ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2021 року
м. Київ
cправа № 914/2692/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Дроботової Т. Б. - головуючого, Багай Н. О., Чумака Ю. Я.,
секретар судового засідання - Денисюк І. Г.,
представники учасників справи:
позивача - не з`явилися,
відповідача - Волощук П. Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз"
на постанову Західного апеляційного господарського суду від 14.06.2021 (судді: Зварич О. В. - головуючий, Гриців В. М., Матущак О. І.) та рішення Господарського суду Львівської області від 19.02.2021 (суддя Фартушок Т. Б.) у справі
за позовом Приватного акціонерного товариства "Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів"
до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз"
про зобов`язання відновити газопостачання (розподіл природного газу),
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст і підстави позовних вимог
1.1. У жовтні 2020 року Приватне акціонерне товариство "Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів" (далі - ПрАТ "Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів") звернулося до Господарського суду Львівської області з позовом до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" (далі - АТ "Львівгаз") про зобов`язання відповідача відновити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкті позивача, розташованого за адресою: Львівська обл., м. Дрогобич, вул. Трускавецька, 73.
1.2. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 01.01.2016 між Публічним акціонерним товариством "Львівгаз" (на час звернення до суду - АТ "Львівгаз") як оператором ГРМ та позивачем як споживачем було укладено публічний договір розподілу природного газу шляхом підписання заяви-приєднання № 0942008331СР016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) (далі - договір розподілу).
11.08.2020 представниками АТ "Львівгаз" на підставі заявки від 11.08.2020 № 414, яка не підписувалась уповноваженою особою позивача, накладено пломби на вузол обліку газу (далі - ВОГ) на об`єкті газопостачання за адресою: Львіська обл., м. Дрогобич, вул. Трускавецька, 73, що мало наслідком припинення постачання природного газу позивачу.
03 та 04 вересня 2020 року представниками оператора ГРМ за погодженням із споживачем були проведені обстеження газопроводу середнього тиску АТ "Львівгаз" на території земельної ділянки ПрАТ "Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів", а також всіх існуючих на його балансі газопроводів, відповідного газоспоживаючого обладнання та складових частин комерційного ВОГ, за результатами яких не виявлено порушень в експлуатації газових мереж чи обладнання, однак в акті від 04.09.2020 б/н контрольного огляду ВОГ зазначено, що "підбір тиску заміру лічильника, що розрахований в проектно-технічній документації і змонтований на ВОГ, не відповідає газоспоживаючому обладнанню, тому для відновлення газопостачання провести реконструкцію комерційного ВОГ".
Позивач наголошував, що чинним законодавством не передбачено такої підстави для припинення газопостачання, а також відмови у відновленні газопостачання, як необхідність реконструкції ВОГ, а відмова відповідача відновити газопостачання на об`єкті позивача є неправомірною, оскільки відповідно до підпункту 3 пункту 9.1 типового договору та пункту 6 глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС) встановлено обов`язок оператора ГРМ відновити протягом двох робочих днів у містах та протягом п`яти календарних днів у сільській місцевості газопостачання споживача на підставі його заяви.
1.3. У відзиві на позовну заяву АТ "Львівгаз" просило відмовити в її задоволенні, вказуючи, що експлуатація комерційного ВОГ позивача, що знаходиться на об`єкті ПрАТ "Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів" за адресою: Львівська обл., м. Дрогобич, вул. Трускавецька, 73, та відновлення відповідачем подачі газу на цей комерційний ВОГ є неможливим, оскільки: позивач не усунув порушення, що вказані в акті від 04.09.2020, а саме не проведено реконструкцію комерційного ВОГ; позивач не усунув на вимогу відповідача порушення, а тому відсутні підстави для відновлення подачі газу відповідно до пункту 6 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС.
2. Короткий зміст судових рішень у справі
2.1. Рішенням Господарського суду Львівської області від 19.02.2021, залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 14.06.2021, позов задоволено повністю, зобов`язано АТ "Львівгаз" відновити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкті ПрАТ "Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів", розташованого за адресою: Львівська обл., м. Дрогобич, вул. Трускавецька, 73.
2.2. Суди попередніх інстанцій установили, що матеріалами справи не підтверджується факт порушення позивачем вимог Кодексу ГРС та укладеного з відповідачем типового договору, оскільки на порушення положень пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС акт про порушення, в разі виявлення такого порушення, під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку, оператором ГРМ на місці перевірки не складався.
При цьому суди дійшли висновку, що акт контрольного огляду вузла обліку газу від 04.09.2020 складено за формою, передбаченою для актів про порушення, розглянуто комісією відповідача у встановленому Кодексом ГРС порядку та строки, визнано правомірним, прийнято відповідне рішення про його задоволення повністю чи частково та здійснено нарахування обсягів необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості згідно зі складеним комісією актом-розрахунком.
Отже, суди попередніх інстанцій визнали неправомірною відмову відповідача у відновленні газопостачання позивачу в порядку, передбаченому пунктом 6 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРС, а також пунктом 9.2 укладеного між сторонами договору розподілу (для споживача, що не є побутовим) від 01.01.2016.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги
3.1. Не погоджуючись із постановою Західного апеляційного господарського суду від 14.06.2021 та рішенням Господарського суду Львівської області від 19.02.2021, АТ "Львівгаз" у касаційній скарзі просить їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову, обґрунтовуючи підстави для касаційного оскарження судових рішень посиланням на пункт 3 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України у зв`язку з відсутністю висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.
Так, скаржник зазначає, що суди попередніх інстанцій з формальних підстав, з посиланням на нескладання представниками відповідача акта про порушення відповідно до пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС дійшли висновку про задоволення позову, не застосувавши до спірних правовідносин пункт 6 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРС, який підлягав застосуванню та за змістом якого відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється оператором ГРМ після усунення порушень та відшкодування витрат на припинення та відновлення газопостачання розподілу природного газу).
3.2. У відзиві на касаційну скаргу ПрАТ "Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів" просить залишити її без задоволення, а судові рішення - без змін, звертаючи увагу на те, що монтаж та налагодження газоспоживаючого обладнання на об`єкті позивача відбулося згідно з розробленим та погодженим саме відповідачем 29.03.2012 робочим проектом облаштування замірного вузла обліку витрати газу коректором на підставі технічних умов № 567-2012, затверджених відповідачем. Отже, позивач використовує обладнання, встановлене відповідачем, згідно з затвердженим ним же проектом, а тому порушення, про які зазначає відповідач, спричинені не позивачем.
ПрАТ "Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів" також зазначає, що чинним законодавством не передбачено такої правової підстави для припинення газопостачання, як необхідність проведення реконструкції комерційного ВОГ, що свідчить про протиправність дій відповідача щодо невідновлення подачі газу на об`єкті позивача. Наданий відповідачем висновок службового розслідування, проведеного АТ "Львівгаз", доводить саме вину працівників відповідача у здійсненні в технічних умовах № 567-2012 підбору лічильника, який не відповідає газоспоживаючому обладнанню позивача, а отже, зазначений висновок спростовує наявність вини ПрАТ "Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів".
4. Розгляд касаційної скарги і позиція Верховного Суду
4.1. Заслухавши суддю-доповідача, присутнього у судовому засіданні представника відповідача, дослідивши доводи, наведені у касаційній скарзі та запереченнях на неї, перевіривши матеріали справи щодо правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення з огляду на таке.
4.2. За змістом статті 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, передбачені пунктами 1, 3, 4, 8 частини першої статті 310, частиною другою статті 313 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду, після подання касаційної скарги.
З урахуванням наведеного суд касаційної інстанції не приймає і не розглядає доводи скаржника, пов`язані з переоцінкою доказів та встановленням обставин справи.
Відповідно до частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 1, 4 частини 1 цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно в таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами 1, 3 статті 310 цього Кодексу.
4.3. Як установили господарські суди попередніх інстанцій і свідчать матеріали справи, 01.01.2016 ПАТ "Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів", (правонаступником якого є ПрАТ "Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів") підписало заяву-приєднання до умов типового договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 № 2498, розміщеного на веб-сайті оператора ГРМ - ПАТ "Львівгаз" (правонаступником якого є АТ "Львівгаз") в мережі Інтернет за адресою: http:www.lv.104ua, яка є додатком № 2 до договору розподілу № 0942008331СР016, на об`єкті споживача (точки комерційного ВОГ): м. Дрогобич, вул. Трускавецька, 73.
Типовим договором передбачені, зокрема, такі умови:
- типовий договір розподілу природного газу (далі - типовий договір) є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (пункт 1.1 типового договору);
- типовий договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунку оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу (пункт 1.3 типового договору);
- послуга з розподілу природного газу - послуга оператора ГРМ, яка надається споживачу та включає в себе забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи і розподіл (переміщення) належного споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача (пункт 1.4 типового договору);
- оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором. Обов`язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи оператора ГРМ (пункти 2.1, 2.2 типового договору);
- споживач має право здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи за умови включення його до реєстру споживачів будь-якого постачальника у періоді фактичного відбору/споживання природного газу, що в установленому Кодексом газотранспортної системи порядку підтверджується оператором газотранспортної системи до початку такого періоду (пункт 3.1 типового договору);
- споживач, що не є побутовим, зобов`язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання (пункт 3.3 типового договору);
- облік (у том числі приладовий) природного газу, що передається оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу ГРС. Визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом ГРС та цим договором (пункти 5.1, 5.2 типового договору);
- оплата вартості послуги оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим регулятором для оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем (пункт 6.1 типового договору);
- оператор ГРМ зобов`язується: забезпечити можливість цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи та передачу належних споживачу об`ємів (обсягів) природного газу з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання споживачем вимог цього договору; забезпечити належний рівень комерційного обліку природного газу по споживачу, у тому числі формування загального об`єму та обсягу розподілу (споживання) природного газу споживачу за відповідний період; дотримуватись інших вимог цього договору та Кодексу ГРС (пункт 7.1 тивового договору);
- оператор ГРМ має право: отримувати від споживача оплату за цим договором; не здійснювати фактичний розподіл природного газу споживачу або обмежити його чи припинити у порядку та на підставах, передбачених цим договором; безперешкодного та безкоштовного доступу на територію та земельну ділянку споживача, де розташована газорозподільна система, та/або газове обладнання споживача, та/або комерційний вузол обліку, для виконання службових обов`язків, передбачених законодавством та цим договором; перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті споживача, у порядку, визначеному Кодексом ГРС; інші права, передбачені цим договором та Кодексом ГРС (пункт 7.2 типового договору);
- споживач має право на отримання цілодобового доступу до газорозподільної системи та передачу належних споживачу об`ємів (обсягів) природного газу з належним рівнем надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання ним вимог цього договору та Кодексу ГРС; інші права, передбачені цим договором та Кодексом ГРС (пункт 7.3 типового договору);
- споживач зобов`язується: здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим договором; забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об`єкти чи земельну ділянку представникам оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов`язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; дотримуватись інших вимог цього договору та Кодексу ГРС (пункт 7.4 типового договору).
4.4. Суди попередніх інстанцій також установили, що відповідно до пункту 9.1 типового договору оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексом ГРС, у тому числі у разі: 1) несвоєчасної та/або неповної оплати послуг за цим договором; 2) відсутності споживача в реєстрі споживачів будь-якого постачальника у розрахунковому періоді; 3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов`язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання; 4) несанкціонованого відбору природного газу, крім перевищення добового підтвердженого обсягу природного газу; 5) визнання в установленому порядку аварійним стану газорозподільної системи та/або ліквідації наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт; 6) відмови споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти оператора ГРМ, з урахуванням Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу"; 7) відмови представникам оператора ГРМ в доступі на об`єкти або земельну ділянку споживача, де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання, та/або комерційний вузол обліку газу, для здійснення контролю відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проектній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання.
Відновлення газопостачання здійснюється оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п`яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача про відновлення газопостачання та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування витрат на припинення та відновлення газопостачання. (пункт 9.2 типового договору).
4.5. Суди попередніх інстанцій також установили, що в письмовому повідомленні від 10.08.2020 № 79021-Сл-5704-0820 АТ "Львівгаз" просило ПрАТ "Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів" забезпечити доступ для комплексного приладного обстеження розподільного газопроводу, який знаходиться на території цегельного заводу за адресою: Львівська обл., м. Дрогобич, вул. Трускавецька, 73, а також газопроводу-вводу до ГРП об`єкта на 13.08.2020 року.
Крім того, АТ "Львівгаз" просило забезпечити 12.08.2020 доступ на територію підприємства для проведення підготовчих робіт, зазначивши графік виконання робіт та повідомивши прізвища працівників, які будуть виконувати дані роботи.
ПрАТ "Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів" у листі від 11.08.2020 № 62 повідомило, що з 01.08.2020 підприємство призупинило виробничий процес у зв`язку із відсутністю реалізації готової продукції, з метою недопущення зростання заборгованостей за спожиті енергоносії, заробітної плати, бюджетних платежів тощо, весь керівний склад, ІТП та робітники відправлені у вимушені відпустки. Будь-які земельні роботи на території підприємства можливі лише в присутності відповідальних осіб заводу для запобігання пошкодження існуючих комунікаційних мереж. Виходячи з наведенного, позивач просив відповідача перенести роботи на період з 15.09.2020 року, так як в цей період будуть проводитись пусконалагоджувальні роботи з метою подальшого запуску виробництва (том 1, а. с.10).
Суди зазначили, що зі змісту наявної у справі копії заявки АТ "Львівгаз" від 11.08.2020 № 414 на об`єкті ПрАТ "Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів" за адресою: м. Дрогобич, вул. Трускавецька, 73, встановлено пломби № R27030295, С52847157 (грн. розмежування), характер заявки - зупинка виробництва (том 1, а. с.11).
4.6. Суди установили, що 04.09.2020 представники АТ "Львівгаз" за участю представника ПрАТ "Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів" склали акт контрольного огляду ВОГ на об`єкті позивача за адресою: м. Дрогобич, вул. Трускавецька, 73 (том 1, а. с. 42), в якому встановлено таке: комерційний ВОГ складається з таких ЗВТ: лічильник газу, заводський № 13307, межа вимірювання 32- 650; коректор, заводський № 29672; вбудований перетворювач тиску, межа вимірювання 0-0,7мПа; вбудований перетворювач температури, межа вимірювання -29+60оС.; модем iMod02638; на підприємстві встановлено газоспоживаюче обладнання: тунельна піч ГСН-120 з 18 пальниками; ГС-3; котел Vitogas 100F; КПВ-2; КПВ-3 (2шт); КПВ-4 (4 шт); КПВ-5 (4 шт). Проект на вузол обліку: 04/2012-209 ВОГ, ТУ567-2012 від 20.02.2012.
Акт контрольного огляду ВОГ від 04.09.2020 б/н містить припис: "підбір типу розміру лічильника, що розрахований в проектно-технічній документації і змонтований на ВОГ, не відповідає газоспоживаючому обладнанню. Тому для відновлення газопостачання провести реконструкцію комерційного ВОГ згідно з Кодексом ГРС, який буде відповідати фактичному ГСО".
У листі від 14.09.2020 № 68 ПрАТ "Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів" просило АТ "Львівгаз" вжити невідкладних заходів для негайного відновлення газопостачання виробничого об`єкта за адресою: м. Дрогобич, вул. Трускавецька, 73, провести необхідні перевірки з метою встановлення причин порушень прав товариства та притягнення до відповідальності винних посадових осіб, бездіяльність яких призвела до повного зупинення діяльності підприємства, матеріальних збитків, що може спричинити втрату робочих місць працівниками, а також ненадходження податків і зборів до місцевого та державного бюджетів (том 1, а. с.15- 19).
У заяві-зверненні від 06.10.2020 № 70 ПрАТ "Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів" просило АТ "Львівгаз" відновити постачання природного газу на об`єкті за адресою: м. Дрогобич, вул. Трускавецька, 73 (том 1, а. с. 38).
4.7. Предметом позову у справі, яка розглядається, є вимога ПрАТ "Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів" до АТ "Львівгаз" про зобов`язання відповідача відновити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкті позивача, розташованого за адресою: Львівська обл., м. Дрогобич, вул. Трускавецька, 73.
4.8. Кодекс ГРС визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, серед яких умови забезпечення, зокрема, надійної і безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб`єктів ринку природного газу відповідної якості; комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб`єктів ринку природного газу (підпункти 1, 2 пункту 2 глави 1 розділу І Кодексу ГРС).
За змістом абзацу 6 пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ - це сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема, лічильника газу або звужуючого пристрою, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об`єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством.
Згідно з абзацами 1, 2 пункту 1 глави 3 розділу VІ Кодексу ГРС договір розподілу природного газу має бути укладений оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об`єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні оператора ГРМ. Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт.
На підставі укладеного договору розподілу природного газу оператор ГРМ надає послугу споживачу із забезпечення цілодобового доступу до ГРМ для можливості споживання ним відповідних об`ємів природного газу, виділених постачальником природного газу (підпункт 1 пункту 2 глави 3 розділу VІ Кодексу ГРС).
Споживання (відбір) природного газу з газорозподільної системи за наявності укладеного договору розподілу природного газу між споживачем та оператором ГРМ здійснюється за умови: включення споживача до реєстру споживачів будь-якого постачальника на відповідний розрахунковий період; забезпечення споживачем своєчасних розрахунків з оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу (пункт 1 глави 5 розділу VІ Кодексу ГРС).
Відповідно до пункту 1 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРС оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення постачання природного газу, у таких випадках: 1) несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу; 2) отримання від оператора ГТС повідомлення про припинення розподілу природного газу споживачу у випадках: відсутності споживача в реєстрі споживачів будь-якого постачальника у відповідному розрахунковому періоді; відсутності підтвердженої номінації у діючого постачальника на обсяги транспортування природного газу для потреб споживача; 3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов`язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання; 4) відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти оператора ГРМ з урахуванням Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу"; 5) розірвання договору розподілу природного газу; 6) несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ; 7) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 8) визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт; 9) наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ; 10) необґрунтована відмова від підписання акта наданих послуг та/або акта приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об`єкту споживача, що не є побутовим); 11) відмова представникам оператора ГРМ в доступі на об`єкти або земельну ділянку споживача, де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання, та/або комерційний вузол обліку газу, для здійснення контролю відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проектній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання; 12) в інших випадках, передбачених законодавством.
Згідно з абзацами 1, 2 пункту 4 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРС пломбування та розпломбування газового обладнання на об`єктах споживачів, що пов`язані з припиненням/обмеженням або відновленням газопостачання (розподілу природного газу), виконуються оператором ГРМ відповідно до вимог розділу X цього Кодексу. При припиненні (відновленні) розподілу природного газу на об`єкт споживача складається акт у двох примірниках, один з яких залишається у споживача. При складанні акта про припинення розподілу природного газу оператор ГРМ зазначає в ньому про наслідки несанкціонованого відновлення газоспоживання, передбачені цим Кодексом, а також обов`язково фіксує фактичні показання лічильника газу на дату припинення газопостачання (розподілу природного газу), за винятком випадків відмови в доступі до об`єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).
У пунктах 1, 2 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема, оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв`язки газового та газорегулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу). Оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом. Перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб`єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом. Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу), на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представникам Оператора ГРМ (іншого суб`єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями (документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку.
Згідно з абзацами 1, 2 пункту 6 глави 9 Х Кодексу ГРС за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу). Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом ХІ цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об`єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.
Пунктом 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу). На дату складання акта про порушення представник оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби, повноваження тощо) представник оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується актом про усунення порушення.
У главі 5 розділу ХІ Кодексу ГРС встановлений порядок оформлення акта про порушення та передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу (пункт 1 зазначеної глави Кодексу ГРС).
Акт про порушення після пред`явлення представником оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення (пункт 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС).
У пункті 7 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС передбачено, що на дату складання акта про порушення представник оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення. Під час складання акта про порушення, акта про усунення порушення, акта про припинення/відновлення газопостачання тощо представниками оператора ГРМ обов`язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об`єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).
За змістом пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу").
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості (пункт 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС).
Акти про порушення реєструються в журналі реєстрації актів про порушення оператора ГРМ. Журнал повинен бути пронумерований, прошитий, скріплений печаткою (за наявності) оператора ГРМ. Строк зберігання журналу становить три роки від дати останнього в ньому запису. Акт про порушення, акт-розрахунок та рахунок на сплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, а також документи, які підтверджують факт їх отримання споживачем (несанкціонованим споживачем), та інші документи, пов`язані з актом про порушення, зберігаються оператором ГРМ не менше трьох років від дати оформлення акта про порушення (пункт 13 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС).
4.9. Суди попередніх інстанцій установили, що в матеріалах справи відсутні докази про порушення ПрАТ "Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів" вимог Кодексу ГРС та укладеного з АТ "Львівгаз" договору розподілу (для споживача, що не є побутовим) від 01.01.2016, оскільки представниками відповідача акт про порушення відповідно до пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС на об`єкті позивача не складався. Відповідач не довів, що акт контрольного огляду вузла обліку газу від 04.09.2020 складено за формою, передбаченою для актів про порушення, розглянуто комісією відповідача у встановленому Кодексом ГРС порядку та строки, визнано правомірним та прийнято відповідне рішення про його задоволення повністю чи частково та здійснено нарахування обсягів необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості згідно зі складеним комісією актом-розрахунком.
При цьому суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що нормами Кодексу ГРС не передбачено можливості реагування оператора ГРС шляхом видання приписів, які оформлюються актами контрольного огляду вузла обліку газу, а тому зазначений в акті від 04.09.2020 припис за своєю правовою природою не підтверджує виявлення порушення позивачем як споживачем вимог Кодексу ГРС.
Суди попередніх інстанцій не взяли до уваги посилання відповідача на висновок службового розслідування від 28.12.2020 як на доказ порушення позивачем вимог Кодексу ГРС, зазначивши, що такий висновок - це внутрішній службовий документ АТ "Львівгаз", який стосується дій працівників цього підприємства щодо здійснення підбору лічильника при встановленні газоспоживаючого обладнання на об`єкті позивача.
4.10. Відповідно до пункту 6 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРС відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п`яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача (його постачальника) про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування оператору ГРМ витрат на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу).
4.11. Суди попередніх інстанцій, установивши обставини щодо недоведення факту порушення ПрАТ "Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів" вимог Кодексу ГРС та укладеного з АТ "Львівгаз" договору розподілу (для споживача, що не є побутовим) від 01.01.2016, дійшли висновку про наявність підстав для визнання неправомірною відмову відповідача у відновленні газопостачання позивачу в порядку, передбаченому пунктом 6 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРС, а також пунктом 9.2 договору розподілу (для споживача, що не є побутовим) від 01.01.2016 № 0942008331СЗ016.
4.12. Скаржник, обґрунтовуючи підстави для касаційного оскарження судового рішення на підставі пункту 3 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України зазначає про відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, вказуючи, що суди попередніх інстанцій з формальних підстав, з посиланням на нескладання представниками відповідача акта про порушення відповідно до пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС дійшли висновку про задоволення позову, не застосувавши до спірних правовідносин пункт 6 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРС, який підлягав застосуванню та за змістом якого відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється оператором ГРМ після усунення порушень та відшкодування витрат на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу).
Системний аналіз положень Господарського процесуального кодексу України дає підстави для висновку, що при касаційному оскарженні судових рішень, зазначених у пунктах 1, 4 частини 1 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, у касаційній скарзі обґрунтування неправильного застосування судом (судами) норм матеріального права чи порушення норм процесуального права має обов`язково наводитись у взаємозв`язку з посиланням на відповідний пункт (пункти) частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України як на підставу для касаційного оскарження судового рішення.
Приписами частини 3 статті 311 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону, або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
З огляду на зміст вимог процесуального закону при касаційному оскарженні судових рішень з підстав, передбачених пунктом 3 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, окрім посилання на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, касаційна скарга має містити, зокрема зазначення норми права, щодо якої відсутній висновок про її застосування із конкретизацією змісту правовідносин, в яких цей висновок відсутній, та обґрунтування необхідності формування єдиної правозастосовчої практики щодо цієї норми для правильного вирішення справи.
Водночас касаційна скарга АТ "Львівгаз" обмежується фактично незгодою товариства із оскаржуваними судовими рішеннями про задоволення позову ПрАТ "Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів" про зобов`язання АТ "Львівгаз" відновити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкті позивача у зв`язку із встановленням обставин щодо відсутності доказів про порушення позивачем Кодексу ГРС. Касаційна скарга містить лише посилання на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права (пункту 6 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРС), без належного обґрунтування необхідності формування єдиної правозастосовчої практики щодо цієї норми.