Постанова
Іменем України
09 лютого 2022 року
м. Київ
справа № 200/4107/15-ц
провадження № 61-19953св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Крата В. І.,
суддів: Антоненко Н. О. (суддя-доповідач), Краснощокова Є. В., Русинчука М. М., Тітова М. Ю.
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю фірма "Консоль ЛТД",
третя особа - приватне підприємство "Плутон",
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Консоль ЛТД" на заочне рішення Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 25 травня 2015 року в складі судді Єлісєєвої Т. Ю. та ухвалу апеляційного суду Дніпропетровської області від 27 квітня 2017 року в складі колегії суддів Посунся Н. Є., Баранніка О. П., Пономарь З. М.
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У березні 2015 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до ТОВ фірма "Консоль ЛТД" про визнання права власності на об`єкт незавершеного будівництва.
Позов мотивувала тим, що 15 березня 2007 року сторони уклали договір пайової участі в будівництві за № 0915/304-32(р), відповідно до пункту 1.1 якого погодили на основі об`єднаних пайових вкладів діяти разом для досягнення загальної мети: проектування, будівництва та введення в експлуатацію офісного центру "Цивілізація".
Згідно з умовами договору ОСОБА_1 зобов`язалася сплатити пайовий внесок у сумі 262 600 доларів США, а ТОВ фірма "Консоль ЛТД" - завершити будівництво об`єкту в IV кварталі 2007 року та виділити пайовику у власність його долю в натурі у вигляді офісного приміщення № 52 на 16-му поверсі.
Позивачка зазначила, що вона в повному обсязі виконала договірні зобов`язання, однак на момент пред`явлення цього позову відповідач продовжує ухилятися від завершення будівництва офісного центру, введення його в експлуатацію та надання позивачеві документів, необхідних для оформлення права власності на офісне приміщення № 52.
З огляду на викладене ОСОБА_1 просила суд ухвалити рішення, яким визнати за нею право власності на офісне приміщення № 52 в осях Г-Е:2-5 на 16-му поверсі незавершеного будівництвом багатофункціонального офісного центру з торгово-виставковими площами "Цивілізація", що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, для подальшої реєстрації в органах Державної реєстраційної служби України.
Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Заочним рішенням Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 25 травня 2015 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Дніпропетровської області від 27 квітня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені в повному обсязі: визнано за позивачкою право власності на частину адміністративної будівлі комерційного призначення незавершеного будівництва, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, на 16-му поверсі, офісне приміщення № 52, загальною площею 132,6 м?, яке складається з: приймальні, номер приміщення 1 площею 22,3 м?; кабінету, номер приміщення 2 площею 25,8 м?; офісу, номер приміщення 3 площею 72,6 м?; санвузла, номер приміщення 4 площею 4,0 м?; міні-кухні, номер приміщення 5 площею 4,6 м?; балкону, приміщення І площею 3,3 м?, для подальшої реєстрації в органах Державної реєстраційної служби України.
Задовольняючи позовні вимоги, суди уважали обґрунтованими доводи позовної заяви про порушення відповідачем договірних зобов`язань. Суд установив, що ОСОБА_1 повністю сплатила суму пайового внеску, передбачену договором, а відповідач протиправно позбавляє її можливості отримати у власність офісне приміщення.
Аргументи учасників справи
У травні 2017 року ТОВ фірма "Консоль ЛТД" подала до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу на вказані судові рішення та просила їх скасувати як такі, що прийняті з неправильним застосування норм матеріального права та порушенням норм процесуального права, й ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі або закрити провадження в справі.
Касаційна скарга мотивована тим, що враховуючи наявність порушеної справи про банкрутство відносно ТОВ фірма "Консоль ЛТД", цей спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства. Відповідач також послався на неможливість визнання права власності на об`єкт незавершеного будівництва в судовому порядку.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 06 вересня 2017 року відкрито касаційне провадження в справі.
На виконання вимог підпункту 4 пункту 1 розділу XIII ЦПК України у редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" справа передана до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду від 25 листопада 2019 року справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою Верховного Суду від 10 лютого 2021 року зупинено касаційне провадження в цій справі до закінчення розгляду Великою Палатою Верховного Суду справи № 344/16879/15-ц (провадження № 14-31цс20).
Ухвалою Верховного Суду від 02 лютого 2022 року касаційне провадження в справі поновлено.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Суди встановили, що 15 березня 2007 року між ОСОБА_1 та ТОВ фірма "Консоль ЛТД" укладений договір пайової участі в будівництві за № 0915/304-32(р), відповідно до пункту 1.1 якого сторони погодили на основі об`єднаних пайових вкладів діяти разом для досягнення загальної мети: проектування, будівництва та введення в експлуатацію офісного центру "Цивілізація"
Згідно розпорядження Дніпропетровського міського голови від 16 липня 2008 року вказаному об`єкту присвоєно адресу: АДРЕСА_1 .
03 липня 2008 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області виданий дозвіл на виконання будівельних робіт ПП "Плутон".
Відповідно до пункту 3.1 договору ОСОБА_1 зобов`язалася в якості пайового вкладу внести грошову суму еквівалентну 262 600 доларів США в гривні по курсу НБУ на момент внесення .
Згідно з довідкою, виданою 28 березня 2008 року ТОВ фірма "Консоль ЛТД", ОСОБА_1 виконала договірні умови, повністю сплативши пайовий внесок.
У пункті 3.2 договору фірма зобов`язалася виділити пайовику у власність його долю в натурі у вигляді офісного приміщення № 52 на 16-му поверсі.
В пунктах 3.4, 3.5 договору сторони визначили строк закінчення будівництва об`єкта - IV квартал 2007 року, строк введення об`єкта в експлуатацію - IІ квартал 2008 року.
Згідно довідки ПП "Плутон" від 21 листопада 2012 року загальний ступінь готовності багатофункціонального офісного центру з торгівельно-виставковими площами "Цивілізація" на момент видачі довідки складає 88%.
24 листопада 2014 року комунальним підприємством "Томаківське БТІ" "ДОР" ОСОБА_1 виданий технічний паспорт на частину спірної адміністративної будівлі комерційного призначення незавершеного будівництва, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, на 16-му поверсі, офісне приміщення № 52, загальною площею 132,6 м?.
На момент звернення позивача до суду в березні 2015 року зазначений офісний центр в експлутацію не введений; документи, необхідні для оформлення права власності на нерухоме майно, позивачеві не надані.
Ухвалою Господарського суду Автономної республіки Крим від 16 липня 2012 року порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ фірма "Консоль ЛТД", яке вказаним судом завершене не було.
Враховуючи окупацію АР Крим та положення Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", Господарським судом Київської області в ухвалі від 12 березня 2015 року повторно порушено провадження у справі про банкрутство відповідача.
Постановою Господарського суду Київської області від 04 серпня 2016 року ТОВ фірма "Консоль ЛТД" визнано банкрутом та призначено ліквідатора арбітражного керуючого Венську О. О.
Позиція Верховного Суду
Касаційна скарга подана до набрання чинності Закону України № 460-ІХ від 15 січня 2020 року "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ", тому відповідно до пункту 2 прикінцевих та перехідних положень вищезазначеного закону розглядається у порядку, що діяв до набрання чинності цим законом.
Згідно з положеннями статті 389 ЦПК України (тут і далі у редакції, чинній до 08 лютого 2020 року) підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
За результатами розгляду касаційної скарги колегія суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Щодо юрисдикції спору
Звертаючись до суду з касаційною скаргою, ТОВ "Фірма "Консоль ЛТД" посилалася зокрема на те, що суди розглянули спір з порушенням правил предметної юрисдикції, оскільки на момент ухвалення судових рішень відносно відповідача була порушена справа про банкрутство.
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно з пунктом 3 частини шостої статті 403 ЦПК України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб`єктної юрисдикції, крім випадків, якщо Велика Палата Верховного Суду вже викладала у своїй постанові висновок щодо питання предметної чи суб`єктної юрисдикції спору у подібних правовідносинах.
Враховуючи, що Велика Палата Верховного Суду у своїх постановах неодноразово викладала висновок щодо питання предметної юрисдикції у спорах за участі боржників, відносно яких порушена справа про банкрутство, підстав для передачі цієї справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду не встановлено.
Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати компетенцію як різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства - цивільного, кримінального, господарського та адміністративного.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
У пунктах 1, 3 частини першої статті 15 ЦПК України (у редакції, чинній на час звернення до суду з позовом та розгляду справи в судах попередніх інстанцій) передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Можна зробити висновок, що загальні суди не мають чітко визначеної предметної юрисдикції та розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, які виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин у всіх випадках, за винятком, якщо розгляд таких справ прямо визначений за правилами іншого судочинства.
Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 24 березня 2021 року в справі № 200/5548/16-ц (провадження № 61-9645св20) зазначено, що "вирішуючи питання про визначення юрисдикції (предметної підсудності) справи у спорах фізичної особи з майновими вимогами до боржника, суди повинні враховувати положення пункту 1-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2343-XII, вимоги статті 15 ЦПК України, статті 12 ГПК України та брати до уваги дату порушення господарським судом провадження у справі про банкрутство боржника. Порушення господарським судом справ про банкрутство боржника до 19 січня 2013 року не впливає на визначення юрисдикції цих спорів, і їх слід розглядати в порядку цивільного судочинства. Аналогічний висновок зроблено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 14 лютого 2018 року у справі № 456/20/16-ц, від 26 червня 2018 року у справі № 372/3584/16-ц, від 31 жовтня 2018 року у справі № 541/459/17, від 29 травня 2019 року у справі № 14-146цс19, від 11 вересня 2019 року у справі № 14-370цс19 та інших, і підстав для відступу від нього не вбачається. […] На час розгляду справи суд апеляційної інстанції був поінформований про порушення справи про банкрутство ТОВ фірми "Консоль ЛТД" у 2012 році, що давало можливість розглянути справу в порядку цивільного судочинства. Відомості з ЄДРСР у розумінні вимог Закону № 3262-IV є достовірними. Також у справі на а. с. 104-108, т. 1 знаходиться копія постанови Господарського суду Київської області від 04 серпня 2016 року про визнання боржника банкрутом, зі змісту якої вбачається, що ухвалою Господарського суду Київської області від 12 березня 2015 року порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ фірми "Консоль ЛТД". Верховний Суд зазначає, що відповідно до статті 12 Закону України від 15 квітня 2014 року № 1207-VII "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" у зв`язку з неможливістю здійснювати правосуддя судами Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на тимчасово окупованих територіях змінено територіальну підсудність судових справ, підсудних розташованим на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя судам, та забезпечено розгляд: господарських справ Господарського суду Автономної Республіки Крим -- Господарським судом Київської області, а господарських справ Господарського суду міста Севастополя - Господарським судом міста Києва, господарських справ Севастопольського апеляційного господарського суду -Київським апеляційним господарським судом. Тому порушення справи про банкрутство у 2012 році не впливає на визначення юрисдикції вказаної справи. З урахуванням предмета та обсягу позовних вимог, суб`єктного складу спору справа підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства і законно розглянута загальними судами".
Установивши, що справа про банкрутство ТОВ "Фірма "Консоль ЛТД" порушена 16 липня 2012 року, а також прийнявши до уваги характер спірних правовідносин, суди зробили правильний висновок про підвідомчість цього спору судам цивільної юрисдикції.