1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Ухвала суду


У Х В А Л А

01 лютого 2022 року

м. Київ

Справа № 9901/508/21

Провадження № 11-1заі22

Велика Палата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача Желєзного І. В.,

суддів Анцупової Т. О., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Григор`євої І. В., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Катеринчук Л. Й., Крет Г. Р., Лобойка Л. М., Пількова К. М., Пророка В. В., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Сімоненко В. М., Ткача І. В., Штелик С. П.

перевірила матеріали справи за позовом Приватного акціонерного товариства "Український графіт" до Президента України Зеленського Володимира Олександровича про визнання протиправним та нечинним Указу Президента України за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства "Український графіт" на ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 20 грудня 2021 року,

УСТАНОВИЛА:

13 грудня 2021 року Приватне акціонерне товариство "Український графіт" звернулося до Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом до Президента України Зеленського В. О., у якому просило:

- визнати протиправним та нечинним Указ Президента України від 24 червня 2021 року № 266/2021 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18 червня 2021 року "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" (далі - Указ) в частині введення в дію пунктів 526 та 527 додатка № 2 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18 червня 2021 року "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" в частині, що призвела до застосування цього Указу до правовідносин, які виникли до набрання чинності оскаржуваним Указом, і, як наслідок, призвела до протиправного втручання (порушення) у право приватної власності Приватного акціонерного товариства "Український графіт" на грошові кошти в сумі 140 272,60 доларів США, які були заблоковані банком на підставі оскаржуваного Указу Президента України;

- визнати протиправною бездіяльність Президента України, яка полягає у протиправному незакріпленні в оскаржуваному Указі перехідних положень про те, що обмеження (санкції), уведені оскаржуваним Указом, не застосовуються до українських юридичних осіб у частині отримання останніми коштів за фактично та законно експортовану за межі митної території України продукцію на підставі зовнішньоекономічних договорів за умови, що експорт такої продукції відбувся до набрання чинності оскаржуваним Указом;

- зобов`язати Президента України вчинити дії щодо внесення змін до оскаржуваного Указу шляхом доповнення такого перехідними положеннями про те, що обмеження (санкції), уведені оскаржуваним Указом, не застосовуються до українських юридичних осіб у частині отримання останніми коштів за фактично та законно експортовану за межі митної території України продукцію на підставі зовнішньоекономічних договорів за умови, що експорт такої продукції відбувся до набрання чинності оскаржуваним Указом.

Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 20 грудня 2021 року відмовлено у відкритті провадження в цій справі.

Не погодившись із цим судовим рішенням, 29 грудня 2021 року Приватне акціонерне товариство "Український графіт" направило до Великої Палати Верховного Суду апеляційну скаргу.

Велика Палата Верховного Суду ухвалою від 11 січня 2022 року відкрила апеляційне провадження в цій справі.

У апеляційній скарзі позивач просить здійснювати її розгляд за участю його представників.

Згідно з вимогами статті 306 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) здійснено підготовку справи до апеляційного розгляду.

Відповідно до частини першої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно із частиною третьою статті 311 КАС України Велика Палата Верховного Суду як суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження), якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не вимагають участі сторін.

Оскільки в цій справі предметом апеляційного перегляду є ухвала про відмову у відкритті провадження, то Велика Палата Верховного Суду в межах поданої апеляційної скарги лише перевіряє правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, при цьому фактичні обставини справи в такому випадку не підлягають з`ясуванню та оцінюванню.

Також Велика Палата Верховного Суду враховує, що сторони у справі не обмежені у праві подавати додаткові пояснення та докази у справі суду апеляційної інстанції шляхом їх направлення на адресу суду.

Ураховуючи викладене та зважаючи на відсутність необхідності виклику сторін для надання пояснень з огляду на обставини справи, Велика Палата Верховного Суду не вбачає підстав для задоволення клопотання Приватного акціонерного товариства "Український графіт" про розгляд справи за участю її представників.

З огляду на те, що зібраних у справі матеріалів достатньо для її розгляду, Велика Палата Верховного Суду вважає за необхідне завершити підготовчі дії та призначити справу до розгляду в порядку письмового провадження відповідно до положень статті 311 КАС України.

Разом з тим Велика Палата Верховного Суду вважає за необхідне поінформувати учасників справи про розгляд їх справи шляхом надіслання копій цієї ухвали.

Ураховуючи викладене та керуючись статтями 306, 311 КАС України, Велика Палата Верховного Суду


................
Перейти до повного тексту