1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2022 року

м. Київ

справа №420/3670/20

адміністративне провадження № К/9901/45823/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Загороднюка А.Г.

суддів: Єресько Л.О., Соколова В.М.

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Інституту Військово-Морських Сил Національного університету "Одеська морська академія" на ухвалу П`ятого апеляційного адміністративного суду від 01 вересня 2021 року (судді: Семенюк Г.В., Домусічі С.Д.. Шляхтецький О.І.) у справі за позовом Інституту Військово-Морських Сил Національного університету "Одеська морська академія" до ОСОБА_1 про зобов`язання відшкодувати витрати, пов`язані з утриманням у вищому навчальному закладі,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

Інститут Військово-Морських Сил Національного університету "Одеська морська академія" звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 , в якому просив стягнути з позивача на користь Інституту Військово-Морських Сил Національного університету Одеська морська академія витрати, пов`язані з утриманням у вищому навчальному закладі у сумі 55831,07 грн.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

Ухвалою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 01 вересня 2021 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження у цій справі за апеляційною скаргою Інституту Військово-Морських Сил Національного університету "Одеська морська академія" на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2020 року.

Відмовляючи у відкритті провадження суд апеляційної інстанції виходив з приписів пункту 4 частини 1 статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відповідно до яких суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження, якщо наведені скаржником підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.

Суд апеляційної інстанції зазначив, що апелянт у клопотанні про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали від 21 серпня 2020 року не наводить поважних причин пропуску строку на апеляційне оскарження, звертаючись з апеляційною скаргою 08 липня 2021 року, а відсутність відповідного бюджетного фінансування щодо видатків на оплату судового збору не є поважними причинами пропуску строку на звернення до суду із апеляційною скаргою.

Колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції.

Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права, порушення норм процесуального права, просить скасувати ухвалу П`ятого апеляційного адміністративного суду від 01 вересня 2021 року і направити справу до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.

Позивач зазначає, що відповідно до платіжного доручення № 451 Інститутом сплачено судовий збір за подання апеляційної скарги у сумі 2 270, 00 грн. лише 01 липня 2021 року, а тому відсутність кошторисних призначень для сплати судового збору раніше не залежало від волі Інституту, оскільки кошти на сплату судового збору надходять з Державного бюджету, що є об`єктивною причиною несплати Інститутом судового збору за подання апеляційної скарги у встановлені законодавством процесуальні строки.

Позиція інших учасників справи

Відзиву на касаційну скаргу не надходило.

Рух касаційної скарги

За результатом автоматизованого розподілу справи між суддями справу передано для розгляду колегії суддів у складі: (судді-доповідача) Загороднюка А.Г., (суддів) Єресько Л.О., Соколова В.М.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23 грудня 2021 року відкрито касаційне провадження на увалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 02 вересня 2021 року.

Ухвалою Верховного Суду від 13 квітня 2022 року призначено справу до розгляду.

Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2020 року позов повернуто позивачу.

Копія рішення суду першої інстанції отримана позивачем 01 вересня 2020 року.

Не погоджуючись з таким рішенням, 08 липня 2021 року позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просив його скасувати.

Ухвалою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 19 липня 2021 року залишено без задоволення клопотання Інституту Військово-Морських Сил Національного університету "Одеська морська академія" про поновлення строку на апеляційне оскарження заявлене разом із апеляційною скаргою. Апеляційну скаргу залишено без руху та надано строк для усунення недоліків з огляду на те, що апелянтом пропущено тридцятиденний строк на апеляційне оскарження встановлений статтею 295 КАС України.

На виконання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху позивач звернувся із заявою про поновлення строку на апеляційне оскарження. Апелянт посилається на те, що у зв`язку відсутністю видатків на оплату судового збору раніше не зверталися з апеляційною скаргою. За наведених обставин, апелянт вважав, що строк на апеляційне оскарження був пропущений з поважних причин та просив суд його поновити.

Ухвалою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 01 вересня 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження та відмовлено у відкритті апеляційного оскарження на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2020 року.

Оцінка висновків суду, рішення якого переглядається, та аргументів учасників справи.

Статтею 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Відповідно до пункту 6 частини п`ятої статті 44 КАС України учасники справи зобов`язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.

Статтею 295 КАС України встановлено, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Згідно з частиною третьою статті 298 КАС України апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. За цих обставин протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції із заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.


................
Перейти до повного тексту