ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2022 року
м. Київ
справа № 348/1468/16-а
адміністративне провадження № К/9901/20228/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стародуба О.П.,
суддів - Єзерова А.А., Кравчука В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 07.02.2017 (суддя - Флоряк Д.В.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2017 (судді - Гуляк В.В., Судова-Хомюк Н.М., Коваль Р.Й.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, встановив:
Короткий зміст позовних вимог
У серпні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
визнати неправомірними дії відповідача щодо обчислення його страхового стажу за період його роботи в районах Крайньої Півночі без врахування права на пільгове обчислення стажу за роботу в таких районах;
зобов`язати відповідача з 05.03.2008 здійснити перерахунок його пенсії з врахуванням його трудового стажу за період з 08.08.1974 по 30.04.1983 в пільговому обчисленні (зарахувавши кожний рік роботи за один рік і шість місяців), виплатити недоотримані ним суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов`язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Просив поновити строк звернення до суду.
Встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку в Надвірнянському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та отримує пенсію за вислугу років з 05.03.2008.
Позивач працював в Мурманському траловому флоті, а саме - матросом-прибиральником з 08.08.1974 по 28.08.1975, з 29.08.1975 по 22.06.1978 мотористом 1 класу МБ-0410 "Планета", з 23.06.1978 по 30.04.1983 мотористом 1 класу МБ-0053 "Торцев". (а.с. 7 - 8)
28.07.2016 позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії з врахуванням пільгового стажу 1 рік роботи за 1 рік 6 місяців. (а.с. 12)
Листом від 03.08.2016 №148/Б-15 відповідач відмовив позивачу у зарахуванні стажу роботи в районах Крайньої Півночі з 08.08.1974 по 30.04.1983 у Мурманському траловому флоті мотористом 1 класу в пільговому обчисленні, оскільки в матеріалах пенсійної справи дані про укладення трудових договорів чи будь-які інші документи, на основі яких поширювалися б норми Закону щодо пільгового обчислення стажу відсутні, а тому зарахувати стаж за вищевказаний період у кратному розмірі немає законних підстав. (а.с. 13 - 14)
Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що відповідач протиправно не зарахував йому у пільговому обчисленні періоди роботи в районах Крайньої Півночі з 08.08.1974 по 30.04.1983, оскільки ним були надані відповідні документи - трудову книжку, довідки про заробітну плату та довідки, що уточнюють особливий характер роботи та умови праці, необхідні для призначення пільгової пенсії, чим фактично виконав всі умови для призначення пільгової пенсії відповідно до діючого законодавства.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Ухвалою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 07.02.2017 позовні вимоги за період з 05.03.2008 по 16.02.2016 включно залишено без розгляду.
Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 07.02.2017, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2017, позов задоволено.
Визнано неправомірною відмову відповідача в перерахунку пенсії позивачу з врахуванням пільгового стажу.
Зобов`язано відповідача зарахувати в пільговому обчисленні позивачу період з 08.08.1974 по 30.04.1983, як трудовий стаж, вироблений в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, зарахувавши один рік роботи за один рік шість місяців.
Зобов`язано відповідача зробити перерахунок пенсії позивачу з врахуванням пільгового стажу з моменту призначення пенсії з 17.02.2016.
Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що позивач має право на пільгове обчислення стажу у кратному розмірі за спірний період роботи, оскільки з наданих документів вбачається та не викликає жодного сумніву той факт, що він, працюючи в районах Крайньої Півночі, користувався пільгами, передбаченими Указом від 10.02.1960. Спірний період роботи в районах Крайньої Півночі підтверджується трудовою книжкою та пільговими довідками від 10.08.2007 №11-405, а тому відповідачем безпідставно було відмовлено позивачу у пільговому розрахунку стажу. При цьому суди виходили з того, що трудовий договір є не єдиним документом, який може підтверджувати роботу в районах Крайньої Півночі, а наявність письмового трудового договору не є виключною і єдиною підставою для пільгового обчислення страхового стажу і вказана норма надає особі можливість надавати вказані документу за її вибором.
Суди виходили з безпідставності доводів відповідача про те, що обов`язковою умовою надання пільг при обчисленні стажу роботи в районах Крайньої Півночі один рік роботи за один рік 6 місяців є наявність письмового трудового договору про роботу у вказаній місцевості, оскільки згідно п. 5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пільгове обчислення страхового стажу проводиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.
Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу та інших учасників справи
В обґрунтування касаційної скарги відповідач посилається на те, що окрім трудової книжки позивача його робота в районах Крайньої Півночі жодними документами не підтверджена, довідка про направлення на роботу чи строковий трудовий договір на роботу до Крайньої Півночі відсутні, а тому зарахувати у пільговому обчисленні періоди роботи в районах Крайньої Півночі є неможливим.
Крім того, відсутні підстави для зарахування в пільговому обчисленні і стажу роботи позивача після 01.01.1991 в районах Крайньої Півночі і в прирівняних до них місцевостях.
Просить скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанції і в задоволенні позову відмовити.
Відзиву на касаційну скаргу до суду не надходило.
Висновки Верховного Суду
Відповідно до частини 4 статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до пункту 5 Розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058-IV період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року.
Пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року № 148 "Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26 вересня 1967 року "Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі".
Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.
Згідно статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудо