1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Перейти до правової позиції

Постанова

іменем України

16 грудня 2021 року

м. Київ

справа № 186/427/20

провадження № 51-2788км21

Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючої Макаровець А.М.,

суддів Маринича В.К., Марчук Н.О.,

за участю:

секретаря судового засідання Демчука П.О.,

прокурора Чабанюк Т.В.,

захисника Дерюгіна Е.О. (у режимі відеоконференції),

розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали провадження за касаційною скаргою прокурора, яка брала участь у розгляді провадження судом апеляційної інстанції, на ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 1 березня 2021 року щодо ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Артемівська Бодайбинського району Іркутської області, який зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 ), такого, що перебуває на обліку з 2016 року в лікаря-психіатра, раніше не судимого,

обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого положеннями ч. 1 ст. 297 Кримінального кодексу України (далі - КК).

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Ухвалою Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 28 грудня 2020 року щодо ОСОБА_1, обвинуваченого за ч. 1 ст. 297 КК, було застосовано примусові заходи медичного характеру у виді надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку.Вирішено питання щодо речових доказів та щодо розподілу судових витрат у справі.

Як установлено судом, реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на зневажання пам`яті про померлих, демонстрування свого негативного ставлення до суспільних принципів, ОСОБА_1 28 грудня 2019 року приблизно об 11:00 на території міського кладовища на вул. Чайковського у м. Першотравенську, усвідомлюючи протиправний та суспільно небезпечний характер своїх дій, демонструючи негативне ставлення до суспільних відносин, що забезпечують загальноприйняті моральні принципи, традиції, релігійні положення щодо поховання померлих і вияву поваги до пам`яті покійних, здійснив наругу над могилою, а саме: підійшов до місця поховання ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 - ІНФОРМАЦІЯ_5; ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 - ІНФОРМАЦІЯ_6; ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4 - ІНФОРМАЦІЯ_7, нехтуючи громадською моральністю у сфері шанобливого ставлення до померлих та їх місць поховання, діючи умисно, грубо порушуючи суспільні відносини, що забезпечують загальноприйняті моральні принципи та релігійні традиції щодо поховання померлих, почав кричати, виражатись у бік померлих нецензурною лайкою, кидати каміння в надмогильну споруду, а саме в спільний для вищевказаних померлих пам`ятник, після чого демонтував цей пам`ятник ударами ноги, від чого споруда упала на землю. Потім ОСОБА_1 пішов у невідомому напрямку.

Дії ОСОБА_1 за поданим до суду клопотанням про застосування примусових заходів медичного характеру кваліфіковані за ч. 1 ст. 297 КК як наруга над могилою.

Згідно з висновком стаціонарної судово-психіатричної експертизи № 48 КП "Дніпропетровська багатопрофільна клінічна лікарня з надання психіатричної допомоги" ДОР" від 5 березня 2020 року ОСОБА_1 у період інкримінованого йому діяння і на час проведення експертизи страждав на хронічне психічне захворювання. Зазначене захворювання позбавляло ОСОБА_1 можливості усвідомлювати свої дії (бездіяльність) і керувати ними в період часу, що відноситься до інкримінованого йому діяння. За своїм психічним станом ОСОБА_1 на момент проведення експертизи також не міг усвідомлювати своїх дій (бездіяльність) та керувати ними. За своїм психічним станом потребує застосування до нього примусового заходу медичного характеру у виді надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку.

З урахуванням наведеного суд першої інстанції, керуючись статтями 93, 94 КК, встановивши, що ОСОБА_1 вчинив суспільно небезпечне діяння у стані неосудності, що виключає можливість призначення покарання, а даних про його видужання від психічної хвороби або про зміни у стані його здоров`я після вчинення діяння до суду сторонами кримінального провадження не надано, враховуючи характер та тяжкість захворювання, тяжкість вчиненого діяння, ступінь небезпечності психічного хворого для себе або інших осіб, рекомендації експертів, дійшов висновку про застосування до ОСОБА_1 примусових заходів медичного характеру у виді надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку.

Дніпровський апеляційний суд ухвалою від 1 березня 2021 року ухвалу суду першої інстанції щодо ОСОБА_1 змінив, виключив із мотивувальної частини посилання на спрямованість умислу, мети і мотиву дій ОСОБА_1 при вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 297 КК. В іншій частині ухвалу щодо ОСОБА_1 залишено без зміни.


................
Перейти до повного тексту