ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2022 року
м. Київ
справа № 640/23956/21
адміністративне провадження № К/9901/40724/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Міністерства юстиції України на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.10.2021 (колегія суддів: Грибан І.О., Ключкович В.Ю., Парінов А.Б.) у справі №640/23956/21 за позовом Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "ОПТОВА МЕРЕЖА 2011", про заборону вчиняти дії,
УСТАНОВИВ:
Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Швець Р.О. звернувся до суду із заявою про забезпечення позову до подання позовної заяви, у якій просив суд зупинити дію наказу Міністерства юстиції України від 25.08.2021 №2994/5 "Про задоволення скарги" в частині тимчасового блокування доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно приватному нотаріусу Київського міського нотаріального округу Швеця Р.О. на 3 (три) місяці - до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.
В обґрунтування заяви про забезпечення позову позивачем вказано на те, що у зв`язку з прийняттям наказу від 25.08.2021 №2994/5, відповідно до якого приватному нотаріусу Київського міського нотаріального округу Швецю Р.О. заблоковано доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, останній позбавлений можливості повноцінно здійснювати свою професійну діяльність, що негативно відобразиться як на його доходах, так і на його діловій репутації. Крім того, неможливість здійснювати діяльність призведе до майнових втрат заявника (негативні наслідки у вигляді зменшення сплачуваних заявником до бюджету платежів та відсутності можливості сплачувати обов`язкові платежі, які необхідні для здійснення професійної діяльності).
Враховуючи викладене, заявник вважає, що негативні наслідки у випадку не забезпечення позову до подання позовної заяви настануть і для третіх осіб, оскільки заявник позбавлений можливості вчиняти реєстраційні дії, завершити вже вчинені реєстраційні дії, що в свою чергу, наносить значну матеріальну шкоду вищевказаним особам.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.08.2021 відмовлено у задоволенні заяви про забезпечення позову.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.10.2021 скасовано ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 31.08.2021 і ухвалено нове рішення про задоволення заяви позивача шляхом зупинення дії Наказу Міністерства юстиції України від 25.08.2021 № 2994/5 "Про задоволення скарги" в частині блокування приватному нотаріусу Київського міського нотаріального округу Швецю Р.О. доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 3 (три) місяці до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі.
Не погоджуючись із постановою суду апеляційної інстанції, відповідач подав касаційну скаргу, у якій просить суд касаційної інстанції скасувати оскаржуване судове рішення і залишити в силі ухвалу суду першої інстанції.
Касаційна скарга, насамперед, обґрунтована тим, що заявником не надано доказів на підтвердження наявності обґрунтованих підстав вважати, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди його правам та інтересам. Скаржник стверджує, що у випадку застосування тимчасового блокування доступу державного реєстратора - приватного нотаріуса до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, державні реєстратори не позбавлені права на працю і вони вправі здійснювати діяльність, яка не стосується дій щодо вчинення державної реєстрації прав на нерухоме майно і державної реєстрації юридичних, фізичних осіб-підприємців, що спростовує доводи стосовно позбавлення відповідачем можливості отримувати позивачем дохід від своєї професійної діяльності. Також скаржник просить врахувати ту обставину, що застосована оскаржуваним наказом до позивача санкція у вигляді блокування доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно має тимчасовий характер (строк дії - 3 (три) місяці), відповідно вжиття заходів забезпечення позову у вигляді зупинення дії наказу в цій частині є фактично вирішенням позову по суті.
В підтвердження своєї правової позиції скаржник посилається на практику Верховного Суду, викладену у постанові від 24.04.2020 у справі №160/9698/19, від 12.02.2020 у справі №824/902/19-а та від 30.03.2021 у справі №420/4037/20.
Позивач процесуальним правом на подачу відзиву на касаційну скаргу не скористався.
Ухвалою Верховного Суду від 22.11.2021 відкрито касаційне провадження у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до частини першої статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову - це надання позивачеві тимчасової правової охорони його прав та інтересів, за захистом яких він звернувся до суду, до вирішення спору судом та набрання рішенням суду законної сили. Заходи забезпечення позову є втручанням суду у спірні правовідносини до їх вирішення, тому вони повинні застосовуватися судом з підстав та в порядку, прямо передбаченому законом.
Відповідно до статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Водночас підстави забезпечення позову, передбачені частиною другою статті 150 КАС України, є оціночними, тому суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи є хоча б одна з названих обставин, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
За умовами статті 151 КАС України позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявле