ПОСТАНОВА
Іменем України
23 грудня 2021 року
Київ
справа №607/14308/16-а
адміністративне провадження № К/9901/18139/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Рибачука А.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у касаційній інстанції адміністративну справу №607/14308/16-а
за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 30 березня 2017 року, ухвалену у складі головуючого судді Ромазана В.В., та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 червня 2017 року, постановлену у складі колегії суддів: головуючого судді Шавеля Р.М., суддів: Бруновської Н.В., Костіва М.В.,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила:
- визнати протиправними дії Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо невключення до її заробітної плати, з якої нараховується пенсія, виплаченої їй вихідної допомоги при звільненні за червень 2016 року та компенсації за 54 дні невикористаної відпустки, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування;
- зобов`язати відповідача провести донарахування пенсійних виплат з дня досягнення нею пенсійного віку (з 30.07.2016), врахувавши вихідну допомогу при звільненні за червень 2016 року та компенсацію за 54 дні невикористаної відпустки в повному обсязі до середньомісячного розміру заробітної плати для обчислення пенсії;
- нарахувати і виплатити компенсацію втрати частини доходів у вигляді пенсії відповідно до ст.46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків їх виплати".
Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 16 березня 2017 року залишено без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 в частині вимог про зобов`язання відповідача нарахувати і виплатити компенсацію втрати частини доходів у вигляді пенсії відповідно до ст.46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків їх виплати".
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 30 березня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 червня 2017 року, позов задоволено.
Визнано неправомірними дії Тернопільського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо не включення сум вихідної допомоги при звільненні та компенсації за невикористану відпустку до розрахунку заробітної плати для призначення пенсії ОСОБА_1, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Зобов`язано Тернопільське об`єднане Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з моменту призначення пенсії, тобто з 30 липня 2016 року, із включенням сум вихідної допомоги при звільненні та компенсації за невикористану відпустку згідно з довідкою Управління екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації від 01.11.2016 №2-1/17, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Тернопільському ОУПФ України Тернопільської області та з 30.07.2016 отримує пенсію за віком, яка призначена відповідно до Закону України "Про державну службу". Пенсія призначена із врахуванням загального стажу роботи та стажу перебування на державній службі в розмірі 60 відсотків заробітної плати.
У зв`язку із виявленою помилкою 03.11.2016 Управлінням екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації скеровано до пенсійного органу виправлену довідку № 2-1/17 про складові заробітної плати ОСОБА_1, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
07.11.2016 позивачці проведено перерахунок пенсії.
Однак, при призначенні пенсії пенсійним органом не були враховані до заробітної плати ОСОБА_1, з якої обчислюється розмір пенсії державного службовця, суми вихідної допомоги при звільненні та компенсації за невикористану відпустку, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Вважаючи, що вказані виплати входять до заробітної плати з якої обчислюється розмір пенсії, а відповідач неправомірно не включив їх під час розрахунку пенсії, позивачка звернулася до суду із цим позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що на підставі ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплати, доходу), на які відповідно до та Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, у якій просить скасувати судові рішення та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити.
Управління в обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що спірні виплати не входять до заробітної плати з якої обчислюється розмір пенсії.
У поданому відзиві позивачка просить відмовити у задоволенні скарги.
Суд, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про задоволення скарги з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов`язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Частиною 1 статті 66 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" зазначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Разом з цим, статтею 24 Закону України "Про відпустки" від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР визначено, що у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.
За бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.
Верховний Суд у постанові від 1 березня 2018 року у справі № К/9901/1486/17 зазначив, що грошова компенсація за невикористану відпустку при звільненні не входить до системи оплати праці державних службовців, з якої обраховується пенсія.
Верховний Суд у постанові від 27.03.2018 (справа №607/3635/17) зазначив, що грошова компенсація за невикористану відпустку не входить до системи оплати праці державних службовців згідно Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII, з якого обраховується пенсія, а має інше правове призначення (компенсаційний характер, пов`язаний, як правило, із фактом звільненням працівника), отже не враховується при обчисленні розміру пенсії.
Отже, компенсація за невикористану відпустку не підлягає врахуванню в заробіток (дохід) для обчислення пенсії.
Крім того, за змістом підп. 3.6 п. 3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України №5 від 13.01.2004, одноразова допомога працівникам, які виходять на пенсію згідно з діючим законодавством та колективними договорами (включаючи грошову допомогу державним службовцям та науковим (науково-педагогічним) працівникам) не належить до фонду оплати праці.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд в постанові 29 квітня 2021 року у справі №348/4/17.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що вихідна допомога при виході на пенсію не пов`язана з виконанням позивачем своїх службових обов`язків, відноситься до разових платежів, її виплата зумовлена фактом звільнення, та не входить до фонду оплати праці, то така допомога також не підлягає і врахуванню в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Отже, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у цій справі підлягають скасуванню із ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 345, 349, 351, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд