Окрема думка
судді Великої Палати Верховного Суду Пророка В. В.
справа № 686/11037/21(провадження № 14-8 зц 22)
02 лютого 2022 року
м. Київ
Велика Палата Верхового Суду ухвалою від 02 лютого 2022 року передала на розгляд до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 16 вересня 2021 року та постанову Хмельницького апеляційного суду від 20 грудня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Верховного Суду про відшкодування моральної шкоди, завданої незаконною постановою суду.
Водночас з рішенням Великої Палати Верхового Суду не можу погодитися з огляду на таке.
1. 24 січня 2022 року до Великої Палати Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 на рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 16 вересня 2021 року та постанову Хмельницького апеляційного суду від 20 грудня 2021 року у справі запозовом ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Верховного Суду про відшкодування моральної шкоди, завданої незаконною постановою суду.
2. Частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
3. Статтею першою Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) визначено, що цей кодекс визначає юрисдикцію та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених цим Кодексом справ, встановлює порядок здійснення цивільного судочинства.
4. Крім того згідно з пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий розгляд його справи судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо прав та обов`язків цивільного характеру.
5. Фраза "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу існування суду, але й на дотримання таким судом норм, які регулюють його діяльність. Термін "суд, встановлений законом" у пункті 1 статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з (...) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів" (рішення ЄСПЛ у справі "Сокуренко і Стригун проти України" (Sokurenko and Strygun v. Ukraine), заяви № 29458/04 та № 29465/04, § 24).
6. Так, ЦПК України, зокрема статтею 388, встановлює, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд. Касаційна скарга подається безпосередньо до суду касаційної інстанції (стаття 391 ЦПК України).
7. Також згідно зі статтями