1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2021 року

м. Київ

справа № 686/18373/17

провадження № К/9901/51926/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Коваленко Н.В.,

суддів: Мороз Л.Л., Шарапи В.М.,

за участю секретаря судового засідання Буденка В.В.,

позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа - Хмельницький обласний військовий комісаріат, про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання до вчинення дій, за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області у складі судді Салоїд Н.М. від 12 грудня 2017 року та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Матохнюка Д.Б., Білої Л.М., Боровицького О.А. від 19 квітня 2018 року,

УСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа - Хмельницький обласний військовий комісаріат, про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання до вчинення дій, у якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років та щодо повернення документів, наданих для прийняття рішення про призначення позивачу пенсії за вислугу років;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 з 17 вересня 2016 року пенсію за вислугу років відповідно до пункту 11 статті 1 Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільнилися з військової служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України та членів їхніх сімей" та пункту "в" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", в редакціях законів, які діяли на час звільнення позивача.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

2. Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 19 квітня 2018 року, залишеною без змін постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2018 року, позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень пункту "в" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 з 17 вересня 2016 року пенсію за вислугу років відповідно до пункту 11 статті 1 Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільнилися з військової служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил та членів їх сімей" та пункту "в" статті 12 Закону України "про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", в редакціях законів, які діяли на час звільнення ОСОБА_1 .

3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що право на пенсійне забезпечення для осіб, які звільнені у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, при досягненні ними в майбутньому 45 років та наявності вислуги 15 років, було встановлено пунктом 11 статті 1 Закону № 1763- IV, чинного на момент звільнення позивача, то зазначена норма зберігає юридичну силу як для позивача, так і для відповідача.

Станом на момент звернення за призначенням пенсії позивачу виповнилося 45 років, що в сукупності з відповідною вислугою років сформувало підстави для призначення пенсії за вислугу років.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 12 грудня 2017 року та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2018 року та прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 з 01 серпня 1988 року по 02 лютого 2005 року проходив безперервну військову службу в Збройних Силах СРСР, а в подальшому в Збройних Силах України.

Згідно наказу Начальника Генерального штабу Збройних Сил України Міністра оборони України (по особовому складу) від 30 грудня 2004 року № 391 позивач звільнений у запас за підпунктом "в" пункту 67 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України (у зв`язку зі скороченням штатів, а також у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 виповнилось 45 років, у зв`язку з чим 28 листопада 2016 року позивачем направлено на адресу Хмельницького обласного військового комісаріату заяву про призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Проте, Хмельницьким обласним військовим комісаріатом на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області пакет документів, необхідних для призначення позивачу пенсії за вислугу років передано не було.

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив зобов`язати Хмельницький обласний військовий комісаріат підготувати подання для призначення пенсії за вислугу років та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області призначити таку пенсію.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 14 березня 2017 року, залишеною без змін постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2017 року, зобов`язано Хмельницький обласний військовий комісаріат підготувати подання про призначення ОСОБА_1 пенсії згідно додатку 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1.

На виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 14 березня 2017 року, 11 липня 2017 року Хмельницьким обласним військовим комісаріатом на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області направлено подання про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.

Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області 17 липня 2017 року повернуло подання Хмельницького обласного військового комісаріату без виконання, оскільки подання було направлено без відповідних документів.

У подальшому Хмельницьким обласним військовим комісаріатом на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області направлено подання про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років разом із пакетом відповідних документів.

Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області листом від 04 серпня 2017 року № 8361/03 повернуло пакет документів ОСОБА_1 для призначення пенсії за вислугу років до Хмельницького обласного військового комісаріату, посилаючись на те, що за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" законні підстави для призначення пенсії за вислугу років відсутні.

6. Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що на момент звернення позивача за призначенням пенсії, основною умовою для її призначення відповідно до пункту "в" частини 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", є досягнення на день звільнення з військової служби 45-річного віку та наявності вислуги 20 календарних років. Проте на момент звільнення позивача з військової служби він досяг лише 33-річного віку, а не 45, як передбачено чинним законодавством.

8. Відзиву на касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 12 грудня 2017 року та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2018 року ОСОБА_1 та Хмельницьким обласним військовим комісаріатом не подано.


................
Перейти до повного тексту