ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 грудня 2021 року
м. Київ
справа № 677/1846/16-а
адміністративне провадження № К/9901/45870/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Усенко Є.А.,
суддів: Юрченко В.П., Ханової Р.Ф.,
розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство" до Кузьминської сільської ради Красилівського району Хмельницької області про визнання нечинним рішення в частині, касаційне провадження у якій відкрито за касаційною скаргою Кузьминської сільської ради на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11.10.2017 (суддя-доповідач Матохнюк Д.Б., судді Сапальова Т.В., Боровицький О.А.),
У С Т А Н О В И В :
У листопаді 2016 року Публічне акціонерне товариство "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство" (далі - позивач, ПАТ "Хмельницькрибгосп", Товариство) звернулося до адміністративного суду з позовом до Кузьминської сільської ради Красилівського району Хмельницької області (далі - відповідач, Кузьминська сільська рада) про визнання нечинним, з моменту прийняття, рішення Кузьминської сільської ради Красилівського району Хмельницької області "Про встановлення місцевих податків і зборів на території Кузьминської сільської ради у 2016 році" від 26.06.2015 №1 (далі - рішення від 26.06.2016 №1), а саме пункту 2.3 в частині встановлення ставки податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Хмельницькій області, відповідно до положення про плату за землю на території Кузьминської сільської ради.
Обґрунтовуючи позов, позивач наголошував на тому, що рішення Кузьминської сільської ради від 26.06.2015 №1 не було офіційно оприлюднено до 15.07.2015 в друкованих засобах масової інформації відповідних рад або у місцевих друкованих засобах масової інформації; його копія не була надіслана у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів, що не відповідає підпункту 12.3.4 пункту 12.3, пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України (далі - ПК), частині п`ятій статті 12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Красилівський районний суд Хмельницької області постановою від 25.07.2017 відмовив у задоволенні позову.
Суд першої інстанції застосував норми підпункту 12.3.4 пункту 12.3, пункту 12.5 статті 12 ПК, статті 50, частини п`ятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до встановлених обставин у справі щодо оприлюднення проєкту рішення Кузьминської сільської ради від 26.06.2015 №1 на сайті територіального органу Міністерства доходів і зборів України у Хмельницькій області 25.05.2015, а самого рішення - на стенді оголошень Кузьминської сільської ради, направлення цього рішення в лютому 2016 на адресу Красилівської ОДПІ та зробив висновок, що оприлюднення у зазначений спосіб відповідає законодавству.
Вінницький апеляційний адміністративний суд постановою від 11.10.2017 скасував постанову суду першої інстанції та прийняв нову постанову, якою адміністративний позов задовольнив.
Суд апеляційної інстанції дійшов протилежного висновку щодо факту оприлюднення рішення Кузьминської сільської ради від 26.06.2015 №1. При цьому виходив з того, що доказів на підтвердження офіційного оприлюднення як проєкту зазначеного рішення, так і його самого в офіційних друкованих засобах масової інформації в судовому процесі не було надано, а розміщення рішення на дошці оголошень сільської ради не є офіційним оприлюдненням. Такий висновок зроблений із застосуванням норм частини першої статті 6, статтей 8, 13, 36 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", а також статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Кузьминська сільська рада подала до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11.10.2017, просить скасувати постанову апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 03.11.2017 відкрив касаційне провадження у цій справі.
Законом України від 03.10.2017 №2147-VIII, який набрав чинності з 15.12.2017, Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС) викладено у новій редакції.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" цього Кодексу касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
23 березня 2018 року касаційну скаргу передано для розгляду до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Верховний Суд ухвалою від 19.11.2018 касаційну скаргу відповідача у цій справі прийняв до свого провадження, а ухвалою від 09.06.2021 зупинив касаційне провадження до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції у справі №0940/2301/18 (адміністративне провадження №К/9901/20508/19).
За результатами повторного автоматизованого розподілу справи №677/1846/16-а між суддями Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду визначено колегію суддів для розгляду цієї справи: суддя доповідач Усенко Є.А., судді Юрченко В.П., Ханова Р.Ф.
Ухвалою Верховного Суду від 29.12.2021 поновлено касаційне провадження у справі №677/1846/16-а.
Позивач не реалізував процесуальне право надати відзив на касаційну скаргу.
Верховний Суд перевірив наведені у касаційній скарзі доводи, правильність застосування судом апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права та дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню.
Суди попередніх інстанцій встановили, що 26.06.2015 Кузьминська сільська рада Красилівського району Хмельницької області прийняла рішення №1 "Про встановлення місцевих податків і зборів на території Кузьминської сільської ради на 2016 рік", згідно з підпунктом 1.1.3 якого на території Кузьминської сільської ради Красилівського району встановлено податок на майно, що складається з плати за землю.
Пунктом 2.3 пункту 2 зазначеного рішення затверджено Положення про плату за землю на території Кузьминської сільської ради, як додаток № 3 до цього рішення (далі - Положення про плату за землю).
Підпунктом 6 Положення про плату за землю встановлено ставки податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, у розмірі 5 відсотків від одиниці площі ріллі по Хмельницькій області.
Відповідно до підстав позову основним питанням, від вирішення якого залежить висновок про правомірність рішення Кузьминської сільської ради від 26.06.2015 №1 (в частині, в якій це рішення оскаржено Товариством до суду), є питання щодо оприлюднення зазначеного рішення в установленому законом порядку. Товариство доводить, що зазначене рішення (в оскаржуваній частині) є протиправним у зв`язку з недотриманням спеціального порядку його оприлюднення в друкованих засобах масової інформації відповідних рад або у місцевих друкованих засобах масової інформації, тобто в порядку, передбаченому нормами Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Відповідно до підпунктів 12.3.1, 12.3.2 пункту 12.3 статті 12 ПК сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів. Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом. При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов`язково визначаються об`єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов`язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору.
Згідно з підпунктами 12.3.4, 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 ПК рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом. У разі якщо сільська, селищна, міська рада або рада об`єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов`язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.