1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2021 року

м. Київ

справа №160/5055/20

адміністративне провадження №К/9901/32546/20

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого судді-доповідача: Мартинюк Н.М.,

суддів: Жука А.В., Мельник-Томенко Ж.М.,

розглянув у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу №160/5055/20

за позовом Міністерства юстиції України

до засновника газети "Мир" - Товариства з обмеженою відповідальністю "Суворов",

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області,

про припинення випуску друкованого засобу масової інформації,

за касаційною скаргою Міністерства юстиції України

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 липня 2020 року (суддя Коренев А.О.)

і постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 3 листопада 2020 року (головуючий суддя: Шлай А.В., судді: Круговий О.О., Прокопчук Т.С.).

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

У травні 2020 року Міністерство юстиції України пред`явило позов до засновника газети "Мир" - Товариства з обмеженою відповідальністю "Суворов", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області, в якому просило суд:

- припинити випуск Газети "Мир", зареєстрованої Державним комітетом інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України 18 липня 2002 року, свідоцтво 6370, Серія КВ, засновником якої є Товариство з обмеженою відповідальністю "Суворов", яке знаходиться за адресою: 49000, м. Дніпро, площа Героїв Майдану, 1 (ЄДРПОУ 30192312).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на адресу Міністерства юстиції України надійшов лист Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 24 лютого 2020 року №55/15-1767 про ініціювання припинення випуску Газети "Мир" у судовому порядку у зв`язку із порушенням норм чинного законодавства про друковані засоби масової інформації.

Відповідно до вказаного листа Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області в ході здійснення контррозвідувальних заходів із захисту національної інформаційної сфери отримано інформацію про порушення окремих вимог Закону України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні" зі сторони представників редакції та засновників Газети "Мир".

До того ж, Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області отримало від Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури, молоді та спорту України релігієзнавчий висновок провідного наукового співробітника Інституту філософії імені Г.С. Сковороди Національної Академії наук України, доктора філософських наук, професора Сагана О.Н. Згідно з цим висновком Газета "Мир" не є офіційним виданням Української Православної Церкви; в усіх досліджених публікаціях наявні ознаки закликів, спрямованих на розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, на приниження національної честі та гідності, а також образу почуттів громадян у зв`язку з їхніми релігійними переконаннями, нав`язування читацькій аудиторії ідей невігластва, необхідності відмови від оформлення паспортів громадянина України встановленого зразка, реєстрації дітей і вакцинації населення, дискредитації органів державної влади України та нав`язуванням негативного ставлення до представників Православної церкви України та віруючих інших конфесій.

Відтак, Міністерство юстиції України, розглянувши вказані матеріали, дійшло висновку про необхідність звернення до суду з позовом про припинення випуску Газети "Мир".

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 липня 2020 року, залишеного без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 3 листопада 2020 року, у задоволенні позову відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позову, суди попередніх інстанцій виходили з того, що Міністерство юстиції України не дотрималось законодавчо визначеної процедури щодо встановлення невідповідності діяльності друкованого засобу масової інформації - газети "Мир", а саме: звернулось до суду з позовом про припинення діяльності зазначеного об`єкта без попереднього установлення невідповідності його діяльності шляхом проведення правової експертизи.

До того ж, апеляційний суд дійшов висновку, що релігієзнавчий висновок, на який покликається позивач, може бути підставою для призначення відповідної судової лінгвістичної експертизи (спеціалізованого мовознавчого дослідження текстових матеріалів та інших мовних об`єктів для з`ясування питань, що можуть мати юридичні наслідки), як це передбачено статтею 102 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - "КАС України"). Також, апеляційний суд дійшов висновку, що указаний релігієзнавчий висновок не може бути взятий судом до уваги у якості письмового доказу.

Не погоджуючись із цими судовими рішеннями, позивач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою на них.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзивів

У листопаді 2020 року Міністерство юстиції України подало до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просило скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 липня 2020 року і постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 3 листопада 2020 року, та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов.

Скаржник у касаційній скарзі покликається на пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України, а саме: на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, якщо висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах відсутній.

У відзиві на касаційну скаргу відповідач просить відмовити у її задоволенні, а судові рішення судів попередніх інстанцій залишити без змін. Відзив обґрунтований правильністю вирішення спору судами із дотриманням норм матеріального і процесуального права. До того ж, позивач звертає увагу, що наявні підстави для закриття касаційного провадження з огляду на його безпідставність.

Третя особа подала до Суду пояснення, в яких підтримала доводи і вимоги касаційної скарги.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Державним комітетом інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України 18 липня 2002 року зареєстровано газету "Мир", у зв`язку з чим видано свідоцтво №6370, Серія КВ, засновником якої є Товариство з обмеженою відповідальністю "Суворов", яке знаходиться за адресою: 49000, м. Дніпро, площа Героїв Майдану, 1 (ЄДРПОУ 30192312).

20 лютого 2020 року до Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури, молоді та спорту України надійшов релігієзнавчий висновок провідного наукового співробітника Інституту філософії імені Г.С. Сковороди Національної Академії наук України, доктора філософських наук, професора Сагана О.Н., відповідно до якого:

Газета "Мир" (власність ТОВ "Суворов", ЄДРПОУ 30192312, юридична адреса видання: м. Дніпро, площа Героїв Майдану 1, головний редактор Віктор Васильович; друкується на потужностях ТОВ "Видавничий дім "Кераміст", код ЄДРПОУ-31122120, юридична адреса: м. Запоріжжя, вул. Седова, буд. 16) не є офіційним виданням Української Православної церкви, а використовується ТОВ "Суворов" з метою висвітлення матеріалів у напрямі, вигідному державі-агресору - Російській Федерації, вказані матеріали об`єктивно провокують конфлікти між віруючими різних православних церков України;

засновник і видавець газети "Мир" використовує цей засіб масової інформації для нав`язування читацькій аудиторії ідей невігластва, зокрема, необхідності відмови від оформлення паспортів громадянина України встановленого зразка, реєстрації дітей і вакцинації населення, дискредитації органів державної влади України та нав`язування негативного ставлення до представників Православної церкви України й віруючих інших конфесій;

в усіх досліджених публікаціях наявні ознаки закликів, спрямованих на розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, на приниження національної честі й гідності, а також образу почуттів громадян у зв`язку з їхніми релігійними переконаннями - все це суперечить нормам і положенням чинного законодавства України;

подальше видавництво та розповсюдження газети "Мир" становить реальні загрози національній безпеці України, оскільки у ній реалізовуються пропагандистські інформаційні кампанії, керовані з території держави-агресора - Російської Федерації. Ці матеріали спрямовані на дестабілізацію суспільно-політичної та міжконфесійної ситуації, порушення релігійної нетерпимості та дискредитації представників Православної церкви України.

На адресу Міністерства юстиції України надійшов лист Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 24 лютого 2020 року №55/15-1767 щодо ініціювання припинення випуску газети "Мир" у судовому порядку у зв`язку із порушенням норм чинного законодавства про друковані засоби масової інформації, яка друкується на потужностях ТОВ "Видавничий будинок "Кераміст" від імені церкви з метою висвітлення матеріалів у напрямі, вигідному державі-агресору - Російській Федерації, провокує конфлікти між віруючими різних державних православних конфесій в Україні.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 КАС України визначено, що в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 15 Конституції України передбачено, що суспільне життя в Україні ґрунтується на засадах політичної, економічної та ідеологічної багатоманітності. Жодна ідеологія не може визнаватися державою як обов`язкова. Цензура заборонена.

Закон України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні" створює правові основи діяльності друкованих засобів масової інформації (преси) в Україні, встановлює державні гарантії їх свободи відповідно до Конституції України, Закону України "Про інформацію" та інших актів чинного законодавства і визнаних Україною міжнародно-правових документів. У цьому Законі під друкованими засобами масової інформації (пресою) в Україні розуміються періодичні і такі, що продовжуються, видання, які виходять під постійною назвою, з періодичністю один і більше номерів (випусків) протягом року на підставі свідоцтва про державну реєстрацію (стаття 1).

Статтею 2 Закону України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні" визначено, що свобода слова і вільне вираження у друкованій формі своїх поглядів і переконань гарантуються Конституцією України і відповідно до цього Закону означають право кожного вільно і незалежно шукати, одержувати, фіксувати, зберігати, використовувати та поширювати будь-яку інформацію за допомогою друкованих засобів масової інформації, крім випадків, визначених законом, коли обмеження цього права необхідно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя. Друковані засоби масової інформації є вільними. Забороняється створення та фінансування державних органів, установ, організацій або посад для цензури масової інформації.

Відповідно до статті 3 Закону України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні" друковані засоби масової інформації в Україні не можуть бути використані для: закликів до захоплення влади, насильницької зміни конституційного ладу або територіальної цілісності України; пропаганди війни, насильства та жорстокості; розпалювання расової, національної, релігійної ворожнечі; розповсюдження порнографії, а також з метою вчинення терористичних актів та інших кримінально караних діянь; пропаганди комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки. Забороняється використання друкованих засобів масової інформації для: втручання в особисте і сімейне життя особи, крім випадків, передбачених законом; завдання шкоди честі і гідності особи; розголошення будь-якої інформації, яка може призвести до вказання на особу неповнолітнього правопорушника без його згоди і згоди його представника.

Згідно зі статтею 18 Закону України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні" випуск друкованого засобу масової інформації може бути припинено за рішенням засновника (співзасновників) або суду. Суд припиняє випуск видання, зокрема, у разі порушення статті 3 цього Закону.

Відповідно до статті 28 Закону України "Про інформацію" інформація не може бути використана для закликів до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганди війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини.

Пунктом 1 частини третьої статті 2 Закону України "Про захист суспільної моралі" передбачено, що забороняються виробництво та розповсюдження продукції, яка, зокрема, пропагує війну, національну та релігійну ворожнечу, зміну шляхом насильства конституційного ладу або територіальної цілісності України.

Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 2 липня 2014 року №228 (далі - "Положення №228") Мін`юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань банкрутства, у сфері нотаріату, організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) (далі - виконання рішень), державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації обтяжень рухомого майна, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, реєстрації статуту територіальної громади м. Києва, реєстрації статутів Національної академії наук та національних галузевих академій наук, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб`єктів інформаційної діяльності, у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, у сфері правової освіти населення; забезпечує формування державної політики у сфері архівної справи і діловодства та створення і функціонування державної системи страхового фонду документації.

Пунктом 83-7 Положення №228 передбачено, що серед основних завдань Міністерства юстиції України, зокрема, є здійснення відповідно до закону контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, в тому числі шляхом проведення моніторингу реєстраційних дій відповідно до закону, та приймає обов`язкові до виконання рішення, передбачені законом; державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб`єктів інформаційної діяльності.


................
Перейти до повного тексту