ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2021 року
м. Київ
справа № 165/2707/16-а
адміністративне провадження № К/9901/999/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Рибачука А.І.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу №165/2707/16-а
за позовом ОСОБА_1 до Нововолинсько-Іваничівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Нововолинсько-Іваничівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на постанову Нововолинського міського суду Волинської області від 29 травня 2017 року, ухвалену у складі головуючого судді Ушакова М.М., та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2017 року, постановлену у складі колегії суддів: головуючого судді Мікули О.І., суддів: Курильця А.Р., Кушнерика М.П.,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Нововолинсько-Іваничівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, в якому просила:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо припинення виплати їй індексації пенсії наростаючим підсумком відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, врахувавши при цьому базовий місяць для призначення індексації листопад 2010 року, діючі коефіцієнти інфляції та встановлений прожитковий мінімум доходів громадян для осіб, які втратили працездатність;
- зобов`язати Нововолинсько-Іваничівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області відновити виплату їй індексації пенсії наростаючим підсумком, відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, врахувавши при цьому базовий місяць для призначення індексації - листопад 2010 року, діючі коефіцієнти інфляції та встановлений прожитковий мінімум доходів громадян для осіб, які втратили працездатність та повернути невиплачену суму індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат.
Постановою Нововолинського міського суду Волинської області від 29 травня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2017 року, позов задоволено.
Суди встановили, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Нововолинсько-Іваничівському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 31 грудня 2010 року.
Позивачці при призначення пенсії 31 грудня 2010 року застосовано місяць підвищення грошових доходів населення (базовий місяць для проведення індексації пенсії) - листопад 2010 року.
Постановою Нововолинського міського суду Волинської області від 29 грудня 2014 року у справі №165/3034/14-а (яка набрала законної сили) зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в м.Нововолинську здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із включенням до її заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації, з урахуванням фактично отриманих сум з 12 червня 2014 року, згідно з довідкою Нововолинської ОДПІ ГУ Міндоходів у Волинській області №3417 від 20 листопада 2014 року в розмірі 90% від суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
На виконання зазначеного судового рішення відповідач перевизначив базовий місяць для проведення індексації пенсії, який було встановлено при призначенні пенсії на червень 2014 року.
08 грудня 2016 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про відновлення індексації пенсії наростаючим підсумком відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, врахувавши при цьому базовий місяць для призначення індексації листопад 2010 року, діючі коефіцієнти інфляції та встановлений прожитковий мінімум доходів громадян для осіб, які втратили працездатність, а також про повернення невиплаченої суми індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат.
Листом №158/В-01 від 20 грудня 2016 року Нововолинсько-Іваничівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області повідомило позивачку про те, що на виконання судового рішення було проведено перерахунок її пенсії, починаючи з червня 2014 року, визначено суму до виплати (борг) на виконання рішення суду в розмірі 3872,26 грн без урахування виплачених сум індексації, оскільки розмір доплати пенсії перевищив суму нарахованої індексації; базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення визначено місяць, в якому відбулося підвищення пенсії, тобто червень 2014 року. Таким чином, встановлений розмір пенсії та індексації відповідає вимогам чинного законодавства, а тому відсутні підстави для здійснення перерахунку індексації.
Вважаючи неправомірними такі дії відповідача, позивачка звернулася із зазначеним позовом до суду.
Суди, задовольняючи позов, мотивували свої рішення тим, що збільшення пенсії позивачки пов`язане з невірним її нарахуванням при призначенні пенсії, тому посилання відповідача на правомірність зміни базового місяця для індексації пенсії у зв`язку із перерахунком пенсії на підставі судового рішення є необґрунтованим, оскільки такий перерахунок здійснювався не в розумінні перерахунку пенсії у зв`язку з вимогами законодавства про черговий такий перерахунок, а судовими рішеннями було встановлено, що відповідачем при призначенні позивачці пенсії не всі складові заробітної плати були включені для її розрахунку.
Не погоджуючись з судовими рішеннями, відповідач подав касаційну скаргу, у якій просить скасувати судові рішення та ухвалити нове рішення, яким позов залишити без задоволення. В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судами норм матеріального права.
Відповідач у своїй касаційній скарзі наголошує, що після перерахунку пенсії позивачки за рішенням суду пенсії розмір пенсії збільшився на суму, що перевищує розмірі індексації, який був виплачений за спірний період. На думку Пенсійного органу, оскільки розмір пенсії після перерахунку збільшився, дії Управління щодо зміни базового місяця для індексації пенсії відповідають чинному законодавству.
У поданому відзиві позивачка просить відмовити у задоволенні скарги.
Суд, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на таке.
Частиною 2 ст. 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За змістом статті 2 вказаного Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Згідно зі статтею 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).
Відповідно до пункту 5 Порядку сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Крім того зазначається, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що під "підвищенням пенсії" розуміється тільки таке збільшення суми нарахування, яке здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, тобто випадки, коли пенсія була неправомірно недонарахована і в подальшому на підставі рішення суду нарахована в належному обсязі, не належать до "підвищення пенсії" в розумінні пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
Отже, здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду, не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв`язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивачки в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.
Перерахунок пенсії з урахуванням спірних складових є відновленням порушеного права позивачки на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця для проведення індексації пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 7 березня 2018 року у справі № 727/5413/17, від 4 травня 2018 року у справі № 688/213/17, від 26 червня 2018 року у справі № 497/4/17, від 14 травня 2019 року у справі №576/1392/17.
Враховуючи наведене, зважаючи на той факт, що правовідносини у цій справі цілком тотожні зазначеним вище справам, беручи до уваги практику Верховного Суду у аналогічних правовідносинах, Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень і погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій щодо наявності підстав для задоволення позову.
Оцінюючи наведені сторонами доводи, Касаційний адміністративний суд виходить з такого, що всі аргументи скаржника, наведені в касаційній скарзі, були ретельно перевірені та проаналізовані судами першої та апеляційної інстанцій, та їм була надана належна правова оцінка. Жодних нових аргументів, які б доводили порушення норм матеріального або процесуального права, у касаційній скарзі не зазначено.
Відповідно до ст. 343 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись статтями 343, 350, 356 КАС України, Суд -