1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2022 року

м. Київ

справа №640/17201/19

адміністративне провадження № К/9901/10952/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Шишова О. О.,

суддів: Дашутіна І. В., Яковенка М. М.,

розглянув у порядку письмового провадження у касаційній інстанції справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ІТС-Україна" до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, провадження в якій відкрито

за касаційною скаргою Головного управління ДПС у м.Києві на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року (суддя-доповідач - Губська Л.В., судді: Карпушової О.В., Степанюка А.Г.),

УСТАНОВИВ:

Рух справи

1. Товариство з обмеженою відповідальністю "ІТС-Україна" (надалі по тексту також - позивач, ТОВ "ІТС-Україна") звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (надалі по тексту також - відповідач, ГУ ДФС у м. Києві), в якому просить визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві від 05 червня 2019 року № 2232615147 (форма "Р"), яким ТОВ "ІТС-Україна" (код за ЄДРПОУ: 33058775) збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток приватних підприємств на загальну суму 607 211,00 грн, з них 485 769,00 грн - за податковими зобов`язаннями та 121 442, грн - за штрафними санкціями; визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві від 05 червня 2019 року № 2242615147 (форма "Р"), яким ТОВ "ІТС-Україна" (код за ЄДРПОУ: 33058775) збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість на загальну суму 187 894,00 грн, з них 150 315,00 грн - за податковими зобов`язаннями та 37 579,00 грн - за штрафними санкціями; визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві від 05 червня 2019 року № 2252615147 (форма "П"), яким ТОВ "ІТС-Україна" (код за ЄДРПОУ: 33058775) зменшено суму від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток на 1 738 002,00 грн по декларації за 2018 рік.

2. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 жовтня 2020 року позов задоволено.

3. Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою.

4. Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2020 року апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві залишено без руху, оскільки вона не відповідала вимогам статей 295 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), а саме: скаржником пропущено тридцятиденний строк на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції.

5. На виконання вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху скаржником надіслано клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження.

5.1 Обґрунтовуючи поважність причин пропуску строку на апеляційне оскарження скаржник зазначав, що отримав копію оскаржуваного рішення суду першої інстанції 26 жовтня 2020 року, про що свідчить звіт Укрпошти (ф.8). З урахуванням частини другої статті 295 КАС України останнім днем на оскарження рішення суду першої інстанції є 25 листопада 2020 року. Скаржником апеляційну скаргу було направлено до суду 25 листопада 2020 року.

6. Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року у задоволенні клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження відмовлено, у відкритті апеляційного провадження відмовлено на підставі пункту 4 частини першої статті 299 КАС України.

7. Не погоджуючись з вказаним рішенням суду апеляційної інстанції, Головне управління ДПС у м. Києві звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року скасувати, а справу направити для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.

8. Ухвалою Верховного Суду від 26 травня 2021 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та установлено десятиденний строк з моменту отримання копії цієї ухвали для подачі відзиву на касаційну скаргу.

9. Позивач письмових запереченнях (відзиві) на касаційну скаргу проти доводів та вимог останньої заперечував, уважаючи їх безпідставними, а рішення суду апеляційної інстанції, яке він просив залишити без змін, - обґрунтованими та законними.

10. Ухвалою Верховного Суду від 27 січня 2022 року справу призначено до касаційного розгляду в порядку письмового провадження.

Висновки суду апеляційної інстанції

11. Відмовляючи у відкритті апеляційного провадження, апеляційний суд виходив з того, що у встановлений строк недоліки апеляційної скарги скаржником не усунуто, належних доказів поважності підстав пропуску строку на апеляційне оскарження до суду не надано.

Короткий зміст та обґрунтування наведених у касаційній скарзі вимог

12. У касаційній скарзі скаржник зазначає, що повний текст рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 15 жовтня 2020 року було ним отримано 26 жовтня 2020 року, а тому останнім днем строку на апеляційне оскарження зазначеного рішення суду першої інстанції, з урахуванням положень частини другої статті 295 КАС України, є 25 листопада 2020 року. Апеляційну скаргу скаржником було направлено 25 листопада 2020 року.

12.1 Скаржник уважає помилковими висновки суду апеляційної інстанції про те, що копію оскаржуваного рішення суду першої інстанції ним було отримано 23 жовтня 2020 року з огляду на таке:

- відповідно до звіту Укрпошти (ф. 8) поштове відправлення № 0315072466757 отримане Головним управлінням ДПС у м. Києві 26 жовтня 2020 року.

Оцінка Верховного Суду

13. Верховний Суд, перевіривши матеріали справи та наведені в касаційній скарзі доводи, дійшов висновку про те, що касаційна скарга не підлагає задоволенню з таких мотивів.

14. Частинами першою та другою статті 295 КАС України установлено, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

15. Відповідно до частини третьої статті 298 КАС України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.

16. Суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними (пункт четвертий частини першої статті 299 КАС України).

17. Частинами першою та другою статті 44 КАС України передбачено, що учасники справи мають рівні процесуальні права та обов`язки. Учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки, зокрема, щодо сплати судового збору.

18. Наведеною процесуальною нормою чітко окреслено характер процесуальної поведінки, який зобов`язує учасників справи діяти сумлінно, тобто проявляти добросовісне ставлення до наявних у них прав і здійснювати їх реалізацію таким чином, щоб забезпечити неухильне та своєчасне (без суттєвих затримок та зайвих зволікань) виконання своїх обов`язків, встановлених законом або судом, зокрема щодо дотримання строку апеляційного оскарження, а також належного оформлення апеляційної скарги. Для цього особа, зацікавлена у поданні апеляційної скарги, повинна вчиняти усі можливі та залежні від неї дії, використовувати у повному обсязі наявні засоби та можливості, передбачені законодавством.

19. Частиною першою статті 121 КАС України передбачено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

20. Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, що підтверджені належними доказами.

21. При вирішенні питання про поновлення строку, в межах кожної конкретної справи, суд надає оцінку обставинам, які слугували перешкодою для своєчасного звернення до суду, у взаємозв`язку із: тривалістю строку, який пропущено; поведінкою сторони протягом цього строку; діями, які він вчиняв, і чи пов`язані вони з готуванням до звернення до суду та оцінювати їх в сукупності.

22. Як убачається з матеріалів справи, рішення Окружного адміністративного суду м.Києва прийнято 15 жовтня 2020 року у відкритому судовому засіданні за участю представників позивача та відповідача.

23. Згідно наявного у матеріалах справи рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, копію рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 15 жовтня 2020 року представником відповідача ( Мяло О.В.) отримано 23 жовтня 2020 року (а.с. 128 том 7).

24. Колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду апеляційної інстанції про те, що встановлений законом строк на апеляційне оскарження у цій справі слід обраховувати саме з 23 жовтня 2020 року, оскільки саме така дата отримання уповноваженою особою Головного управління ДПС у м.Києві копії рішення суду першої інстанції зазначена у повідомленні про вручення поштового відправлення.

25. Апеляційну скаргу відповідачем направлено засобами поштового зв`язку 25 листопада 2020 року (а.с. 143 том7), тобто з пропуском установленого статтею 295 КАС України строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції.

26. При цьому колегія суддів критично оцінює наданий скаржником звіт Укрпошти (книга для запису рекомендованих поштових відправлень і повідомлень ф. 8) не підтверджує отримання копії рішення суду першої інстанції 15 жовтня 2020 року, оскільки 26 жовтня 2022 року представником відповідача Мяло О.В. було отримано не копію рішення суду першої інстанції, а зазначений звіт Укрпошти. При цьому, у наданому звіті Укрпошти у колонці "розписка в одержані (прізвище одержувача)" відсутня інформація про отримання (одержання) та прізвища отримувача.

27. Колегія суддів також критично оцінює посилання скаржника на постанову Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі № 826/3417/18, оскільки обставини справи № 826/17201/19 не є аналогічними обставинам справи, що розглядається.

28. Європейський Суд з прав людини вже звертав увагу на те, що застосовуючи процесуальні норми, національні суди повинні уникати як надмірного формалізму, який може вплинути на справедливість провадження, так і надмірною гнучкості, яка призведе до анулювання вимог процесуального законодавства (рішення у справі "Волчлі проти Франції" (Walchli v. France), заява № 35787/03, п. 29, від 26 липня 2007 року).

29. Також колегія суддів Верховного Суду вважає за необхідне зазначити, що відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2011 року № 17-рп/2011 обмеження строку звернення до суду шляхом встановлення відповідних процесуальних строків, не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.

30. Ураховуючи викладене, колегія суддів Верховного Суду погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про те, що апеляційну скаргу у цій справі було подано з пропуском строку на апеляційне оскарження, а тому апеляційний суд обґрунтовано відмовив у відкритті апеляційного провадження. Доводи касаційної скарги зазначених висновків апеляційного суду не спростовують.


................
Перейти до повного тексту