.
За змістом судових рішень ОСОБА_1 у не встановлені слідством час та день листопада 2020 року біля смітника у смт. Війтівці Волочиського району Хмельницької області виявив кущі нарковмісної рослини конопель, які вирішив зірвати для власного вживання без мети збуту. Надалі, перебуваючи за місцем свого помешкання на АДРЕСА_1, реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на незаконне виготовлення наркотичних засобів без мети збуту, шляхом висушування та подрібнення, незаконно виготовив особливо небезпечний наркотичний засіб - канабіс, який зберігав у дивані в себе вдома за вищевказаною адресою.
Згідно з висновком експерта № СЕ-19/123-21/735-НЗПРАП від 11 лютого 2021 року вилучена в ході огляду місця події речовина рослинного походження є особливо небезпечним наркотичним засобом - канабісом, маса якого в перерахунку на висушену речовину становить 337,28 г.
Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала.
У касаційній скарзі прокурор вказує на незаконність судових рішень, посилаючись на те, що суд першої інстанції неправильно застосував закон України про кримінальну відповідальність, при цьому апеляційний суд належним чином не перевірив доводи апеляційної скарги прокурора, що є підставою для скасування судових рішень. Просить скасувати ухвали судів першої та апеляційної інстанцій та призначити новий розгляд кримінального провадження в суді першої інстанції.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 звернувся за лікуванням лише з метою уникнути кримінальної відповідальності за вчинений ним кримінальний проступок, зазначає, що ОСОБА_1 на обліку в нарколога та психіатра не перебував та не перебуває на цей час, а отже діагноз "наркоманія" йому не встановлювався. При цьому, на думку прокурора, матеріали кримінального провадження не містять відомостей про те, що останній потребував або потребує лікування від наркоманії.
Також прокурор у касаційній скарзі, посилаючись на частину 2 статті 419 КПК, вказує на те, що суд апеляційної інстанції не дотримався цієї норми закону та не зазначив мотивів з посиланням на докази, з яких апеляційну скаргу прокурора визнав необґрунтованою.
Заслухавши доповідь судді, доводи прокурора, який підтримав касаційну скаргу, обговоривши доводи наведені у касаційній скарзі та перевіривши матеріали кримінального провадження, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає на наступних підставах.
Мотиви суду.
Як убачається з касаційної скарги, прокурор оспорює неправомірне звільнення ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності з посиланням на неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність.
З перевірки матеріалів кримінального провадження убачається, що суд першої інстанції, розглядаючи клопотання ОСОБА_1 про звільнення його від кримінальної відповідальності, належним чином дослідив показання останнього, який повністю визнав свою вину у вчиненому кримінальному проступку, щиро розкаявся, пояснив, що почав вживати наркотичні засоби ще під час військової служби, мети збуту в нього не було та звернувся за лікуванням, оскільки сам не міг справитись із цією проблемою.
Також судом досліджено
- довідку КНП "Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги" Хмельницької обласної ради" від 25 травня 2021року;
- висновок судово-психіатричного експерта від 07 червня 2021 року №274 відповідно до якого ОСОБА_1 виявляє психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання канабіоїдів, синдром залежності, проте він міг усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
- направлення Волочиської ЦРЛ, відповідно до якого ОСОБА_1 поступив на лікування в КНП "ХОЗЗНПД" ХОР, де перебував з 11 по 25 травня 2021року.
З таких даних та на підставі показань ОСОБА_1 судом встановлено, що останній виявив бажання позбутися наркотичної залежності, оскільки він добровільно пройшов курс лікування від наркоманії у спеціалізованому закладі ще на стадії досудового розслідування кримінального провадження.
Зважаючи на такі обставини, суд першої інстанції дійшов висновку про можливість звільнити ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності на підставі частини 4 статті 309 КК.
Предметом розгляду суду апеляційної інстанції також були доводи прокурора, які аналогічні за змістом до його касаційної скарги про відсутність у ОСОБА_1 діагнозу - "наркоманія", а його лікування, на думку прокурора, є лише наміром уникнути кримінальної відповідальності, водночас суд апеляційної інстанції послався на досліджені судом докази та зазначив, що згідно з висновком судово-психіатричного експерта №274 від 07 червня 2021 року ОСОБА_1 виявляє психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання канабіоїдів, синдром залежності, проте він міг усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.