ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 квітня 2022 року
м. Київ
справа № 210/3238/17(2-а/210/156/17)
адміністративне провадження № К/9901/9387/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді - Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Відділу з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконкому Криворізької міської ради на постанову Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24 листопада 2017 року (головуючий суддя Ступак С.В.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2019 року (колегія суддів у складі: Кругового О.О., Прокопчук Т.С., Шлай А.В.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Преміум Бізнес Груп» до Відділу з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконкому Криворізької міської ради про визнання протиправними та скасування постанов,
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2017 року ТОВ «Преміум Бізнес Груп» звернулось до суду з позовом про визнання протиправними дій начальника відділу з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконкому Криворізької міської ради Лисенка Ігоря Петровича щодо винесення постанов №№ 50-ЮР, 51-ЮР та 52-ЮР про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності від 21 липня 2017 року та скасування вказаних постанов.
У вересні 2017 року ТОВ «Преміум Бізнес Груп» звернулось до суду із адміністративним позовом про скасування постанов заступника начальника відділу з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконкому Криворізької міської ради Лаби Тетяни Миколаївни №№ 36-ЮР, 37-ЮР та 38-ЮР про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності від 12 липня 2017 року.
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу 02 листопада 2017 року вказані адміністративні справи за позовами ТОВ «Преміум Бізнес Груп» об`єднано в одне провадження.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що за наслідками проведення перевірки відповідачем винесені постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, які не відповідають вимогам Закону оскільки жодних дій з проведення реконструкції позивачем не здійснювалось. Також позивач наголошував, що у власності ТОВ «ПРЕМІУМ БІЗНЕС ГРУП» відсутні такі об`єкти, як торгівельні павільйони, розташовані за адресами: м. Кривий Ріг, вул. Мелешкіна, буд. 59с; м. Кривий Ріг, вул. Мелешкіна, буд. 14с; м. Кривий Ріг, вул. Мелешкіна, буд. 24с. натомість у власності ТОВ «ПРЕМІУМ БІЗНЕС ГРУП», є об`єкти нерухомого майна - будівлі магазинів продовольчих та непродовольчих товарів, що розташовані за зазначеними адресами.
Постановою Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24 листопада 2017 року, залишеною без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2019 року, адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з указаними судовими рішеннями, відповідач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову.
Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що судами не надано належної правової оцінки виявленим в ході перевірки порушенням, а також не враховано, що позивач не був обізнаний про проведення перевірки тільки внаслідок своєї особистої недбалості, так як відповідач вчинив всі необхідні дії з метою попередження суб`єкта містобудування про проведення відповідної перевірки.
У відзиві на касаційну скаргу позивач просив залишити її без задоволення, а судові рішення без змін.
Ухвалою Верховного Суду від 13 травня 2019 року відкрито касаційне провадження за вказаною скаргою.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як установлено судами попередніх інстанцій, згідно наказу заступника начальника відділу з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконкому Криворізької міської ради № 68 від 07.06.2017 проведена позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил об`єктів, які розташовані за адресами: м. Кривий Ріг, вул. Мелешкіна, буд. 59с; м. Кривий Ріг, вул. Мелешкіна, буд. 14с; м. Кривий Ріг, вул. Мелешкіна, буд. 24с.
За результатами проведеної позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, 21.07.2017 начальником Відділу з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконкому Криворізької міської ради Лисенком Ігорем Петровичем винесено постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а саме: Постанова № 50-ЮР про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 21 липня 2017 року щодо проведення позапланової перевірки на об`єкті: «Реконструкція торгівельного павільйону під магазин продовольчих та непродовольчих товарів, м. Кривий Ріг, вул. Мелешкіна, буд. 59с»; Постанова № 51-ЮР про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 21 липня 2017 року щодо проведення позапланової перевірки на об`єкті: «Реконструкція торгівельного павільйону під магазин продовольчих та непродовольчих товарів, м. Кривий Ріг, вул. Мелешкіна, буд. 14с» та Постанова № 52-ЮР про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 21 липня 2017 року щодо проведення позапланової перевірки на об`єкті: «Реконструкція торгівельного павільйону під магазин продовольчих та непродовольчих товарів, м. Кривий Ріг, вул. Мелешкіна, буд. 24с».
Крім того, з матеріалів справи встановлено, що за результатами проведеної позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, 12.07.2017 заступником начальника Відділу з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконкому Криворізької міської ради Лабою Тетяною Миколаївною винесено постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а саме: Постанова № 36-ЮР про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 12 липня 2017 року щодо проведення позапланової перевірки на об`єкті: «Реконструкція торгівельного павільйону під магазин продовольчих та непродовольчих товарів, м. Кривий Ріг, вул. Погребняка, 18к»; Постанова № 37-ЮР про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 12 липня 2017 року щодо проведення позапланової перевірки на об`єкті: «Реконструкція торгівельного павільйону під магазин продовольчих та непродовольчих товарів, м. Кривий Ріг, вул. Подлєпи, 37ж » та Постанова № 38-ЮР про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 12 липня 2017 року щодо проведення позапланової перевірки на об`єкті: «Реконструкція торгівельного павільйону під магазин продовольчих та непродовольчих товарів, м. Кривий Ріг, вул. Подлєпи, 18а ».
Підставою для прийняття зазначених постанов слугував висновок перевіряючих про те, що ТОВ «ПРЕМІУМ БІЗНЕС ГРУП» порушило вимоги п.1 ч.3 ст.41 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», а також підпункту 1 п.11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, а саме: замовник для проведення перевірок не з`явився, не допустив посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю для проведення позапланових перевірок, хоча повідомлявся про їх проведення листом № 645 від 15.06.2017
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з позицією якого погодилась колегія суддів апеляційного суду, зокрема, виходив з того, що в діях позивача відсутній склад інкримінованого йому правопорушення, так як жодних дій, спрямованих на перешкоджання проведення перевірки або недопуску уповноважених осіб до проведення такої з боку позивача не вчинялось.
Верховний Суд, враховуючи доводи та вимоги касаційної скарги, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" № 3038-VI від 17.02.2011(далі - Закон № 3038-VI) визначено, що Державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процедура здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт визначена Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 (далі - Порядок № 553).
Пунктом 5 указаного Порядку передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб`єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об`єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об`єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об`єкта; перевірка виконання суб`єктом містобудівної діяльності вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю; вимога Держархбудінспекції про проведення перевірки; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог містобудівного законодавства; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати п`яти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на два робочих дні.
Під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов`язана пред`явити службове посвідчення та направлення для проведення позапланової перевірки (п. 7 Порядку №553).
Згідно з пунктами 16 та 17 Порядку № 553, За результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.