ПОСТАНОВА
Іменем України
06 грудня 2021 року
Київ
справа №761/44131/16-а
адміністративне провадження № К/9901/4841/17 №К/9901/4852/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Рибачука А.І.
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у касаційній інстанції адміністративну справу №761/44131/16-а
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Генерального штабу Збройних Сил України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, провадження по якій відкрито
за касаційними скаргами ОСОБА_1 та Генерального штабу Збройних Сил України на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2017 року, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Костюк Л.О., суддів: Бужак Н.П., Твердохліб В.А.,
в с т а н о в и в :
У грудні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Генерального штабу Збройних Сил України, у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Генерального штабу Збройних Сил України, яке полягає у нескладанні на дату звільнення з військової служби довідки про виплачені ОСОБА_1 види грошового забезпечення - грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації, премії, щомісячно додаткової грошової винагороди, грошової винагороди за безпосередню участь у АТО, одноразової грошової допомоги при звільненні, які не включені в довідку №305/531 від 24.06.2016 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, та не направлення такої довідки до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві через уповноважений орган - Київський міський військовий комісаріат;
- визнати протиправними дії Генерального штабу Збройних Сил України щодо ненарахування індексації грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди за період з лютого 2016 року по червень 2016 року та не включення до розрахунку грошової допомоги при звільненні грошового забезпечення із урахуванням індексації та щомісячної додаткової грошової винагороди;
- зобов`язати Генеральний штаб Збройних Сил України здійснити ОСОБА_1 нарахування і виплату індексації грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди за період з лютого 2016 року по червень 2016 року та провести перерахунок розміру грошової допомоги при звільненні з грошового забезпечення із врахуванням індексації та щомісячної додаткової грошової винагороди, провести виплату різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром грошової допомоги при звільненні та видати відповідну довідку з урахуванням зазначених виплат для обчислення пенсії;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неврахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації, премії, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової винагороди за безпосередню участь у АТО, одноразової грошової допомоги при звільненні при обчисленні ОСОБА_1 розміру основної пенсії з 25.06.2016, виходячи з розміру грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві вчинити відповідні дії щодо призначення та виплатити ОСОБА_1 основної пенсії починаючи з 25 червня 2016 року довічно шляхом включення до складу грошового забезпечення за 24 місяців перед звільненням зі служби усіх сум.
Постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 13 березня 2017 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Генерального штабу Збройних Сил України, яка полягає у нескладанні на дату звільнення з військової служби ОСОБА_1 довідки про виплачені види грошового забезпечення, а саме: грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, премії, щомісячної додаткової грошової винагороди за безпосередню участь в АТО, одноразової грошової допомоги при звільненні, які не входять в довідку №305/531 від 24.06.2016 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, та не направленні її до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Зобов`язано Генеральний штаб Збройних Сил України видати довідку про виплачені види грошового забезпечення з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, премії, щомісячної додаткової грошової винагороди за безпосередню участь в АТО, одноразової грошової допомоги при звільненні, які не входять в довідку № 305/531 від 24.06.2016 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 25 червня 2016 року з включенням до складу грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби з урахуванням видів грошового забезпечення, а саме: грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, премії, щомісячної додаткової грошової винагороди за безпосередню участь в АТО, одноразової грошової допомоги при звільненні відповідно до наданої Генеральним штабом Збройних Сил України довідки, у урахуванням раніше сплачених сум за цей період.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2017 року скасовано постанову суду першої інстанції та ухвалено нову, якою позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Генерального штабу Збройних Сил України, яка полягає у нескладанні на дату звільнення з військової служби ОСОБА_1 довідки про виплачені види грошового забезпечення, а саме: грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, премії, щомісячної додаткової грошової винагороди за безпосередню участь в АТО, які не входять в довідку № 305/531 від 24.06.2016 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, та ненаправленні її до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Зобов`язано Генеральний штаб Збройних Сил України видати довідку про виплачені види грошового забезпечення з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, премії, щомісячної додаткової грошової винагороди за безпосередню участь в АТО, які не входять в довідку № 305/531 від 24.06.2016 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Суди встановили, що ОСОБА_1 наказом Міністра оборони (по особовому складу) від 09.06.2016 №523 звільнений в запас з військової служби відповідно до ч.6 ст.26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", з урахуванням ч. 8 ст. 26 Закону за пунктом "г" (у зв`язку з проведенням організаційних заходів).
Позивач перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та йому призначено пенсію відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Для обчислення позивачу пенсійного забезпечення фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних Сил України 24.06.2016 було видано довідку №305/531 про додаткові види грошового забезпечення та премії, у яку не були включені такі види грошового забезпечення: грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода за безпосередню участь в АТО, одноразова грошова допомога при звільненні.
Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода за безпосередню участь в АТО, одноразова грошова допомога при звільненні входять до грошового забезпечення позивача, яке він отримував під час проходження служби, з якої нараховані та сплачені страхові внески, а тому мають бути включені до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії. Вказані обставини, за висновком суду першої інстанції, діють підстави для зобов`язання Пенсійного органу здійснити перерахунок пенсії.
Апеляційний суд, скасовуючи постанову суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про часткове задоволення позову, фактично погодився з висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для включення у довідку про виплачені види грошового забезпечення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, премії, щомісячної додаткової грошової винагороди за безпосередню участь в АТО. Проте, оскільки рішення щодо обчислення пенсії позивача із вказаними видами грошового забезпечення не приймалось, тому апеляційний суд дійшов висновку про передчасність вимоги позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо перерахунку та виплати пенсії з 25.06.2016 з їх урахуванням.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу, у якій просить скасувати постанову апеляційного суду та направити справу на новий апеляційний розгляд. В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судом норм матеріального та порушення норм процесуального права. Вказує, зокрема, що апеляційний суд розглянув вимоги, які ним не були заявлені у позові.
Відповідач - Генеральний штаб Збройних Сил України також оскаржив судове рішення в касаційному порядку. Просить його скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Зазначає, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода за безпосередню участь в АТО, одноразова грошова допомога при звільненні не входять до грошового забезпечення з якого обраховується пенсія.
У поданому відзиві на касаційну скаргу відповідача, позивач просить відмовити у її задоволенні.
Суд, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційних скарг, дійшов висновку про наявність підстав для їх часткового задоволення з огляду на таке.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами 2 та 3 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Частиною 1 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, частиною 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Аналіз статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" дає підстави для висновку про те, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: посадовий оклад; оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Правовими питаннями у справі є правомірність дій відповідача щодо невключення до довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача наступних сум: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, щомісячної додаткової грошової винагороди; грошової винагороди за безпосередню участь в АТО.
Верховний Суд розглядав справи, в яких поставали ці ж питання.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 (справа №522/2738/17) відступила від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові цього суду від 10.03.2015 (справа № 21-70а15) та дійшла висновку, що при обчисленні пенсії на підставі ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць. Крім того, факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який є вичерпним.
За висновком Великої Палати Верховного Суду, щомісячна додаткова грошова винагорода з якої щомісяця її виплати утримувався єдиний внесок, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Щодо винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, то Верховний Суд, зокрема, у постанові від 18.04.2019 у справі № 431/703/17 дійшов такого висновку:
"<…> аналіз наведених постанови КМУ №24 та Порядку №49 свідчить про те, що винагорода за участь в антитерористичній операції є додатковою виплатою військовослужбовцям, яких залучено до участі у ній. При цьому, виплата винагороди залежить від певних умов та лише в означений період, а також під час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні після отриманих у такий період поранень (контузії, травми, каліцтва). Тобто, така виплата не є постійною і не має систематичний характер, а її розмір залежить як від днів участі в антитерористичній операції так і від виконаних завдань, що визначається наказом командира.
За таких обставин, винагорода за участь в антитерористичній операції не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, який є складовим елементом грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, відповідно до статті 43 Закону № 2262-ХІІ".
Таким чином, не можуть бути включені до грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія такі складові як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та винагорода за участь в антитерористичній операції.
Що стосується вимог включення індексації, то колегія суддів зазначає таке.
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України "Про індексацію грошових доходів населення".
Згідно статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" містить відсилочну норму, колегія суддів дійшла висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" або Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Такий висновок викладений, зокрема, у постанові Верховного Суду від 30 грудня 2020 року у справі №359/8843/16-а.
Щодо одноразової грошової допомоги при звільненні, колегія суддів вказує про відсутність підстав для її включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, виходячи з такого.
Частина 3 статті 43 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", які пов`язані зі звільненням особи зі служби.
Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення.
Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Правову позицію щодо відсутності підстав для включення одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, висловлено в рішенні Верховного Суду України від 12 вересня 2017 року, прийнятому у справі № 21-1115а16 та в подальшому підтримано Верховним Судом у низці постанов, зокрема, від 3 травня 2018 року у справі № 728/1876/17, від 22 листопада 2018 року у справі № 344/10953/17.
Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, про помилковість висновків суду про наявність підстав для включення до грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, отриманих останнім грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні та щомісячної додаткової грошової винагороди за безпосередню участь в АТО.
Отже, задоволенню підлягають позовні вимоги про зобов`язання Генерального штабу Збройних сил України скласти довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку раніше призначеної пенсії із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди із зазначенням отриманих позивачем сум індексації грошового забезпечення протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
При цьому вимоги зобов`язати Генеральний штаб Збройних Сил України подати таку довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві задоволенню не підлягають, оскільки такий обов`язок на Генеральний штаб Збройних Сил України покладено лише у випадку перерахунку пенсії на підставі частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ, як це визначено Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45. За відсутності вказаних обставин довідка видається позивачу на його звернення.
Зазначені висновки Суду узгоджуються із позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 16.07.2020 у справі № 642/1088/16-а.
Також колегія суддів вважає протиправним ненарахування і невиплату індексації відповідачем грошового забезпечення за період з лютого 2016 року по червень 2016 року.
Статтею 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № =1282-ХІІ передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до статті 4 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).
Відповідно до пункту 1-1 Порядку № 1078 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (у 2016 році - 103 відсотка).
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 2 Порядку № 1078 закріплено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік (вказана норма застосовується із 01.12.2015).
Тобто, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці.
Отже, відповідно до вимог чинного законодавства України, проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Так, положеннями Закону №1282-ХІІ та Порядку № 1078 визначено джерело коштів на проведення індексації. Пунктом 6 Порядку № 1078 безпосередньо не скасовано виплату індексації заробітної плати (грошового забезпечення) та не пов`язано індексацію з надходженням коштів до власника підприємства, установи, організації. Тобто, мова йде про фінансові ресурси бюджетів всіх рівнів.
Як встановлено, у зв`язку із відсутністю відповідних видатків на проведення індексації грошового забезпечення вказані кошти позивачеві у період з лютого по червень 2016 року не виплачувались.
Колегія суддів не погоджується з доводами відповідача, що відсутність коштів для виплати індексації грошового забезпечення, є доказом неможливості здійснення вказаних виплат.
За вказаних обставин, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для нарахування і виплату позивачеві індексації грошового забезпечення з лютого по червень 2016 року.
Проте, передчасними є вимоги позивача, пред`явлені до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, оскільки відповідної довідки до Пенсійного органу надано не було.
З урахуванням вищезазначеного, колегія суддів дійшла висновку, що належним способом захисту порушеного права, який відповідатиме змісту спірних правовідносин, буде ефективним та забезпечить належний судовий захист у тій мірі, яка є необхідною у даному конкретному випадку, буде зобов`язання Генерального штабу Збройних Сил України нарахувати і виплатити позивачеві індексацію грошового забезпечення з лютого по червень 2016 року, а також скласти і видати довідку про розмір грошового забезпечення із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди із зазначенням отриманих позивачем сум індексації грошового забезпечення протягом останніх 24 місяців підряд перед звільнення з військової служби.
Керуючись статтями 345, 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд, -