Постанова
Іменем України
12 квітня 2022 року
м. Київ
справа № 391/7/21
провадження № 61-8820св21
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Олійник А. С. (суддя-доповідач), Усика Г. І., Яремка В. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - ОСОБА_2,
розглянув у попередньому судовому засіданні в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1, подану через адвоката Вишню-Чижову Ганну Вікторівну, на постанову Кропивницького апеляційного суду від 11 травня 2021 року у складі колегії суддів: Чельник О. І., Єгорової С. М., Черненка В. В.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
У січні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до ОСОБА_2 про поділ майна подружжя.
15 січня 2021 року Вишня-Чижова Ганна Вікторівна, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , подала заяву про забезпечення позову, в якій просила накласти арешт на автомобіль Volkswagen Caddy, 2006 року випуску, тип легковий В2, об`єм двигуна-1896, колір білий, паливо дизельне, VIN номер - НОМЕР_1, державний номерний знак НОМЕР_2 .
Заяву про забезпечення позову мотивувала тим, що за час спільного проживання сторони за кошти подружжя в сумі 6 490,00 дол. США придбали автомобіль Volkswagen Caddy, 2006 року випуску, тип легковий В2, об`єм двигуна-1896, колір білий, паливо дизельне, VIN номер - НОМЕР_1, державний номерний знак НОМЕР_2, зареєстрований за ОСОБА_2 13 грудня 2019 року в Департаменті територіального сервісного центру 3541.
Це майно є спільною сумісною власністю, проте на час подання позову спірний автомобіль перебуває у користуванні третіх осіб, а відповідач має намір продати вказаний автомобіль.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Ухвалою Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 16 січня 2021 року заяву про забезпечення позову задоволено. Накладено арешт на автомобіль Volkswagen Caddy, 2006 року випуску, тип легковий В2, об`єм двигуна-1896, колір білий, паливо дизельне, VIN номер - НОМЕР_1, державний номерний знак НОМЕР_2, зареєстрований за ОСОБА_2 13 грудня 2019 року у Департаменті територіального сервісного центру 3541.
Задовольнивши заяву про забезпечення позову частково, суд першої інстанції виходив з того, що відчуження автомобіля зробить неможливим або утрудненим виконання рішення суду в разі задоволення позову.
Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції
Постановою Кропивницького апеляційного суду від 11 травня 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_4, яка діє в інтересах ОСОБА_2, задоволено. Ухвалу Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 16 січня 2021 року скасовано. Заяву Вишні-Чижової Г. В., яка діє в інтересах ОСОБА_1, про забезпечення позову залишено без задоволення.
Скасувавши ухвалу Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 16 січня 2021 року, суд апеляційної інстанції виходив з того, що предметом спору у справі є придбане сторонами у шлюбі рухоме майно, однак позивач не порушує питання про визнання за нею права власності, а зазначає про стягнення з відповідача на її користь компенсаційної виплати вартості автомобіля, тому такий вид забезпечення позову, як накладення арешту, при таких правовідносинах не є доцільним.Накладення арешту на автомобіль є невиправданим та надмірним тягарем, який обмежує право власності відповідача.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У травні 2021 року ОСОБА_1 через адвоката Вишню-Чижову Г. В. звернулась до Верховного Суду із касаційною скаргою на постанову Кропивницького апеляційного суду від 11 травня 2021 року, просила оскаржуване судове рішення скасувати, залишити в силі ухвалу суду першої інстанції.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що оскаржуване судове рішення є незаконним, ухвалене з порушенням норм процесуального права.
Висновки суду апеляційної інстанції не відповідають фактичним обставинам справи, постанова немотивована, оскільки суд не зазначив підстави відмови у позові.
Суд апеляційної інстанції не взяв до уваги доводи ОСОБА_1 .
У постанові суду апеляційної інстанції відсутній відзив на апеляційну скаргу, оскільки позивач та її представник не отримували апеляційну скаргу, у зв`язку з чим не могли подати відзив на неї.
Аргументи інших учасників справи
Відзив ОСОБА_2 на касаційну скаргу мотивований тим, що оскаржуване судове рішення є законним, ухвалене з додержанням норм процесуального права.
Позивач не надала належних та допустимих доказів на підтвердження вартості спірного майна, отже, її посилання на співмірність забезпечення позову арешту майна не обґрунтоване.
Позивач у позовній заяві не вимагає стягнення майна в натурі, тому відчуження автомобіля не перешкоджатиме виконанню рішення суду в разі задоволення позову про стягнення коштів.
Спірний автомобіль придбаний за кошти матері відповідача для її обслуговування, оскільки вона є тяжко хворою особою та потребує щотижневого відвідування лікарні. Тому фактично накладення арешту на автомобіль порушує права третьої особи, у фактичному користуванні якої він знаходиться.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 14 червня 2021 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі та витребувано витяг із матеріалів цивільної справи № 391/7/21.Відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1, в інтересах якої діє адвокат Вишня-Чижова Г. В., про зупинення виконання ухвали Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 16 січня 2021 року.
У червні 2021 року справа надійшла до Верховного Суду.
Позиція Верховного Суду
Відповідно до статті 400 ЦПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які передбачені пунктами 1, 3, 4, 8 частини першої статті 411, частиною другою статті 414 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги.
Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставамикасаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Підставами для касаційного оскарження відповідно до вимог статті 389 ЦПК України ОСОБА_1 зазначає: суд апеляційної інстанції неправильно застосував статті 150, 153 ЦПК України, не врахував правові висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 06 травня 2020 року у справі № 754/6415/18, провадження № 61-44759св18, постанові Верховного Суду України від 25 травня 2016 року, справа № 6-605цс16.
Вивчивши матеріали з витягу із матеріалів цивільної справи № 391/7/21, зміст оскаржуваного судового рішення, обговоривши доводи касаційної скарги, відзиву на неї, ВерховнийСуд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення з таких підстав.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Згідно з частинами першою, другою статті 149 ЦПК України суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 150 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Відповідно до частини третьої статті 150 ЦПК України заходи забезпечення позову, крім арешту морського судна, що здійснюється для забезпечення морської вимоги, мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами.
Верховний Суд виходить з того, що розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову, з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, яка звернулась з такою заявою, позовним вимогам.
Суди встановили, що між сторонами існує спір щодо автомобіля Volkswagen Caddy, 2006 року випуску.
Забезпечення позову - це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання рішення суду в разі задоволення позовних вимог. Заходи забезпечення позову мають тимчасовий характер і діють до виконання рішення суду, яким закінчується розгляд справи по суті, або до набрання законної сили рішенням про відмову в позові.
Оцінивши доводи касаційної скарги, Верховний Суд зазначає таке.
Арешт майна - це накладення заборони на право розпоряджатися майном з метою його збереження до визначення подальшої долі цього майна. Заборона на відчуження об`єкта нерухомого майна це перешкода у вільному розпорядженню майном.