Постанова
Іменем України
29 березня 2022року
м. Київ
справа № 279/931/21
провадження № 61-790св22
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
Білоконь О. В. (суддя-доповідач), Осіяна О. М., Сакари Н. Ю.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - виконавчий комітет Коростенської міської ради Житомирської області,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 07 квітня 2021 року та постанову Житомирського апеляційного суду від 14 липня
2021 року,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
У лютому 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області про зобов`язання вчинити дії.
Позовну заяву мотивовано тим, що з 2015 року він перебуває на квартирному обліку на підставі абзацу 2 пункту 14 частини першої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" як учасник бойових дій, який дістав поранення, контузію під час участі в бойових діях, проте протягом двох років з дня взяття на квартирний облік Коростенська міська рада не забезпечила його право на житло. Зокрема, міськрада безпідставно відмовила у забезпеченні його та його сім`ї житлом, посилаючись на відсутність такого та наявність черги на отримання житла серед осіб, які мають право на першочергове отримання житла.
Просив суд зобов`язати відповідача позачергово надати житло як учаснику бойових дій.
Короткий зміст оскаржуваних судових рішень
Рішенням Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 07 квітня 2021 року, залишеним без змін постановою Житомирського апеляційного суду від 14 липня 2021 року, у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Судові рішення мотивовані тим, що задоволення позову призведе до порушення прав інших осіб, які перебувають на квартирному обліку та мають аналогічну пільгу як і позивач та рівні з ним права на першочергове отримання житла. Суди вказали, що позивач має право на забезпечення житлом лише за умови надходження його черги на отримання житла, проте враховуючи, що попереду нього у черзі знаходяться особи, які потребують поліпшення житлових умов, порушення черговості є порушенням норм чинного законодавства та прав цих осіб. При цьому позивачем не надано суду належних та допустимих доказів наявності вільного житла, яке могло бути розподілено.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводи
У касаційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права.
Касаційна скарга мотивована тим, що обов`язок надання йому житла протягом двох років з дня взяття на квартирний облік прямо передбачений абзацом 2 пункту 14 частини першої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", який відповідач не виконав, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Рух касаційної скарги в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 27 січня 2022 року відкрито касаційне провадження в указаній справі.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням від 17 березня 2015 року серії НОМЕР_1 .
Відповідно до рішення виконавчого комітету Коростенської міської ради
від 06 квітня 2016 року №160 на квартирному обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов при виконавчому комітеті Коростенської міської ради перебуває дружина позивача -
ОСОБА_2 в загальній черзі за № 1091 та в черзі громадян, які користуються правом першочергового отримання житла за № 327.
Рішенням виконавчого комітету Коростенської міської ради від 07 червня 2017 року №240 "Про виділення житлового приміщення, включення до складу сім`ї особи, яка перебуває на квартирному обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при виконавчому комітеті Коростенської міської ради" до складу сім`ї дружини позивача ОСОБА_2 включено сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, склад сім`ї становить 5 осіб, у тому числі і позивач, який є учасником бойових дій та користується правом першочергового отримання житла згідно з підпунктом 4 пункту
44 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Позиція Верховного Суду
Касаційна скарга задоволенню не підлягає.
Статтею 47 Конституції України встановлено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Частиною першою статті 9 ЖК Української РСРпередбачено, що громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів.
Згідно з частиною першою статті 46 ЖК Української РСР передбачено надання жилого приміщення поза чергою: інвалідам Великої Вітчизняної Війни і прирівняним до них у встановленому порядку особам протягом двох років з дати прийняття рішення про включення їх до списку на позачергове одержання жилого приміщення, а з них інвалідам першої групи з числа учасників бойових дій на території інших держав - протягом року з визначенням переважного права інвалідів Великої Вітчизняної Війни і прирівняних до них у встановленому порядку осіб на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями позачерговиків; громадянам, житло яких внаслідок стихійного лиха стало непридатним для проживання; особам, направленим у порядку розподілу на роботу в іншу місцевість; дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, після завершення терміну перебування у сім`ї опікуна чи піклувальника, прийомній сім`ї, дитячому будинку сімейного типу, закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також особам з їх числа у разі відсутності житла або неможливості повернення займаного раніше жилого приміщення в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; громадянам, незаконно засудженим і згодом реабілітованим, у разі неможливості повернення займаного раніше жилого приміщення; дітям-інвалідам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які проживають у сім`ях піклувальників, прийомних сім`ях, дитячих будинках сімейного типу, державних або інших соціальних установах, після досягнення повноліття, у разі якщо за висновком медико-соціальної експертизи вони можуть здійснювати самообслуговування і вести самостійний спосіб життя; сім`ям, які мають п`ятьох і більше дітей, та у разі народження у однієї жінки одночасно трьох і більше дітей; особам, обраним на виборну посаду, коли це зв`язано з переїздом в іншу місцевість; членам сім`ї народного депутата України у разі його смерті в період виконання депутатських обов`язків у Верховній Раді України на постійній основі; працівникам протитуберкульозних закладів у разі виникнення професійного захворювання на туберкульоз.
Частиною другою статті 46 ЖК Української РСР визначено, що поза чергою жиле приміщення може надаватися також в інших випадках, передбачених законодавством.