1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2021 року

м. Київ

Справа № 916/1577/19

Верховний Суд у складі суддів Касаційного господарського суду:

Огородніка К.М.- головуючого, Банаська О.О., Жукова С.В.,

за участю секретаря судового засідання - Ксензової Г.Є.;

за участю представників сторін:

АТ "Одеський припортовий завод" - Мастістий І.А. (ордер серія ОД №652717),

АТ "Укртрансгаз" - Євтіхієва К.Л. (дов. №1-2524 від 10.12.2020),

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Акціонерного товариства "Одеський припортовий завод" та Акціонерного товариства "Укртрансгаз"

на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 14.09.2021

та рішення Господарського суду Одеської області від 10.03.2021

у справі № 916/1577/19

за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз"

до Акціонерного товариства "Одеський припортовий завод",

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Акціонерного товариства "Одесагаз",

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ГК "Укргаз",

про зобов`язання повернути безпідставно набуте майно та стягнення.

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Укртрансгаз" (далі - АТ "Укртрансгаз") звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до Публічного акціонерного товариства "Одеський припортовий завод" (далі - ПАТ "Одеський припортовий завод") про повернення безпідставно набутого майна у вигляді природного газу та стягнення 437 879 530,57 грн.

В обґрунтування підстав позову позивач посилається на те, що відповідачем було безпідставно відібрано з газотранспортної системи в червні 2016 року природний газ в обсязі 53253,949 тис.куб.м., тобто більше, ніж було погоджено поданою відповідачем номінацією від 19.05.2016 № 7, про що позивачу стало відомо в межах здійснення процедури алокації.

Також позивач зазначав, що укладений між сторонами договір транспортування природного газу від 17.12.2015 № 1512001142, який визначав порядок врегулювання такого відбору природного газу шляхом надання позивачем послуг балансування, не може бути застосований до спірних правовідносин, оскільки був визнаний судом неукладеним в межах розгляду господарської справи №916/2090/16.

Обставини, встановлені судами першої та апеляційної інстанції

24.12.2014 між ПАТ "Укртрансгаз" (газотранспортне підприємство) та ПАТ "Одеський припортовий завод" (замовник) укладено договір №1412000312, відповідно до умов якого газотранспортне підприємство зобов`язалось надати замовнику послуги з транспортування магістральними трубопроводами природного газу замовника від пунктів приймання-передачі газу в магістральні трубопроводи до пунктів призначення - газорозподільних станцій, а замовник зобов`язався внести плату за надані послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами в розмірі, у строки та порядку, передбаченими умовами договору.

Згідно з пунктом 1.2 договору річний плановий обсяг транспортування природного газу замовника складає до 1281000 тис.куб.м. на суму 380918160грн.

Згідно з пунктами 2.3, 2.4 договору при отриманні газу від замовника на пунктах приймання-передачі в магістральні трубопроводи газотранспортне підприємство не набуває права власності на отриманий для транспортування газ. Газотранспортне підприємство приймає газ від замовника на пунктах приймання-передачі газу в магістральні трубопроводи та здійснює його транспортування по території України до ГРС, де передає газ замовнику в загальному потоці в газорозподільні мережі.

Відповідно до пункту 2.8 договору обсяг відбору газу замовником та його споживачами протягом місяця не повинен перевищувати обсяг газу, що передається замовником у магістральні трубопроводи газотранспортного підприємства в цьому місяці.

За умовами підпункту 6.3.9 пункту 6.3 договору замовник, який замовляє послугу для транспортування газу власним споживачам, зобов`язується, зокрема, здійснювати балансування надходження і розподілу газу з метою уникнення дисбалансу газу. У разі відбору споживачами замовника в поточному місяці обсягів газу більше, ніж обсяг надходження газу замовника до магістральних трубопроводів, останній до дванадцятого числа місяця, наступного за звітним, зобов`язаний провести закупівлю газу та документально оформити таку закупівлю або здійснити відбір газу з ПСГ, який йому належить, у тому числі страхового запасу, та документально оформити такий відбір на умовах договору зберігання газу в обсязі, достатньому для покриття різниці між обсягом надходження газу замовника і обсягом газу, поставленого споживачам.

Згідно з пунктом 8.1 договору газотранспортне підприємство має право обмежити або припинити транспортування газу замовнику або його споживачам згідно з договором та визначеним законодавством порядком пооб`єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, у випадках, зокрема, недотримання замовником та/або його споживачами договору, у тому числі перевищення обсягу споживання природного газу понад закуплений обсяг за відповідний період.

Відповідно до пункту 11.1 договору останній набрав чинності з 01.01.2015 та укладений на строк до 31.12.2015, а в частині проведення розрахунків за послуги - до їх повного здійснення.

В подальшому, 19.03.2015 між ПАТ "Укртрансгаз" (газотранспортне підприємство) та ПАТ "Одеський припортовий завод" (замовник) укладено додаткову угоду №1 до договору №1412000312 від 24.12.2014, відповідно до якої сторони домовились про наступне: з 01.04.2015 тариф на послуги на транспортування природного газу по магістральних трубопроводах для споживачів України, визначений постановою НКРЕ від 03.03.2015 №503 і складає 516,84 грн, в т.ч. ПДВ 86,14 грн, за 1000 куб.м.; дана додаткова угода набирає чинності з 01.04.2015.

17.12.2015 між ПАТ "Укртрансгаз" (оператор) та ПАТ "Одеський припортовий завод" (замовник) укладено договір №1512001142 транспортування природного газу, відповідно до умов якого оператор надає замовнику послуги транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлену в цьому договорі вартість таких послуг.

Згідно з розділом 2 договору за цим договором оператор надає замовнику послуги транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлену в цьому договорі вартість таких послуг. Послуги надаються на умовах, визначених у кодексі з урахуванням особливостей передбачених цим договором. Послуги, які можуть бути надані змовнику за цим договором: послуга замовленої потужності в точках входу та виходу до/з газотранспортної системи; послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій; послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї. Обсяг послуг, що надаються за цим договором, визначається підписанням додатка 1 (розподіл потужності) та/або додатка 2 (транспортування) до цього договору. Приймання-передача газу, документальне оформлення та подання звітності оператору здійснюються відповідно до вимог кодексу. Замовник має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати послуги на умовах, зазначених у договорі. Оператор має виконувати вимоги, визначені в кодексі, приймати газ в точках входу та/або передавати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів. Додатки 1, 2, 3 є невід`ємною частиною цього договору. При цьому додаток 3 укладається у випадку, коли замовником послуг є оператор газорозподільної системи, прямий споживач, газодобувне підприємство або виробник біогазу.

У відповідності до пунктів 9.1 - 9.5 договору у разі виникнення у замовника негативного місячного небалансу та не врегулювання ним негативного місячного небалансу відповідно до Кодексу в строк до дванадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, замовник зобов`язаний сплатити оператору за послуги балансування. Негативний місячний небаланс замовника визначається відповідно до Кодексу. Вартість послуг балансування за газовий місяць визначається на підставі даних про негативний місячний небаланс замовника за визначеною в договорі формулою ціна газу визначається оператором відповідно до кодексу. Оператор визначає базову ціну газу щомісяця в строк до десятого числа місяця, наступного за газовим місяцем та розміщує її на своєму веб-сайті. Оператор до чотирнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає замовнику на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування та рахунок-фактуру. Замовник зобов`язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує п`яти банківських днів. Розбіжності щодо вартості послуг балансування підлягають урегулюванню відповідно до умов цього договору або в суді. До прийняття рішення суду вартість послуг балансування, яку замовник зобов`язаний сплатити в строк, визначений пунктом 9.4 цього договору, визначається за даними оператора.

За змістом пунктів 17.1-17.2 договору останній набирає чинності з дня його укладення на строк до 31.12.2016, умови договору застосовуються до відносин сторін, які виникли до його укладення, а саме з 01.12.2015. Цей договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії цього договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

19.05.2016 за вих.№2026 ПАТ "Одеський припортовий завод" подав позивачу місячну номінацію на червень 2016 року на обсяг 100 тис.куб.м. природного газу. Вказаний обсяг був фактично узгоджений. Згідно з цією номінацією обсяг природного газу у червні 2016 року відповідач придбав у віртуальній точці газотранспортної системи від постачальника - ТОВ "Еско-Північ". Вказана номінація не містить інформації про спірний об`єм природного газу.

Як вбачається з наявного в матеріалах справи звіту ПАТ "Одесагаз" про фактичні обсяги розподілу газу по постачальниках за червень 2016 року, який є додатком до алокації за звітний місяць, у червні 2016 року відповідачем було фактично відібрано природний газ у обсязі 53353,949 тис.куб.м. при підтвердженому обсязі номінацій - 100,000 тис.куб.м., в тому числі з мереж ПАТ "Укртрансгаз" в особі філії УМГ "Прикарпаттрансгаз" в обсязі 53353,949 тис.куб.м.

Згідно з актом наданих послуг з транспортування природного газу магістральними трубами від 30.06.2016 №06-16-1412000312, відповідно до договору від 24.12.2014 №1412000312 ПАТ "Укртрансгаз" в особі філії УМГ "Прикарпаттрансгаз" надало, а ПАТ "Одеський припортовий завод" отримало послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами у червні 2016 року в обсязі 53353,949 тис.куб.м.

На підтвердження здійснення оплати наданих позивачем послуг транспортування природного газу в червні 2016 року відповідачем долучено до матеріалів справи відповідні платіжні доручення про здійснення оплати на загальну суму 25238552,04грн.

Також з наявного у справі акту наданих послуг з розподілу природного газу від 30.06.2016 до договору №009136 вбачається, що відповідачем було прийнято у ПАТ "Одесагаз" послуги з розподілу природного газу у червні 2016 року в обсязі 53353,949 тис.куб.м., що також підтверджується актом від 30.06.2016, складеним між відповідачем та ПАТ "Одесагаз".

Відповідачем обставина щодо здійснення відбору природного газу у червні 2016 року в обсязі 53353,949 тис.куб.м. не заперечується, водночас, при первісному розгляді справи відповідач наполягав на тому, що природний газ в обсязі 52353,949 тис.куб.м., який не був підтверджений номінацією, був набутий відповідачем на підставі укладеного договору з ТОВ ГК "Укргаз", на підтвердження чого відповідачем було долучено до матеріалів справи:

- договори купівлі-продажу природного газу від 30.06.2016 № 20/СН-248 та від 30.06.2016 № 20/СН-249, укладені між ТОВ ГК "Укргаз" (продавець) та ПАТ "Одеський припортовий завод" (покупець), п.1.1. яких передбачає, що продавець зобов`язується передати у власність покупця природний газ, а покупець зобов`язується прийняти та оплатити газ, в порядку та на умовах, визначених в договорі; додаткові угоди до цих договорів;

- договір доручення про надання брокерських послуг від 24.06.2016 № 20/СН-242, укладений між ПП "Укрбізнесконсалтінг" (брокер) та ПАТ "Одеський припортовий завод" (клієнт) з додатками; довіреність від 04.05.2016; договір оренди біржового місця від 27.01.2016 №601271; протоколи проведення біржових торгів у формі електронного аукціону на Українській універсальній біржі від 30.06.2016; біржові свідоцтва.

Відповідачем до матеріалів справи було долучено копії актів приймання-передачі природного газу від 30.06.2016 №163 та №173, підписані між ТОВ ГК "Укргаз" та ПАТ "Одеський припортовий завод", в яких значиться, що ТОВ ГК "Укргаз" передало, а відповідач прийняв природний газ в обсязі 22000,000 тис.куб.м. та 31253,949 тис.куб.м. на підставі вказаних договорів купівлі-продажу природного газу.

Крім цього відповідачем було долучено до матеріалів справи копії тристоронніх актів прийому-передачі природного газу від 30.06.2016 №1, які містять підписи і печатки від ТОВ ГК "Укргаз" та ПАТ "Одеський припортовий завод" і в яких зазначено, що ТОВ ГК "Укргаз" передало, а відповідач прийняв природний газ в обсязі 22000,000 тис.куб.м. та 31253,949 тис.куб.м.; прийом-передача природного газу в газотранспортній системі здійснювалось у віртуальній точці, в якій відбувається передача природного газу. Водночас вказані акти не були узгоджені позивачем, про що свідчить відсутність підпису уповноваженого представника позивача та печатки, а також визнається сторонами.

В матеріалах справи наявний звіт замовника послуг транспортування - ТОВ ГК "Укргаз" про надходження та розподіл природного газу замовника послуг транспортування від 30.06.2016 №1, з якого вбачається, що у період з 01.06.2016 по 30.06.2016 обсяг природного газу, який був переданий ТОВ ГК "Укргаз згідно підтверджених номінацій для відповідача у віртуальній точці, в якій відбувається передача природного газу, становить 0,000 тис.куб.м.

На підтвердження обставини щодо набуття позивачем права власності на спірний природний газ, останнім надано суду, зокрема, договір про закупівлю природного газу від 30.05.2016 №1605001357-ВТВ, укладений між Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (продавець) та ПАТ "Укртрансгаз" (покупець).

Згідно з пунктами 1.1, 1.2 договору продавець зобов`язався передати у власність покупцеві у травні-грудні 2016 року природний газ, а покупець зобов`язався прийняти та оплатити газ на умовах договору. Газ, що передається за договором, використовується покупцем виключно для забезпечення виробничо-технологічних потреб, власних потреб та для забезпечення балансування.

Відповідно до пункту 3.1 договору продавець передає покупцю у загальному потоці імпортований газ (за кодом згідно УКТ ЗЕД 2711 21 00 00, газ ввезений на митну територію України Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" відповідно до його зовнішньоекономічних контрактів) у віртуальній точці виходу, в якій відбувається передача природного газу або в ПСГ. Газ, що передається продавцем покупцю за договором, пройшов митний контроль і випущений у вільне використання на митній території України. Право власності на газ переходить від продавця до покупця у віртуальній точці виходу, в якій відбувається передача природного газу або в ПСГ, після підписання актів приймання-передачі. Після переходу права власності на газ покупець несе всі ризики і приймає на себе всю відповідальність, пов`язану з правом власності на газ.

Пунктом 3.3. договору погоджено, що приймання-передача газу, переданого продавцем покупцеві у відповідному місяці продажу, оформлюється актом приймання-передачі газу.

Згідно з актами приймання-передачі від 30.06.2016 до вказаного договору, НАК "Нафтогаз України" передав, а ПАТ "Укртрансгаз" прийняв у червні 2016 року імпортований природний газ, ввезений на митну територію України ПАТ "НАК "Нафтогаз України" для забезпечення балансування, в обсязі 75266,749 тис.куб.м. та 72206,799 тис.куб.м. В актах зазначено, що передача-приймання природного газу здійснюється в підземних сховищах газу ПАТ "Укртрансгаз". Під час розгляду справи з пояснень позивача судом було встановлено, що вказані акти були датовані 30.06.2016, оскільки складені щодо поставленого природного газу протягом всього місяця постачання. Обставину придбання позивачем вказаного природного газу у НАК "Нафтогаз України" відповідач не заперечив.

З матеріалів справи вбачається, що позивач на підставі договору транспортування природного газу від 17.12.2015 №1512001142 здійснив розрахунок вартості послуг балансування природного газу, наданих відповідачу в червні 2016 року на підставі даних про негативний місячний небаланс - 53253,949 тис.куб.м., згідно з яким вартість послуг балансування за червень 2016 року позивачем була визначена у розмірі 434040985,93 грн. Вказаний розрахунок разом з одностороннім актом надання послуг балансування обсягів природного газу від 30.06.2016 №06-16-1512001142-Баланс та рахунком позивачем було направлено на адресу відповідача супровідним листом від 15.07.2016 №10085/12.

Відповідач, визначену позивачем вартість наданих у червні 2016 року послуг балансування обсягів природного газу за договором від 17.12.2015 №1512001142 в розмірі 434040985,93 грн не сплатив, що стало підставою для звернення позивача до господарського суду з відповідним позовом, який розглядався в межах справи № 916/2090/16. Водночас, в межах справи №916/2090/16 відповідачем було заявлено зустрічний позов про визнання недійсним договору транспортування природного газу від 17.12.2015 №1512001142.

Так, за результатом розгляду справи № 916/2090/16 рішенням Господарського суду Одеської області від 22.10.2018 позов ПАТ "Укртрансгаз" було задоволено частково, у задоволенні зустрічного позову ПАТ "Одеський припортовий завод" було відмовлено. Водночас, постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 20.03.2019 у справі №916/2090/16, яка залишена без змін постановою Верховного Суду від 25.06.2019, рішення суду першої інстанції в частині часткового задоволення позову ПАТ "Укртрансгаз" було скасовано та відмовлено у задоволенні первісного позову. В межах справи № 916/2090/16 апеляційною інстанцією було встановлено обставину неукладення сторонами договору транспортування природного газу від 17.12.2015 №1512001142, оскільки останні не погодили предмет договору транспортування.

Оскільки в межах справи № 916/2090/16 договір транспортування природного газу від 17.12.2015 № 1512001142 визнано неукладеним позивач вважає, що правові підстави для врегулювання небалансу, внаслідок відбору відповідачем з газотранспортної системи спірного газу у червні 2016 року, відсутні, а тому відібраний відповідачем природний газ у більшому обсязі, ніж було підтверджено номінацією, є таким, що безпідставно отриманий відповідачем з обсягів природного газу позивача та підлягає поверненню.

Як було встановлено судом при новому розгляді справи з пояснень представника відповідача та визнано сторонами, що природний газ у обсязі 53253,949 тис.куб.м. у відповідача фактично відсутній та відсутня наразі фактична можливість повернути позивачу спірний природний газ в натурі. На підтвердження іншого матеріали справи жодного доказу не містять.

Неповернення відповідачем позивачу спірного обсягу газу у розмірі 53253,949 тис.куб.м., відібраного відповідачем з газотранспортної системи у червні 2016 року, та некомпенсація відповідачем позивачу вартості відібраного газу у спірному обсязі при наявності обставини неукладення сторонами договору від 17.12.2015 №1512001142 та відсутності у позивача обов`язку надати відповідачу послуги з балансування за договором від 24.12.2014 №1412000312, стали підставою для звернення позивача до господарського суду з відповідним позовом.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції

Рішенням Господарського суду Одеської області від 08.10.2019 позовні вимоги Акціонерного товариства "Укртрансгаз" було задоволено частково; стягнуто з відповідача на користь позивача 266392761,62 грн вартості природного газу та 204528,87 грн судового збору.

Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 03.02.2020 рішення Господарського суду Одеської області від 08.10.2019 було скасовано та прийнято нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено повністю.

Постановою Верховного Суду від 23.07.2020 рішення Господарського суду Одеської області від 08.10.2019 та постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 03.02.2020 у справі №916/1577/19 було скасовано, а справу передано на новий розгляд до Господарського суду Одеської області.

Направляючи справу на новий розгляд, Верховний Суд виходив з того, що судом апеляційної інстанції не враховано, що у справі № 916/2090/16 визнано неукладеним договір №1512001142 від 17.12.2015, розділом 2 якого було передбачено, що оператор надає замовнику послуги транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлену в цьому договорі вартість таких послуг. Послуги надаються на умовах, визначених у кодексі з урахуванням особливостей передбачених цим договором. Послуги, які можуть бути надані замовнику за цим договором: послуга замовленої потужності в точках входу та виходу до/з газотранспортної системи; послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій; послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї, з тих підстав, що сторонами не погоджено предмету договору транспортування (потужностей та обсягу транспортування газу), і тому, такий договір не створює юридичних наслідків для його сторін.

Також зазначив, що суд першої інстанції роблячи висновок, що у червні 2016 року відповідач відібрав з газотранспортної системи 53253,949 тис.куб.м. природного газу без наявності для цього правових підстав, не з?ясував питання обізнаності позивача щодо дій відповідача з відбору у червні 2016 року газу понад узгоджені номінації та відсутність згоди позивача на такий відбір, враховуючи наявні в матеріалах справи (т.1 а.с. 176-180, 187, 188) акт приймання передачі наданих послуг з транспортування у червні 2016 року природного газу в загальному обсязі 53253,949 тис.куб.м. №06-16-1412000312 від 30.06.2016, підписаний між сторонами на виконання договору №1412000312 від 24.12.2014, акт наданих послуг з розподілу у червні 2016 року природного газу в загальному обсязі 53253,949 тис.куб.м., платіжні доручення, які свідчать, що оплата послуг транспортування природного газу в обсягах, які значно перевищують наявну у відповідача місячну номінацію, здійснювалась відповідачем протягом усього червня 2016 року. Місцевим господарським судом не з?ясовано як такі дії позивача узгоджуються з пунктом 8.1. договору № 1412000312 від 24.12.2014, за яким АТ "Укртрансгаз" надане право обмежити або припинити транспортування газу ПАТ "Одеський припортовий завод" або його споживачам згідно з договором та визначеним законодавством порядком пооб`єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення у випадках, зокрема, недотримання ПАТ "Одеський припортовий завод" та/або його споживачами, у тому числі, перевищення обсягу споживання природного газу понад закуплений обсяг за відповідний період: припинення або розірвання договору.

Крім того, суд першої інстанції, не зазначив як співвідносяться заявлені позивачем вимоги щодо одночасного повернення безпідставно набутого майна та здійснення компенсації його вартості.

При цьому місцевий господарський суд не навів мотивів з яких дійшов висновку про відмову позивачу в задоволенні позову про зобов?язання Публічного акціонерного товариства "Одеський припортовий завод" повернути Акціонерному товариству "Укртрансгаз" в натурі безпідставно набуте майно, а саме природний газ в обсязі 53253,949 тис.куб.м.

Також за висновками суду першої інстанції право власності позивача на спірний обсяг газу підтверджено договором від 30.05.2016 про закупівлю природного газу №1605001357-ВТВ, який укладений між ним та Публічним акціонерним товариством Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (продавець) та складеними на його виконання актами приймання-передачі, підписаними уповноваженими представниками сторін, підписи яких скріплено печатками.

Однак перехід права власності на газ від Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до позивача, зокрема встановлення дати підписання відповідних актів, та наявності у позивача права власності на спірний обсяг газу на момент його відбору відповідачем, судом не встановлювалось.

За результатами нового розгляду рішенням Господарського суду Одеської області від 10.03.2021 у даній справі позов задоволено частково, стягнуто з ПАТ "Одеський припортовий завод" на користь АТ "Укртрансгаз" 266392761,62 грн вартості безпідставно збереженого майна та 204528,87 грн судового збору, в іншій частині позову відмовлено.

Задовольняючи частково позовні вимоги, місцевим господарським судом зазначено, що у червні 2016 року відповідач відібрав з газотранспортної системи 53253,949 тис.куб.м. природного газу без наявності для цього правових підстав.

Відповідачем не спростований факт відібрання у червні 2016 року спірного обсягу газу у розмірі 53253,949 тис.куб.м., та не спростований факт відсутності у нього правових підстав для відібрання з ГТС спірного обсягу природного газу.

Заперечення відповідача щодо того, що в даному випадку відсутні правові підстави для застосування до спірних правовідносин положень статей 1212 - 1214 Цивільного кодексу України через те, що позивач не є власником спірного майна, на думку суду першої інстанції, спростовуються матеріалами справи, зокрема, положеннями укладеного між ПАТ НАК "Нафтогаз України" та ПАТ "Укртрансгаз" договору від 30.05.2016 про закупівлю природного газу з урахуванням змін та доповнень до нього, та підписаними в рамках цього договору актами приймання-передачі.

Місцевий господарський суд в оскаржуваному рішенні зазначив, що, оскільки з пояснень відповідача не вбачається можливості повернути позивачу безпідставно набуте майно в натурі, в даному випадку права позивача мають бути захищені за рахунок відшкодування відповідачем вартості цього майна, визначеної на момент розгляду судом цієї справи.

При цьому місцевий господарський суд, встановлюючи вартість спірного природного газу, визначеного на момент розгляду судом справи про повернення майна, послався на висновок судового експерта, який визначає вартість спірного майна - природного газу в обсязі 53253,949 тис.куб.м., станом на 30.08.2019 (тобто на момент розгляду справи), в розмірі 266392761,62 грн.

Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 14.09.2021 у справі №916/1577/19 рішення Господарського суду Одеської області від 10.03.2021 залишено без змін.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів

АТ "Укртрансгаз" звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Одеської області від 10.03.2021 в частині стягнення з ПАТ "Одеський припортовий завод" 266392761,62 грн вартості безпідставно набутого майна - природного газу в обсязі 53253,949 тис.куб.м. та постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 14.09.2021, ухвалити нове рішення в цій частині про стягнення 514548708,41 грн за ціною, що визначена станом на дату прийняття судового рішення.

В обґрунтування доводів з посиланням на пункт 3 частини другої статті 287 ГПК України скаржник зазначає про відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування частини другої статті 1213 ЦК України у подібних правовідносинах щодо визначення вартості безпідставно набутого обсягу природного газу, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

Скаржник вважає, що посилання апеляційного суду на необхідність збільшення позивачем позовних вимог в порядку статті 46 ГПК України суперечить фактичним обставинам справи, адже позовні вимоги про зобов`язання повернути в натурі природний газ в обсязі 53 253,949 тис.куб.м. не змінювались протягом розгляду справи, а вимога про повернення вартості безпідставно набутого природного газу є похідною і, відповідно до ст. 1213 ЦК України, має бути визначена на момент розгляду справи (тобто, на час винесення рішення).

При цьому звертає увагу суду на висновки щодо визначення вартості набутого майна на момент розгляду справи про його повернення, а не на час його набуття боржником, наведені Верховним Судом, викладену в постанові від 14.08.2019 у справі №313/1572/15-ц.

Також посилається на порушення норм процесуального права, а саме статей 2, 7, 11, 73, 74, 76-79, 86, 91, 210, 236, 237 ГПК України.

АТ "Одеський припортовий завод" також звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Одеської області від 10.03.2021 та постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 14.09.2021, ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Касаційну скаргу АТ "Одеський припортовий завод" обґрунтував тим, що суди першої та апеляційної інстанцій невірно застосували положення статті 1212 ЦК України у поєднані з положеннями Кодексу газотранспортної системи, які визначають поняття несанкціонованого відбору газу, а також положення пункту 1 глави 3 розділу 12 Кодексу. Суди помилково кваліфікували спірні правовідносини як правовідносини з набуття та збереження майна без достатньої правової підстави, оскільки правовідносини сторін в даному випадку регулюються нормами Кодексу ГТС, які визначать порядок надання послуг з балансування газу.

Також скаржник зазначає про невірне застосування судами положень пункту 10 глави 3 розділу 12, пунктів 4 та 5 глави 4 розділу 14 Кодексу газотранспортної системи та пункту 4 глави 5 розділу 5 Кодексу газорозподільних мереж в частині визначення належного позивача та визначення того чи були порушені права позивача.

Крім того, в якості підстави оскарження зазначає порушення судами положень частини першої статті 334 Цивільного кодексу України у взаємозв`язку зі статтею 1212 Цивільного кодексу України щодо визначенні моменту виникнення права власності позивача на спірний газ.

Скаржник також зазначає, що суд невірно застосував норми матеріального права, які регулюють строк позовної давності.


................
Перейти до повного тексту