ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2021 року
м. Київ
справа № 820/5908/16
касаційне провадження № К/9901/43164/18
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Бившевої Л.І.,
суддів: Хохуляка В.В., Ханової Р.Ф.,
розглянув у порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін касаційну скаргу Східної об`єднаної державної податкової інспекції міста Харкова ГУ ДФС у Харківській області (далі - Інспекція) на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.05.2017 (суддя Мар`єнко Л.М.) та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.07.2017 (головуючий суддя - Рєзнікова С.С., судді - Бегунц А.О., Старостін В.В.) у справі за позовом приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 (далі - Нотаріус ОСОБА_1) до Східної об`єднаної державної податкової інспекції міста Харкова ГУ ДФС у Харківській області про визнання незаконними дій, скасування рішення та вимоги,
У С Т А Н О В И В:
У жовтні 2016 року Нотаріус ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Інспекції, у якому просила: визнати незаконними дії Інспекції щодо проведення документальної планової виїзної перевірки дотримання Нотаріусом ОСОБА_1, що провадить незалежну професійну діяльність, законодавства, що регулює нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 24.11.2014; визнати протиправною та скасувати вимогу Інспекції про сплату боргу (недоїмки) № Ф-0003271304 від 10.10.2016; визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску № 0003301304 від 10.10.2016.
На обґрунтування зазначених позовних вимог Нотаріус ОСОБА_1 послалася на те, що: проведення документальної позапланової виїзної перевірки самозайнятої особи (нотаріуса) з питань правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у період з 01.01.2011 по 24.11.2014 порушує положення Закону України "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", оскільки приватний нотаріус не є суб`єктом, що зобов`язаний надавати відомості про нарахування, обчислення і сплату єдиного внеску органам доходів і зборів та не підлягає перевірці з цього приводу; Нотаріусом ОСОБА_1 не були порушені вимоги Закону України "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо сплати максимального розміру єдиного соціального внеску, оскільки сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток), а відповідно до пункту 2.1.2 акту перевірки порушень правильності визначення сум чистого оподатковуваного доходу Нотаріусом ОСОБА_1 перевіркою встановлено не було; відповідно до положень статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону (зокрема, особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, у тому числі, нотаріальною діяльністю), зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року, а періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. Таким чином, сума доходу, з якої розраховується єдиний внесок у графі "усього" таблиці 3 додатку 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів та зборів України від 09.09.2013 № 454 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), має відповідати чистому доходу, заявленому у податковій декларації, яка подається фізичною особою, яка забезпечує себе роботою самостійно, до органів доходів і зборів за результатами календарного року.
Харківський окружний адміністративний суд постановою від 22.05.2017, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.07.2017, позов задовольнив частково: скасував вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-0003271304 від 10.10.2016; скасував рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску № 0003301304 від 10.10.2016. В іншій частині позовних вимог відмовив.
Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суди виходили з того, що: позивачем були дотримані вимог Податкового кодексу України щодо оподаткування (чистого) доходу за період 2012 - 2014 років, а задекларовані Нотаріусом ОСОБА_1 суми підтверджені наявними у матеріалах справи первинними бухгалтерськими документами; щодо донарахованої суми єдиного соціального внеску за 2011 рік податковий орган порушив граничний строк, встановлений статтею 102 Податкового кодексу України.
Інспекція оскаржила рішення судів першої та апеляційної інстанцій в частині задоволених позовних вимог до Вищого адміністративного суду України, який ухвалою від 02.10.2017 відкрив касаційне провадження у даній справі та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
В обґрунтування вимог касаційної скарги скаржники вказують на те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалені в частині задоволених позовних вимог з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки суди не надали належної правової оцінки тому, що в порушення вимог пункту 178.6 статті 178 Податкового кодексу України Нотаріус ОСОБА_1 не вела обліку доходів і витрат від проведення незалежної професійної діяльності, з огляду на що контролюючим органом був нарахований єдиний соціальний внесок на всю суму чистого оподатковуваного доходу 232302,52 грн. за 2011 - 2014 роки у розмірі 34,7%, у тому числі: за 2011 рік - 7774,00 грн., за 2012 рік - 3370,00 грн., за 2013 рік - 6687,02 грн., за 2014 рік - 4271,50 грн.
Нотаріус ОСОБА_1 не скористалась своїм процесуальним правом на подання відзиву на касаційну скаргу.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 13.12.2021 прийняв касаційну скаргу Інспекції до провадження та призначив справу до касаційного розгляду у спрощеному провадженні без повідомлення сторін на 14.12.2021.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду перевірив наведені у касаційній скарзі доводи та, враховуючи межі касаційної скарги, дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
У справі, що розглядається, суди встановили, що Приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 була самозайнятою особою, що проводить незалежну професійну нотаріальну діяльність, на підставі свідоцтва про право зайняття нотаріальною діяльністю від 24.05.2007 №308, перебуває на обліку в Інспекції як платник податків, є платником єдиного соціального внеску.
Інспекція провела документальну позапланову виїзну перевірку самозайнятої особи - приватного нотаріуса ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання вимог законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 по 24.11.2014, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 24.11.2014, результати якої оформлені актом № 4408/20-38-13-04-08/3053718628 від 23.08.2016, за висновками якого позивачем були порушені: вимоги пункту 178.6 статті 178 Податкового кодексу України, що мало вираз у неведенні обліку доходів та витрат від проведення незалежної професійної діяльності); абзацу 1 пункту 2 частини першої статті 7, частини другої статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", в результаті чого донараховано єдиний внесок на загальну суму 7739,05 грн., у тому числі: 2011 рік - 2697,59 грн., за 2012 рік - 1169,40 грн., за 2013 рік - 2389,81 грн., за 2014 рік - 1482,25 грн.
На підставі вказаного акту перевірки Інспекція прийняла: рішення № 0003301304 від 10.10.2016 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким застосувала до ОСОБА_1 штрафні санкції у розмірі 1414,79 грн.; вимогу № Ф-0003271304 від 10.10.2016 про сплату ОСОБА_1 боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування у сумі 7739,81 грн.
У справі, що розглядається, суди встановили, що підставою для прийняття оспорюваних рішення та вимоги слугували, зокрема, висновки Інспекції про неведення нотаріусом ОСОБА_1 обліку доходів і витрат від проведення незалежної професійної діяльності, з огляду на що перевірку правильності визначення загального оподатковуваного доходу, отриманого від провадження незалежної професійної діяльності у період з 01.01.2013 по 24.11.2014, відображеного у податкових деклараціях, неможливо. При цьому, у пункті 2.1.2 акту перевірки було зазначено, що: перевіркою правильності визначення вартості документально підтверджених витрат, пов`язаних зі здійсненням діяльності у 2013-2014 роках, встановлено, що нотаріус ОСОБА_1 отримувала доходи від вчинення нотаріал