Постанова
Іменем України
15 грудня 2021року
м. Київ
справа № 210/3890/19
провадження № 61-6280св 20
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Червинської М. Є. (суддя-доповідач),
суддів: Бурлакова С. Ю., Зайцева А. Ю., Коротуна В. М., Тітова М. Ю.
учасники справи:
позивачі: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5,
відповідачі: акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз", товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровськгаз збут",
розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційні скарги акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз", товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровськгаз збут", подану адвокатом Товкун Альоною Вікторівною, на рішення Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24 жовтня 2019 року у складі судді Сільченко В. Є. та постанову Дніпровського апеляційного суду від 11 березня 2020 року у складі колегії суддів: Зубакової В. П., Барильської А. П., Бондар Я. М.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У липні 2019 року ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 звернулися до суду з позовом до акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз" (далі - АТ "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз"), товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровськгаз збут" (далі - ТОВ "Дніпропетровськгаз збут"), в якому просили:
- визнати незаконними дії АТ "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз" щодо встановлення загальнобудинкового вузла обліку газу для побутових споживачів природного газу, які проживають у будинку АДРЕСА_1 ;
- визнати незаконним встановлений ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" режим нарахування об`ємів спожитого природного газу згідно показань загальнобудинкового прибору обліку газу для побутових споживачів природного газу позивачам по справі;
- зобов`язати ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" з 01 січня 2017 року поновити позивачам, як побутовим споживачам природного газу, режим нарахування природного газу відповідно до Норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників;
- визнати право на забезпечення індивідуальними безкоштовними газовими лічильниками за рахунок АТ "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз" за побутовими споживачами природного газу - позивачами у справі;
- визнати, що АТ "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз" відповідно до статті 6 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" зобов`язано було за власний рахунок, в термін до 01 січня 2018 року, здійснити встановлення в квартирах індивідуальних газових лічильників побутовим споживачам природного газу.
Свої вимоги обґрунтовували тим, що на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2500 між ними (позивачами) та АТ "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз" (далі - АТ "Криворіжгаз") укладено Типовий договір постачання природного газу споживачам.
Відповідно до пункту 1.3 Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2498 (далі - Типовий договір), цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641, 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема, надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку оператор газорозподільної мережі (далі - Оператор ГРМ) направляє споживачеві інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплату рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Доказом факту приєднання всіх споживачів до Типового договору вважають щомісячне споживання ними природного газу та здійснення щомісячної сплати рахунків за спожитий природний газ. Позивачі зазначали, що права та обов`язки споживачів виникли з однієї підстави та що предметом цього спору є однорідні права та обов`язки. Права та обов`язки споживачів чітко визначені Типовим договором, а саме розділом IV "Ціна, порядок обліку та оплати природного газу", розділом V "Права та обов`язки споживача" та розділом VІ "Права і обов`язки постачальника". Зміст Типового договору, викладений в постанові Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2500 передбачає, що права та обов`язки для всіх споживачів є ідентичними.
Сумлінно виконуючи всі умови даного договору, вони регулярно оплачували рахунки за спожитий природний газ згідно з договором та в терміни, визначені в рахунках.
АТ "Криворіжгаз" встановило на будинок АДРЕСА_1, у якому вони проживають, загальнобудинковий вузол обліку газу.
У лютому 2017 року їм стало відомо про те, що для них ПАТ "Криворіжгаз", правонаступником якого є АТ "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз", в односторонньому порядку, з 01 січня 2017 року почало нараховувати об`єми використаного природного газу згідно показань загальнобудинкового прибору обліку газу.
Посилаючись на те, що вищевказані дії АТ "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз" та ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" є незаконними, просили позов задовольнити.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24 жовтня 2019 року позов задоволено частково.
Визнано незаконними дії АТ "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз" щодо встановлення загальнобудинкового вузла обліку газу в будинку АДРЕСА_1 .
Визнано незаконним встановлений ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" режим нарахування об`ємів спожитого природного газу згідно показань загальнобудинкового прибору обліку газу для побутових споживачів природного газу ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 .
Зобов`язано ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" з 01 січня 2017 року поновити побутовим споживачам природного газу ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 режим нарахування природного газу відповідно до чинних норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників.
Визнано право на забезпечення індивідуальними безкоштовними газовими лічильниками за рахунок АТ "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз" за побутовими споживачами природного газу ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 .
Визнано, що АТ "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз" відповідно до статті 6 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" зобов`язаний за свій рахунок, у термін до 01 січня 2021 року, здійснити встановлення в квартирах індивідуальних газових лічильників побутовим споживачам природного газу ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 .
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Суд першої інстанції вважав, що оскільки позивачі сплачували за газопостачання за встановленими тарифами, в яких були передбачені витрати на встановлення лічильників газу, у тому числі безпосередньо індивідуальних, то відповідач зобов`язаний надавати послуги, які ними оплачені. Дії АТ "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз" щодо встановлення загальнобудинкового приладу обліку газу замість квартирних лічильників газу побутовим споживачам у будинку АДРЕСА_1 є незаконними та вчинені з порушенням положень Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", Кодексу ГРС, Типового договору розподілу природного газу.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Дніпровського апеляційного суду від 11 березня 2020 року рішення Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24 жовтня 2019 року в частині розміру судових витрат, стягнутих з АТ "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз" на користь держави, змінено, збільшено цей розмір з 1 921,00 грн до 15 368,00 грн.
В іншій частині судове рішення залишено без змін.
Апеляційний суд фактично погодився з висновком суду першої інстанції та, змінивши судове рішення лише в частині розподілу судових витрат, вважав його таким, що ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Короткий зміст вимог касаційних скарг
06 квітня 2020 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" на рішення Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24 жовтня 2019 року та постанову Дніпровського апеляційного суду від 11 березня 2020 року, в якій просило скасувати оскаржувані судові рішення в частині задоволених позовних вимог до та ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" ухвалити в цій частині нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
У касаційній скарзі заявник зазначає підставу касаційного оскарження судових рішень пункт 1 частини 2 статті 389 ЦПК України.
Вважає, що судами застосовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №653 від 16 квітня 2015 року, пункт 1 розділу 1 Правил постачання природного газу, що регулюють відносини між постачальником та споживачем природного газу, також пункт 5 частини 4 розділу 9 Кодексу газорозподільної системи без урахування висновків щодо застосування цих норм права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 12 лютого 2020 року у справі №176/1664/18, від 06 листопада 2019 року у справі № 161/15083/16-ц.
Вважає, що він є неналежним відповідачем у даній справі, оскільки до його обов`язків не входить здійснення розподілу природного газу або зміни об`єктів розподіленого природного газу споживачам, а також встановлення режимів нарахування об`ємів спожитого газу та здійснення їх перерахунку, а тому вважає, що суд мав відмовити у задоволенні вимог позивачів в частині до ТОВ "Дніпропетровськгаз збут".
Вважає, що суд мав застосувати правову позицію Великої Палати Верховного Суду, висловлену у постанові від 17 квітня 2018 року у справі № 523/9076/16-ц, в якій зазначено, що пред`явлення позову до неналежного відповідача не є підставою для відмови у відкритті провадження у справі, оскільки заміна неналежного відповідача здійснюється у порядку, визначеному ЦПК України. За результатами розгляду справи суд відмовляє в позові до неналежного відповідача та приймає рішення по суті заявлених позовних вимог до належного відповідача.
Також 06 квітня 2020 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга від АТ "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз", в якій заявник просить скасувати оскаржувані судові рішення в частині позовних вимог до АТ "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз" та ухвалити в цій частині нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Зазначає підставу касаційного оскарження судового рішення пункт 2 частини 2 статті 389 ЦПК (необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосування судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні).
Вважає за необхідне відступити від правових висновків Верховного Суду, висловлених в постановах від 14 червня 2019 року у справі №910/6642/18 та від 14 серпня 2018 року у справі №910/23369/17, щодо застосування Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" до спірних правовідносин.
Зазначає, що суди порушили норми матеріального права, а саме підпункт 1 пункту 6 Положення Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП).
Аргументи учасників справи
Доводи осіб, які подали касаційні скарги
Касаційні скарги аргументовані тим, що суди неповно дослідили обставини справи, не надали їм належної правової оцінки та дійшли помилкових висновків при вирішенні спору.
ТОВ "Дніпропстровськгаз збут" у касаційній скарзі зазначає, що відповідно до Правил постачання природного газу та Закону України "Про ринок природного газу" є гарантованим постачальником природного газу в м. Кривий Ріг, до обов`язків якого не входить здійснення розподілу природного газу або зміни об`ємів та обсягів розподіленого природного газу споживачам, а також встановлення режимів нарахування об`ємів спожитого газу та здійснення їх перерахунків.
Таким чином, ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" не може здійснити зміну режиму нарахування спожитого природного газу, поновлювати режими нарахування та здійснювати перерахунки спожитого природного газу споживачам, а тому ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" є неналежним відповідачем.
У касаційній скарзі ПАТ "Криворіжгаз" звертає увагу на те, що постановою НКРЕКП від 31 березня 2016 № 547 (зі змінами) затверджено План розвитку газорозподільної системи ПАТ "Криворіжгаз" на 2016-2025 роки та джерела його фінансування по розділах.
У І розділі Плану розвитку на 2016-2025 роки (Інвестиційна програма ПАТ "Криворіжгаз" на 2016 рік) було передбачено з урахуванням технічних та економічних чинників загальнобудинковий лічильник у будинку на АДРЕСА_1 .
ПАТ "Криворіжгаз" не може відступати від положень, встановлених Планом розвитку газорозподільної системи ПАТ "Криворіжгаз" на 2016-2025 роки, який затверджений постановою НКРЕКП від 31 березня 2016 року № 547 та в подальшому постановою НКРЕКП від 22 грудня 2016 року № 2347.
19 січня 2018 року, тобто після встановлення загальнобудинковото вузла обліку природного газу на ввідному газопроводі багатоквартирного будинку АДРЕСА_1, набрали чинності зміни до Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", які були внесені Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" щодо порядку встановлення лічильників споживачам природного газу" від 21 грудня 2017 року № 2260-УІН, доповнено статтю 2 цього Закону новою частиною другою, згідно з якою з метою забезпечення комерційного обліку природного газу для населення суб`єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, оснащують споживачів природного газу - фізичних осіб (населення) індивідуальними лічильниками газу. Загальнобудинковий лічильник газу може бути встановлений лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку в порядку, визначеному статтею 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку". Відповідно до положень статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Таким чином, у будинку на АДРЕСА_1 забезпечено облік природного газу відповідно до вимог Закону в редакції, що існувала на момент виникнення спірних правовідносин.