ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2021 року
м. Київ
справа № 260/1893/20
адміністративне провадження № К/9901/7200/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
Судді-доповідача - Желтобрюх І.Л.,
суддів: Білоуса О.В., Блажівської Н.Є.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Закарпатській області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2020 року (головуючий суддя - Ващилін Р.О.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2021 року (колегія суддів у складі: головуюча суддя - Хобор Р.Б., судді - Сеник Р.П., Судова-Хомюк Н.М.) у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фава-Технікс" до Головного управління Державної податкової служби у Закарпатській області про скасування вимоги про сплату боргу та рішення про застосування штрафних санкцій,
установив:
У травні 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Фава-Технікс" (далі - ТОВ "Фава-Технікс", Товариство) звернулося до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Закарпатській області (далі - ГУ ДПС у Закарпатській області), в якому просило визнати протиправними та скасувати: вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-0002733307 від 30 березня 2020 року в сумі 141168,22 грн зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, рішення №0002743307 від 30 березня 2020 року про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, згідно з вимогою від 30 березня 2020 року №Ю-0002733307 та розрахунок штрафних санкцій до рішення у розмірі 70584,11 грн.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2020 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2021 року, позов задоволено частково: визнано протиправною та скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-0002733307 від 30 березня 2020 року в сумі 141168,22 грн зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування; визнано протиправним та скасовано рішення №0002743307 від 30 березня 2020 року про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в розмірі 70584,11 грн; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Закарпатській області на користь ТОВ "Фава-Технікс" сплачений судовий збір в розмірі 3176,28 грн.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій в частині задоволення позову, вважаючи, що вони прийняті внаслідок неправильного застосування норм матеріального права, з порушенням норм процесуального права, відповідач звернувся із касаційною скаргою, у якій просить скасувати ухвалені судами рішення й постановити нове, яким у задоволенні позову відмовити.
З огляду на зміст касаційної скарги, підставою касаційного оскарження судових рішень у цій справі скаржником зазначено неправильне застосування судами (судом) норм матеріального права та порушення норм процесуального права у випадку, передбаченому пунктом 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У розрізі заявленої підстави касаційного оскарження відповідач звертає увагу на відсутність висновку Верховного Суду у подібних правовідносинах, а саме - щодо включення матеріальної допомоги, виплаченої працівникам на оздоровлення дітей та їх підготовку до школи, до бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Відповідач вважає помилковими висновки судів попередніх інстанцій про те, що надані працівникам підприємства суми одноразової допомоги на оздоровлення та підготовку дітей до школи не включаються до складу додаткової заробітної плати працівників та бази нарахування єдиного внеску, оскільки це суперечить вимогам чинного законодавства.
У відзиві на касаційну скаргу позивач просить залишити оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій без змін як законні й обґрунтовані, а скаргу відповідача - без задоволення, повністю підтримуючи висновки й мотиви, з яких виходили суди при задоволенні позову.
З огляду на наявні у справі докази реорганізації територіальних органів Державної фіскальної служби, колегія суддів ухвалила задовольнити заявлене податковим органом клопотання про заміну відповідача у справі - Головного управління Державної податкової служби у Закарпатській області (код ЄДРПОУ 43143065), його правонаступником, - Головним управлінням Державної податкової служби у Закарпатській області як відокремленим підрозділом ДПС (код ЄДРПОУ 44106694).
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, судові рішення, колегія суддів Верховного Суду дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Суди попередніх інстанцій встановили, що Головним управлінням ДПС у Закарпатській проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Фава-Технікс" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 1 січня 2015 року по 30 червня 2018 року, валютного законодавства за період з 1 січня 2015 року по 30 вересня 2019 року, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 1 січня 2011 року по 30 вересня 2019 року, за результатами якої 3 березня 2020 року складено акт.
Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог пункту 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року №5, пункту 1 частини першої статті 7, частини п`ятої статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", а саме - не відображено суми додаткової заробітної плати застрахованих осіб найманих працівників у вигляді матеріальної допомоги на оздоровлення дітей (підготовки до навчального року) за серпень 2017 року в сумі 207452,90 грн, за серпень 2018 року в сумі 212421,85 грн, за серпень 2019 року в сумі 221798,95 грн у звітах про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Внаслідок встановлених порушень відповідачем донараховано позивачу єдиного внеску у загальній сумі 141168,22 грн, в тому числі: за серпень 2017 року в сумі 45639,64 грн; за серпень 2018 року в сумі 46732,81 грн; за серпень 2019 року в сумі 48795,77 грн.
30 березня 2020 року контролюючим органом прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-0002733307, згідно з якою заборгованість ТОВ "Фава-Технікс" зі сплати єдиного внеску станом на 30 березня 2020 року становить 141168,22 грн, та рішення №0002743307, яким застосовано до позивача штрафніх санкції в сумі 70584,11 грн.
Задовольняючи позовні вимоги та скасовуючи спірні рішення суд першої інстанції, з висновком якого повною мірою погодився й апеляційний суд, виходив з того, що контролюючий орган помилково включив надані працівникам позивача суми одноразової допомоги на оздоровлення та підготовку дітей до школи до складу додаткової заробітної плати працівників та бази нарахування єдиного внеску, оскільки такі виплати не мали масового і системного характеру.
Згідно з частиною першою статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Перевіряючи правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права на підставі встановлених ними фактичних обставин справи, колегія суддів КАС ВС виходить з наступного.
Як з`ясували суди попередніх інстанцій спірним в цій справі є невідображення позивачем як роботодавцем сум отриманої найманими працівниками матеріальної допомоги на оздоровлення дітей та підготовки до школи у звітах про суми нарахованої заробітної плати та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за серпень 2017 року, 2018 року та 2019 року та, відповідно, несплата з них єдиного соціального внеску.
Порядок обчислення і сплати єдиного внеску врегульовано Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року №2464-VІ (далі - Закон №2464-VІ).
За приписами пункту 2 частини першої статті 1 Закону №2464-VІ єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Вичерпний перелік платників єдиного внеску закріплений у статті 4 Закону №2464-VІ, й до таких, серед іншого, належать роботод