ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2022 року
м. Київ
справа №826/4755/18
адміністративне провадження № К/9901/12047/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Тацій Л.В.,
розглянувши у письмовому провадженні касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Українська автомобільна корпорація" на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2019 року (колегія суддів у складі Файдюка В.В., Мєзєнцева Є.І., Чаку Є.В.) у справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Українська автомобільна корпорація" до Управління з питань реклами Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправною та скасування вимоги,
В С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство "Українська автомобільна корпорація" (далі - позивач, ПАТ) звернулося до суду з позовом до Управління з питань реклами Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви, просило визнати протиправною та скасувати вимогу № 001867-18 Управління з питань реклами Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), складену головним спеціалістом Скотською О.І. від 07 березня 2018 року.
Позов обґрунтовано тим, що під час складання Акту від 05 березня 2018 року жодного обстеження рекламного засобу не проводилося. Окрім того, відповідачем винесено 07 березня 2018 року вимогу № 001867-18, якою зобов`язано позивача здійснити демонтаж конструкції: щит, що стоїть (суцільний щит), з чим позивач не погоджується, оскільки на вказаний щит позивачем отримано дозвіл на розміщення об`єкта зовнішньої реклами.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 грудня 2018 року позов задоволено.
Визнано протиправною і скасовано вимогу № 001867-18 Управління з питань реклами Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), складену головним спеціалістом Скотською О.І. від 07 березня 2018 року.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2019 року рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 грудня 2018 року скасовано та ухвалено нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Не погодившись з указаним судовим рішенням, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Касаційну скаргу, зокрема, обґрунтовано тим, що суд, при наданні оцінки предмету позову не дослідив, зокрема, питання вступу в законну силу розпорядження, що передувало винесенню спірного рішення. Крім того, скаржник наголошував, що перелік підстав для скасування раніше виданого дозволу є вичерпним, однак судом апеляційної інстанції належної оцінки указаному факту надано не було.
У відзиві на касаційну скаргу відповідач просив залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції без змін.
Ухвалою Верховного Суду від 16.05.2019 відкрито касаційне провадження за вказаною скаргою.
У зв`язку з відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Як установлено судом апеляційної інстанції, 06 травня 2006 року на підставі заяви № 14076 Приватним акціонерним товариством "Українська автомобільна корпорація" отримано дозвіл на розміщення об`єкта зовнішньої реклами № 12811-06, адреса місця розташування об`єкта зовнішньої реклами - Голосіївський район, Столичне шосе, 550 від вулиці Новопирогівська ліворуч.
Відповідно до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 31 серпня 2016 року № 787 "Про продовження строку дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами" позивачу продовжено строк дії дозволу № 12812-06 з 01 лютого 2016 року до 31 січня 2021 року.
В подальшому, 07 березня 2018 року за результатами обстеження Голосіївського району міста Києва провідним фахівцем Комунального підприємства "Київреклама" складено акт обстеження, яким виявлено порушення Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 року №2067 (із змінами та доповненнями), Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25 грудня 2008 року №1051/1051 (із змінами та доповненнями), Порядку розміщення реклами в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22 вересня 2011 року №37/6253 (із змінами і доповненнями), Правил розміщення рекламних засобів у місті Києві, затверджених рішенням Київської міської ради від 20 квітня 2017 року №223/2445, Порядку розміщення вивісок у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 20 квітня 2017 року №224/2446, а саме - розміщення спеціальної тимчасової/стаціонарної конструкції (щита, що стоїть окремо) після закінчення терміну дії дозволу або скасування (п.17.2 "В"), тобто самовільно встановлений.
07 березня 2018 року Управлінням з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видано вимогу №001867-18, якою на підставі пункту 3 Розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 31 серпня 2016 року №787 та Розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 26 грудня 2017 року №1689 зобов`язано здійснити демонтаж конструкції - щита, розміщеного на підставі дозволу №12812-06.
13 березня 2018 року позивачем отримано зазначені Акт обстеження та вимогу № 001867-18 про демонтаж об`єкта зовнішньої реклами.
В оскаржуваній вимозі № 001867-18 від 07 березня 2018 року, складеній головним спеціалістом Скотською О.І., вказано, що у позивача виявлено порушення Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 року № 2067 (із змінами і доповненнями), Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25 грудня 2008 року № 1051/1051, Порядку розміщення реклами у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 20 квітня 2017 року № 223/2446, Порядку розміщення вивісок у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 20 лютого 2017 року № 224/2446: Закінчився термін дії дозволу або скасовано (п. 17.2 "В") та самовільно встановлений (п. 172 "Б"), на підставі пункту 3 Позпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 31 серпня 2016 року № 787 та Розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 26 грудня 2017 року № 1689.
Не погодившись з указаною вимогою відповідача, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що що жодних доказів на підтвердження обставин скасування дозволу на розміщення об`єкта зовнішньої реклами № 12812-06, який надано позивачу, відповідачем до суду не було надано.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове про відмову у задоволенні позову колегія суддів апеляційного суду виходила з того, що з прийняттям Розпорядження "Про затвердження Схеми розміщення наземних рекламних засобів по всій території міста Києва" дозвіл на розміщення рекламного носія, виданого позивачу, втратив чинність, відповідно, апелянтом правомірно складено оскаржувану вимогу про демонтаж рекламного щиту.
Верховний Суд, враховуючи доводи та вимоги касаційної скарги, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, виходить з наступного.
Повноваження Управління з питань реклами КМДА у спірних правовідносинах визначаються, зокрема, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про рекламу", "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про рекламу" зовнішня реклама - це реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Згідно з положеннями частини першої статті 16 цього ж Закону розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 13 частини першої статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, надання дозволу в порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами.
Так, відносини, що виникають у зв`язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, та визначають порядок надання дозволів на розміщення такої реклами регулюються Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 року № 2067(далі - Правила № 2067).
Порядок надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами, продовження та скасування строку його дії у місті Києві врегульовано Порядком розміщення реклами у м. Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 22 вересня 2011 року № 37/6253 (далі - Порядок № 37/6253).
Згідно пункту 5 Правил № 2067 для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільська, селищна, міська рада може утворювати відділ, управління, інший виконавчий орган або покладати відповідні функції на існуючий відділ, управління (далі - робочий орган).
За приписами пункту 1.3 розділу І Порядку № 37/6253 робочим органом, у розумінні пункту 5 Типових правил, є Головне управління з питань реклами виконавчого органу Київсько