ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 грудня 2021 року
м. Київ
справа № 826/20290/16
адміністративне провадження № К/9901/29388/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Білоуса О.В.,
суддів - Блажівської Н.Є., Желтобрюх І.Л.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Офісу великих платників податків ДПС на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 червня 2020 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 06 жовтня 2020 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс" до Офісу великих платників податків ДПС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
УСТАНОВИВ:
ТОВ "Нафтогаз-Альянс" (далі - Товариство) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків ДФС України про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 13.10.2016 року №0004571402 та №0004581402.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 лютого 2020 року замінено неналежного відповідача Офіс великих платників податків ДФС належним відповідачем по справі - Офісом великих платників податків ДПС.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем на підставі необґрунтованих висновків акту перевірки від 27.09.2016 року №1526/28-10-14-02/34881820 щодо порушення позивачем приписів валютного законодавства прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення, якими до позивача застосовано суму штрафних санкцій за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 червня 2020 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 06 жовтня 2020 року, позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДФС України від 13.10.2016 року №0004571402. В решті позову відмовлено.
Не погодившись з ухваленими у справі судовими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій в частині задоволених позовних вимог, Офіс великих платників податків ДПС звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просив рішення судів скасувати, а в задоволенні позову відмовити.
Відповідно до частини першої статті 341 КАС України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи, що відповідачем оскаржуються рішення судів першої та апеляційної інстанцій лише в частині задоволених позовних вимог, а в іншій частині судові рішення учасниками справи не оскаржуються, колегія суддів касаційного суду переглядає їх лише в цій частині.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Офісом великих платників податків ДФС України проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "Нафтогаз-Альянс" (код ЄДРПОУ 34881820) з питань дотримання вимог валютного законодавства при розрахунках за зовнішньоекономічним контрактом від 01.06.2014 року №01/06-14, згідно листів ПАТ "Промінвестбанк" від 07.12.2015 року №20-9-9/2015/3083, від 04.01.2016 року №20-9/10/2016/28, від 06.04.2016 року №07Ц/0821БТ та від 07.04.2016 року №20-9/10/2016/797.
Проведеною перевіркою встановлено порушення ТОВ "Нафтогаз-Альянс" ст.1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", а саме несвоєчасне надходження валютної виручки за зовнішньоекономічним експортним контрактом від 01.06.2014 року №01/06-14 з "ТМК INTERNATIONAL Limited" (Великобританія):
- прострочено надходження валютної виручки у сумі 7 500 дол. США на 114 днів (з 01.10.2015 року по 22.01.2016 року);
- прострочено надходження валютної виручки у сумі 22 500 дол. США на 117 днів (з 01.10.2015 року по 25.01.2016 року);
- прострочено надходження валютної виручки у сумі 25 000 дол. США на 182 днів (з 01.10.2015 року по 30.03.2016 року);
- прострочено надходження валютної виручки у сумі 25 000 дол. США на 218 днів (з 01.10.2015 року по 05.05.2016 року);
- прострочено надходження валютної виручки у сумі 20 000 дол. США на 280 днів (з 01.10.2015 року по 06.07.2016 року);
- прострочено надходження валютної виручки у сумі 15 000 дол. США на 310 днів (з 01.10.2015 року по 05.05.2016 року);
- прострочено надходження валютної виручки у сумі 9 500 дол. США на 310 днів (з 01.10.2015 року по 05.05.2016 року);
- прострочено надходження валютної виручки у сумі 91 020 дол. США на 350 днів (з 01.10.2015 року по 14.09.2016 року);
- прострочено надходження валютної виручки у сумі 47 040 дол. США на 295 днів (з 01.10.2015 року по 14.09.2016 року);
- прострочено надходження валютної виручки у сумі 95 760 дол. США на 279 днів (з 01.10.2015 року по 14.09.2016 року);
- прострочено надходження валютної виручки у сумі 94 080 дол. США на 276 днів (з 01.10.2015 року по 14.09.2016 року);
- прострочено надходження валютної виручки у сумі 88 200 дол. США на 184 днів (з 01.10.2015 року по 14.09.2016 року).
Також, встановлено порушення п.1 ст.9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 року №15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", а саме не подано до Офісу великих платників податків ДФС України та регіонального відділення НБУ Декларацію про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України та знаходяться за її межами станом на 01.01.2016 року та не відображено у Декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України та знаходяться за її межами станом на 01.04.2016 року та 01.07.2016 року заборгованість за зовнішньоекономічним експортним контрактом від 01.06.2014 року №01/06-14 з "ТМК INTERNATIONAL Limited" (Великобританія) у сумі 486 100 дол. США та 461 100 дол. США відповідно.
За результатами перевірки складено акт від 27.09.2016 року №1526/28-10-14-02/34881820 та винесено податкові повідомлення-рішення від 13.10.2016 року:
- №0004571402, яким до позивача застосовано суму штрафних санкцій за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД у розмірі 9 688 205 грн;
- №0004581402, яким до позивача застосовано суму штрафних санкцій за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД у розмірі 850 грн.
Товариство, вважаючи вищевказані податкові повідомлення-рішення протиправними та такими, що прийняті всупереч норм податкового законодавства, звернулося з даним адміністративним позовом до суду.
Частково задовольнивши позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що висновки акту перевірки в частині нарахування пені у сфері зовнішньоекономічної діяльності ТОВ "Нафтогаз-Альянс" за порушення резидентом строків, передбачених ст.1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" на суму 9 688 205,22 грн, розрахунок якої поданий в додатку до спірного податкового повідомлення-рішення від 13.10.2016 року №0004571402, розрахунково не підтверджується, що свідчить про протиправність такого рішення та наявності правових підстав для його скасування.
Надаючи оцінку вказаним висновкам судів першої та апеляційної інстанцій, колегія суддів Верховного Суду виходить із наступного.
Відповідно до ст.1 Закону України від 23.09.1994 року №185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин; далі - Закон №185/94-ВР), виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності.
Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті.
Постановами Правління Національного банку України від 03.03.2015 року №160, від 03.06.2015 року №354, від 03.09.2015 року №581, від 04.12.2015 року №863 було встановлено, що розрахунок за операціями з експорту та імпорту товарів, які передбачені ст.ст.1, 2 Закону №185/94-ВР, повинні здійснюватися у строк, що не перевищує 90 календарних днів.
Згідно із ст.1 Закону України від 16.04.1991 року №959-XII "Про зовнішньоекономічну діяльність" (далі - Закон №959-XII), момент здійснення експорту (імпорту) - момент перетину товаром митного кордону України або переходу права власності на зазначений товар, що експортується чи імпортується, від продавця до покупця.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону №185/94-ВР, порушення резидентами строків повернення валютної виручки або строків поставки товару, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
Органи доходів і зборів вправі за наслідками документальних перевірок безпосередньо стягувати з резидентів пеню, передбачену цією статтею (ч.5 ст.4 Закону №185/94-ВР).
В свою чергу, згідно із п.п.19-1.1.4 п.19-