У Х В А Л А
22 лютого 2022 року
м. Київ
Справа № 360/3707/19
Провадження № 11-36за22
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Золотнікова О. С.,
суддів Власова Ю. Л., Григор`євої І. В., Гриціва М. І., Єленіної Ж. М., Желєзного І. В., Катеринчук Л. Й., Крет Г. Р., Лобойка Л. М., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Сімоненко В. М., Ткача І. В., Штелик С. П.
розглянула матеріали касаційної скарги ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2021 року, постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2021 року та ухвалу Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року у справі № 360/3707/19 за позовом ОСОБА_1 до Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області (далі - Новопсковська РДА) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії та
ВСТАНОВИЛА:
У серпні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Новопсковської РДА, у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови видати розпорядження "Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік" після погодження проєкту цього розпорядження постійною комісією Новопсковської районної ради Луганської області з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів (далі - Комісія) на засіданні 26 липня 2019 року;
- зобов`язати Новопсковську РДА видати розпорядження "Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік", проєкт якого погоджено 26 липня 2019 року Комісією.
Луганський окружний адміністративний суд рішенням від 31 серпня 2021 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2021 року, у задоволенні позову відмовив.
Не погодившись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_1 подав касаційну скаргу, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення ними норм процесуального права, та просив переглянути вказані судові рішення, скасувати їх і задовольнити позов.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ухвалою від 13 грудня 2021 року відмовив у відкритті касаційного провадження на підставі пункту 1 частини першої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), оскільки касаційну скаргу подано на судове рішення, прийняте у справі, розглянутій за правилами спрощеного позовного провадження, а передбачених у пункті 2 частини п`ятої статті 328 цього Кодексу випадків немає.
Не погодившись із рішеннями судів першої, апеляційної та касаційної інстанцій, ОСОБА_1 звернувся до Великої Палати Верховного Суду з касаційною скаргою.
На обґрунтування касаційної скарги ОСОБА_1 зазначив, що суд касаційної інстанції неповно дослідив обставини справи, що призвело до постановлення цим судом протиправної, з порушенням нормматеріального та процесуального права ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження.
Проте подана касаційна скарга не може бути прийнята до розгляду Великою Палатою Верховного Суду з огляду на таке.
У КАС України чітко визначено випадки, у яких перегляд судових рішень (залежно від категорії справи) здійснює саме Велика Палата Верховного Суду, а також підстави такого перегляду в окремих випадках.
Так, відповідно до частини третьої статті 292 КАС України Велика Палата Верховного Суду переглядає в апеляційному порядку судові рішення Верховного Суду, ухвалені ним як судом першої інстанції.
Згідно із частиною четвертою статті 22 КАС України Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи за позовом про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, рішень, дій чи бездіяльності органів, які обирають (призначають), звільняють членів Вищої ради правосуддя, щодо питань обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя, звільнення їх з таких посад, бездіяльності Кабінету Міністрів України щодо невнесення до Верховної Ради України законопроекту на виконання (реалізацію) рішення Українського народу про підтримку питання загальнодержавного значення на всеукраїнському референдумі за народною ініціативою.
Таким чином, Велика Палата Верховного Суду може переглядати в апеляційному порядку виключно судові рішення Верховного Суду, ухвалені ним лише як судом першої інстанції в зазначених вище справах.
Як убачається з матеріалів скарги, ОСОБА_1 оскаржує ухвалу Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року про відмову у відкритті касаційного провадження за його касаційною скаргою на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2021 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2021 року.
Отже, оскаржувану ухвалу постановлено колегією суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як судом касаційної, а не першої інстанції, що унеможливлює її апеляційне оскарження.