1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Ухвала суду


УХВАЛА

24 листопада 2021 року

м. Київ

Справа № 9901/348/19

Провадження № 11-218заі21

Велика Палата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача Гриціва М. І.,

суддів Анцупової Т. О., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Григор`євої І. В., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Крет Г. Р., Пількова К. М., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Сімоненко В. М., Штелик С. П.

розглянувши питання процесуального правонаступництва в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Генерального прокурора про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, і

ВСТАНОВИЛА:

У провадженні Великої Палати Верховного Суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до Генерального прокурора про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Під час апеляційного розгляду справи, розпочатого за апеляційною скаргою Офісу Генерального прокурора, постало питання процесуального правонаступництва у цій справі з огляду на таке.

У червні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів (далі - КДКП).

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у судовому засіданні, призначеному на 02 жовтня 2019 року встановив, що КДКП з 25 вересня 2019 року не є органом, який забезпечує здійснення добору на посади прокурора. З огляду на цю обставину Верховний Суд ухвалив звернутися з запитом до Генерального прокурора щодо визначення правонаступника КДКП у справі № 9901/348/19 та зупинити провадження у цій справі до встановлення правонаступника.

У зв`язку із вибуттям КДКП у спірних правовідносинах та беручи до уваги те, що на Генерального прокурора законодавством покладено обов`язок щодо визначення переліку, складу і порядку роботи кадрових комісій Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур та затвердження порядку проведення добору на зайняття вакантної посади прокурора, керуючись засадами адміністративного судочинства, Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни відповідача у справі КДКП його процесуальним правонаступником - Генеральним прокурором та ухвалою від 25 листопада 2020 року замінив відповідача у цій справі КДКП його процесуальним правонаступником Генеральним прокурором.

Серед іншого, апелянт у своїй апеляційній скарзі артикульовано покликався на безпідставну і, як на його бачення, протиправну заміну відповідача у цій справі КДКП на Генерального прокурора, а звідси - на розгляд позову до неналежного відповідача.

З огляду на зазначений законодавчий обов`язок Генерального прокурора щодо визначення переліку, складу і порядку роботи кадрових комісій Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур та затвердження порядку проведення добору на зайняття вакантної посади прокурора в судовому засіданні 29 вересня 2021 року протокольною ухвалою Велика Палата Верховного Суду постановила викликати на наступне судове засідання Великої Палати Верховного Суду у цій справі Голову Восьмої або можливо іншої за порядковим номером кадрової комісії з добору на зайняття вакантних та тимчасово вакантних посад прокурорів в окружних прокуратурах і спеціалізованих прокуратурах у військовій та оборонній сфері (на правах окружних), повноважної на час розгляду цієї справи виконувати функціональні повноваження КДКП у сфері добору претендентів на вакантні посади в органах прокуратури, для вирішення питання про залучення такої кадрової комісії для участі у справі як процесуального правонаступника КДКП.

На засіданні Великої Палати Верховного Суду 27 жовтня 2021 року представник Офісу Генерального прокурора повідомив, що наразі відповідний орган, що здійснює дисциплінарне провадження, який може бути залучений для участі у справі як процесуальний правонаступник КДКП перебуває в стадії формування. З огляду на це протокольною ухвалою Велика Палата Верховного Суду ухвалила витребувати належним чином засвідчені копії документів щодо формування складу та початку роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, на виконання якої 08 листопада 2021 року до Великої Палати Верховного Суду надійшли належним чином засвідчені копії протоколу всеукраїнської конференції прокурорів 27-28 серпня 2021 року; наказу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 20 вересня 2021 року № 1200/к з супровідним листом на адресу Генерального прокурора; рішення відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, від 26 жовтня 2021 року № 16зп-21 "Про день початку діяльності відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження".

За положеннями пункту 2 частини першої статті 77 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII "Про прокуратуру" до повноважень відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, серед іншого віднесено проведення добору кандидатів на посаду прокурора в установленому цим Законом порядку.

З огляду на визначені законом повноваження відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, відому дату початку його діяльності - 03 листопада 2021 року, суд приходить до висновку про необхідність заміни КДКП процесуальним правонаступником, який має назву - відповідний орган, що здійснює дисциплінарне провадження.

Ураховуючи викладене та керуючись статтею 52 КАС, Велика Палата Верховного Суду


................
Перейти до повного тексту