1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Ухвала суду


У Х В А Л А

22 грудня 2021 року

м. Київ

Справа № 753/773/20

Провадження № 14-213зц21

Велика Палата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача Ситнік О. М.,

суддів Анцупової Т. О., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Григор`євої І. В., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Желєзного І. В., Золотнікова О. С., Катеринчук Л. Й., Князєва В. С., Крет Г. Р., Лобойка Л. М., Пількова К. М., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Сімоненко В. М., Ткача І. В., Штелик С. П.

перевірила касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дарницького районного суду м. Києва від 16 червня 2021 року та постанову Київського апеляційного суду від 26 листопада 2021 року

у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства "Трест Київміськбуд-6", третя особа - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в м. Києві, про збільшення розміру відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом на виробництві,

УСТАНОВИЛА:

У січні 2020 року позивач звернувся до суду із цим позовом, посилаючись в обґрунтування своїх вимог на те, що 01 березня 1984 року він отримав каліцтво, внаслідок якого став інвалідом 1-ї групи безстроково, та просив зобов`язати відповідача здійснити перерахунок щомісячних виплат, стягнутих за рішенням Дніпровського районного суду м. Києва від 13 травня 2015 року, починаючи з 30 квітня 2015 року.

Рішенням Дарницького районного суду міста Києва від 16 червня 2021 року, залишеним без змін постановою Київського апеляційного суду від 26 листопада 2021 року, в задоволенні позову відмовлено.

У грудні 2021 року ОСОБА_1 подав до Великої Палати Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Дарницького районного суду міста Києва від 16 червня 2021 року та постанову Київського апеляційного суду від 26 листопада 2021 року, у якій просить вирішити правову проблему щодо застосування статей 1202, 1208 Цивільного кодексу України та норм Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України).

Порядок подання касаційної скарги врегульовано в ЦПК України.

Судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд, що передбачено у статті 388 ЦПК України.

Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який здійснює правосуддя як суд касаційної інстанції. У складі Верховного Суду діють, зокрема, Касаційний цивільний суд і Велика Палата Верховного Суду (частина перша статті 36, пункти 1, 5 частини другої статті 37 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 45 цього Закону Велика Палата Верховного Суду у визначених законом випадках здійснює перегляд судових рішень у касаційному порядку з метою забезпечення однакового застосування судами норм права.

У частині першій статті 391 ЦПК України закріплено, що касаційна скарга подається безпосередньо до суду касаційної інстанції, яким у цьому випадку є Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду.

Відповідно до статей 393, 394 ЦПК України повноваженнями прийняти касаційну скаргу та відкрити касаційне провадження наділений Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду.

Відкриття касаційного провадження передбачає перевірку правильності оформлення касаційної скарги та дотримання порядку її подання, у тому числі сплату судового збору та дотримання строків на касаційне оскарження.

Порядок передачі справи до Великої Палати Верховного Суду передбачено в частинах третій - шостій статті 403 ЦПК України.

При цьому сама норма знаходиться в параграфі 3 глави 2 розділу V "Касаційний розгляд" ЦПК України. У ній передбачено, що після відкриття касаційного провадження, підготовки справи до касаційного розгляду та попереднього розгляду справи до Великої Палати Верховного Суду передається не касаційна скарга, а справа.

Тобто питання прийняття касаційної скарги, відкриття касаційного провадження і передачі справи до Великої Палати Верховного Суду віднесено до повноважень Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.

Саме адресування касаційної скарги Великій Палаті Верховного Суду не свідчить про те, що така касаційна скарга повинна прийматися Великою Палатою Верховного Суду без урахування порядку, передбаченого ЦПК України.

Крім того, 13 грудня 2021 року до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 на рішення Дарницького районного суду м. Києва від 16 червня 2021 року та постанову Київського апеляційного суду від 26 листопада 2021 року, й саме Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду повинен вирішити питання про прийняття касаційної скарги, відкриття касаційного провадження і передачі справи до Великої Палати Верховного Суду, за наявності підстав для цього.

З огляду на викладене правові підстави для прийняття та розгляду Великою Палатою Верховного Суду касаційної скарги ОСОБА_1 на рішення Дарницького районного суду м. Києва від 16 червня 2021 року та постанову Київського апеляційного суду від 26 листопада 2021 року відсутні, тому касаційну скаргу необхідно передати за належністю до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.

Керуючись статтями 388, 391, 393, 394, 403 ЦПК України, Велика Палата Верховного Суду


................
Перейти до повного тексту