1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова                                    

Іменем України                    

23 лютого 2022 року

м. Київ

справа № 688/3144/20

провадження № 61-14422св21

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Луспеника Д. Д.,

суддів: Воробйової І. А. (суддя-доповідач), Гулька Б. І., Коломієць Г. В., Лідовця Р. А.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

представник позивача - адвокат Вітюк Сергій Вікторович,

відповідачі: ОСОБА_2, ОСОБА_3, Судилківська сільська рада Шепетівського району Хмельницької області,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1, в інтересах якого діє адвокат Вітюк Сергій Вікторович, на рішення Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 13 квітня 2021 року у складі судді Мазур Н. В. та постанову Хмельницького апеляційного суду від 12 липня 2021 року у складі колегії суддів: Корніюк А. П., П`єнти І. В., Талалай О. І.,

ВСТАНОВИВ:

1.     Описова частина

Короткий зміст позовної заяви

У листопаді 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 та ОСОБА_3, Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області про визнання заповіту нікчемним.

Позовну заяву мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_4 .

В установлений законом строк, він звернувся із відповідною заявою про прийняття спадщини після смерті батька до Шепетівської районної державної нотаріальної контори.

На його звернення, нотаріус повідомила про те, що спадкоємцями першої черги за законом, які прийняли спадщину, є він та ОСОБА_2, та спадкоємець за заповітом ОСОБА_3 .

Надалі було встановлено, що заповіт на користь ОСОБА_3 був посвідчений виконуючим обов`язки старости ОСОБА_5, який був відповідальним за вчинення нотаріальних дій, на підставі рішення Судилкільської сільської ради від 04 січня 2017 року на території сіл: Городище, Красносілка, Пашуки Шепетівського району Хмельницької області. Відповідно до відомостей Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Городищенська сільська рада Шепетівського району Хмельницької області перебуває

в стані припинення з 16 червня 2017 року.

Вважав, що у представника Судилківської сільської ради, виконуючого обов`язки старости сіл Городище, Красносілка, Пашуки ОСОБА_5, право на посвідчення заповітів виникло саме з 16 червня 2017 року.

Ураховуючи зазначене та уточнені позовні вимоги, ОСОБА_1 просив суд визнати заповіт, вчиненим ОСОБА_7 на користь ОСОБА_3 та посвідчений Судилківською сільською радою Шепетівського району Хмельницької області, нікчемним.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області

від 13 квітня 2021 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позивач не довів факту складення заповіту особою, яка не мала на це права та складення заповіту

з порушеннями вимог щодо його форми та посвідчення, які свідчать про його нікчемність.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Хмельницького апеляційного суду від 12 липня 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.

Рішення Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області

від 13 квітня 2021 року змінено, викладено мотивувальну частину в редакції цієї постанови.

Постанову суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що відсутні підстави для визнання оспорюваного заповіту нікчемним. Заповіт від 15 червня

2017 року складений з дотриманням вимог щодо його посвідчення, оскільки виконуючий обов`язки старости сіл Городище, Красносілки, Пашуки Судилківської сільської ради ОСОБА_5 був наділений повноваженнями на посвідчення цього заповіту.

При цьому апеляційний суд зазначив, що питання визнання заповіту

від 15 червня 2017 року недійсним як оспорюваного з тих мотивів, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі (частина друга статті 1257 ЦК України), судом першої інстанції не могло розглядатися і вирішуватися, оскільки при ухваленні рішення суд не може виходити за межі позовних вимог, а позивач, як встановлено судом, не збільшував позовні вимоги та не змінював предмет і підстави позову.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі, поданій у серпні 2021 року до Верховного Суду,

ОСОБА_1, в інтересах якого діє адвокат Вітюк С. В., посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить оскаржувані судові рішення скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким його позовні вимоги задовольнити.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 12 листопада 2021 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі.

У грудні 2021 року справа надійшла до Верховного Суду.

Ухвалою Верховного Суду від 20 січня 2022 року справу призначено

до розгляду.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що суд апеляційної інстанції не врахував того, що під час допиту в судовому засіданні 13 квітня 2021 року свідок ОСОБА_8 пояснила, що заповідач під час вчинення нотаріальної дії мав намір заповісти лише будинок.Таким чином в посвідчувальному заповіті неправильно викладене розпорядження заповідача, та викладено більший обсяг, аніж заповідав заповідач.

Також судом не було враховано розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 727-р, у якому відповідно до абзацу першого пункту 7і розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Хмельницької області згідно з додатком. Відповідно до додатку з дня прийняття розпорядження було визначено адміністративним територіальним центром Судилківську сільську раду з кодом ЄДРПУО 6825588501.

Таким чином Судилківська об`єднана територіальна громада утоврилась

з моменту прийняття розпорядження, а тому оспорюваний заповіт був посвідченний неуповноваженою особою, та затвердженний невідповідною юридичною особою.

У касаційній скарзі заявник посилається на те, що судові рішення підлягають касаційному оскарженню відповідно до пункту 3 частини другої статті 389 ЦПК України, оскільки відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.

Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу

У грудні 2021 року  ОСОБА_3 подав до Верховного Суду відзив на касаційну скаргу, в якому просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

Зазначає, що відповідно до статті 8 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" 28 грудня 2016 року утворено Судилківську сільську раду об`єднаної територіальної громади шляхом об`єднання Вовківецької, Городищенської, Новичівської, Середияецької, Судилківської та Хролинської сільських рад Шепетівського району Хмельницької області.

Таким чином з цього часу староста села чи особа, яка виконувала на підставі відповідного нормативно правового акта Судилківської сільської ради його обов`язки, вправі була вчиняти всі передбачені законом повноваження, в тому числі і посвідчувати заповіти.

Також у грудні 2021 року Судилківська сільська рада подала до Верховного Суду відзив на касаційну скаргу, в якому просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

15 червня 2017 року ОСОБА_7 склав заповіт, який був посвідчений виконуючим обов`язки старости (сіл: Городище, Пашуки, Красносілка,) Судилківської сільської ради Шепетівського району ОСОБА_5, зареєстрований в реєстрі за № 20/3, відповідно до якого заповів все майно, де б воно не було і з чого воно не складалось, і взагалі все те, що йому буде належати на день смерті і на що він за законом матиме право, на користь ОСОБА_3 .

У зв`язку з хворобою, на прохання заповідача, та неможливістю підписати власноруч за його дорученням та у присутності свідків ОСОБА_9 та ОСОБА_8, а також виконуючого обов`язки старости сіл

ОСОБА_5, заповіт був підписаний ОСОБА_10

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_7 .

Відповідно до матеріалів спадкової справи № 210/2017, заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_7 до Шепетівської районної нотаріальної контори подали його син ОСОБА_1, дочка ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . До складу спадщини входить земельна ділянка з кадастровим номером 6825582300:04:031:0240 та житловий будинок з надвірними будівлями АДРЕСА_1 .

Рішенням від 21 липня 2016 року 10-ї сесії VІІ скликання Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області "Про добровільне об`єднання територіальних громад" вирішено об`єднатися

з територіальними громадами сіл Городище, Пашуки, Красносілка Городищенської сільської ради, сіл Вовківці, Вовківчики, Вовківецької сільської ради, сіл Серединці, Березна, Серединецької сільської ради, сіл Мальованка, Поляни, Новичі, Жилудки Новичівської сільської ради, сіл Судилків, Лозичне, Білокриниччя, Рудня - Новенька, Климентовичі Судилківської сільської ради в Судилківську територіальну громаду

з центром села Судилків.

Доручено Судилківському сільському голові звернутися до Хмельницької обласної ради з клопотання про утворення Судилківської територіальної громади.

Повноваження сільської ради, сільського голови припинити з моменту набуття повноважень новообраними органами місцевого самоврядування, сільським головою територіальної громади, утвореної внаслідок добровільного об`єднання (а.с. 86).

І цим же рішенням Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області схвалено проект рішення сільської ради "Про добровільне об`єднання територіальних громад" (а.с. 85).

Рішенням Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області від 05 вересня 2016 року № 1 вирішено об`єднатися

з територіальними громадами сіл Городище, Пашуки, Красносілка Городищенської сільської ради, сіл Вовківці, Вовківчики, Вовківецької сільської ради, сіл Серединці, Березна, Серединецької сільської ради, сіл Мальованка, Поляни, Новичі, Жилудки Новичівської сільської ради, сіл Судилків, Лозичне, Білокриниччя, Рудня - Новенька, Климентовичі Судилківської сільської ради в Судилківську територіальну громаду

з центром села Судилків. Затверджено план організаційних заходів щодо добровільного об`єднання територіальних громад.

Доручено Судилківському сільському голові звернутися до Хмельницької обласної ради з пропозицією звернутися до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших виборів депутатів сільської ради та відповідного сільського голови в установленому порядку (а.с. 84).

Відповідно до рішення 1 сесії VIII скликання Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області від 28 грудня 2016 року № 1 "Про інформацію Судилківської сільської виборчої комісії Шепетівського району Хмельницької області про підсумки виборів депутатів Судилківської сільської ради" прийнято до відома факт початку повноважень депутатів Судилківської сільської ради 8 скликання по 26 округах (а.с. 71).

Рішенням Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області від 28 грудня 2016 року № 7 на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статті 8 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", відповідно до Цивільного Кодексу, Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних

осіб - підприємців та громадських формувань" у зв`язку із набуттям повноважень Судилківською сільською радою, обраною територіальною громадою реорганізовано Горидищенську сільську раду (ЄДРПОУ 04404319) шляхом приєднання до Судилківської сільської ради, яка

є правонаступником прав та обов`язків Городищенської сільської ради

з дня набуття повноважень Судилківською сільською радою. І Судилківська сільська рада є правонаступником прав та обов`язків Городищенської сільської ради з дня набуття повноважень Судилківською сільською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою (а.с. 9).

Згідно із рішенням 1 сесії VIII скликання Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області від 28 грудня 2016 року № 7 до проведення перших виборів старост на території Судилківської сільської ради виконання обов`язків покладено на ОСОБА_5, який здійснював повноваження Городищенського сільського голови до об`єднання

і визначено, що виконуючий обов`язки старости ОСОБА_5 здійснює свої повноваження на території таких сіл: Городище, Красносілка, Пашуки (а.с. 87).

Рішенням 1 сесії VIII скликання Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області від 28 грудня 2016 року № 14 "Про утворення виконавчого комітету Судилківської сільської ради, визначення його чисельності та затвердження складу" утворено виконавчий комітет Судилківської сільської ради восьмого скликання (а.с. 72).

Відповідно до рішення 1 сесії VIII скликання Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області від 04 січня 2017 року № 44 відповідальним за вчинення нотаріальних дій з 04 січня 2017 року призначено виконуючого обов`язки старости сіл Городище, Красносілки, Пашуки ОСОБА_5 на території сіл Городище, Красносілка, Пашуки (а.с. 13).

24 листопада 2020 року розпорядженням голови Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області звільнено

ОСОБА_5 від виконання обов`язків старости на території сіл: Городище, Пашуки, Красносілка 24 листопада 2020 у зв`язку із закінченням строку повноважень (а.с. 88).

Відповідно до відомостей з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних

осіб - підприємців та громадських формувань Городищенська сільська рада, як орган місцевого самоврядування перебуває в стані припинення

з 16 червня 2017 року (а.с. 6-7).

2.     Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України провадження

в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Згідно з положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Касаційна скарга  ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Згідно з частинами першою та другою статті 400 ЦПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Частиною першою статті 402 ЦПК України встановлено, що у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400цього Кодексу.

Відповідно до частин першої, другої та п`ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог

і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Звертаючись до суду з позовом ОСОБА_1 посилався на те, що заповіт від 15 червня 2017 року посвідчено виконуючим обов`язки старости сіл Городище, Красносілка, Пашуки Судилківської сільської ради


................
Перейти до повного тексту