ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2021 року
м. Київ
Справа № 904/5276/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Студенець В.І. - головуючий, судді: Баранець О.М., Мамалуй О.О.
за участю секретаря судового засідання: Натаріної О.О.
розглянувши матеріали касаційної скарги Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль"
на рішення Господарського суду Дніпропетровської області
(суддя - Кеся Н.Б.)
від 12.01.2021
та постанову Центрального апеляційного господарського суду
(головуючий суддя - Подобєд І.М., судді: Антонік С.Г., Орєшкіна Е.В.)
від 12.05.2021
у справі № 904/5276/20
за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "КР п`ять зірок"
до Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль"
про зобов`язання опломбувати та прийняти на абонентський облік вузол комерційного обліку теплової енергії,
за участю представників учасників справи:
позивача - Ратушна Р.П.,
відповідача - Шестаков Д.М.
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог
1.1.Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "КР п`ять зірок" звернулося з позовом до Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль", в якому просило суд:
- зобов`язати Акціонерне товариство "Криворізька теплоцентраль" здійснити опломбування вузла комерційного обліку теплової енергії та гарячого водопостачання - QALCO (SKS-3) з ультразвуковими перетворювачами витрат рідини QALCOSONIC FLOW 2 Ду80 в неопалювальному приміщення підвалу будинку № 6 по вул. Симбірцева м. Кривого Рогу та прийняти його на абонентський облік, один примірник акта про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік надати голові правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "КР п`ять зірок" Остапчук С.І. Датою прийняття Акціонерним товариством "Криворізька теплоцентраль" на абонентський облік вузла комерційного обліку теплової енергії та гарячого водопостачання - QALCO (SKS-3) з ультразвуковими перетворювачами витрат рідини QALCOSONIC FLOW 2 Ду80 визначити 29.07.2020 року;
- зобов`язати Акціонерне товариство "Криворізька теплоцентраль" з початку опалювального сезону 2020-2021 здійснювати нарахування за послуги з централізованого опалення Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку "КР п`ять зірок" (співвласникам Об`єднання) за адресою вул. Симбірцева, буд. 6, м.Кривий Ріг згідно з показами вузла комерційного обліку теплової енергії та гарячого водопостачання - QALCO (SKS-3) з ультразвуковими перетворювачами витрат рідини QALCOSONIC FLOW 2 Ду80 з дати прийняття його на абонентський облік.
1.2. В обґрунтування позовних вимог Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "КР п`ять зірок" посилається на незаконну відмову відповідача в опломбуванні вузла комерційного обліку теплової енергії і у неприйнятті його на абонентський облік, у зв`язку з чим позивач позбавлений можливості здійснювати оплату за послуги з централізованого опалення згідно з показниками вузла комерційного обліку за фактично надані послуги з початку опалювального сезону 2020-2021 років.
2. Зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2.1. Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 12.01.2021, залишеним без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 12.05.2021, позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "КР п`ять зірок" до Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" про зобов`язання опломбувати та прийняти на абонентський облік вузол комерційного обліку теплової енергії задоволено частково.
Суд зобов`язав Акціонерне товариство "Криворізька теплоцентраль" здійснити опломбування вузла комерційного обліку теплової енергії та гарячого водопостачання - QALCO (SKS-3) з ультразвуковими перетворювачами витрат рідини QALCOSONIC FLOW 2 Ду80 в неопалювальному приміщення підвалу будинку № 6 по вул. Симбірцева м. Кривого Рогу та прийняти його на абонентський облік, один примірник акта про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік надати голові правління ОСББ "КР П`ЯТЬ ЗІРОК" Остапчук С.І.; а також зобов`язав Акціонерне товариство "Криворізька теплоцентраль" здійснювати нарахування за послуги з централізованого опалення Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку "КР п`ять зірок" (співвласникам Об`єднання) за адресою вул. Симбірцева, буд. 6, м.Кривий Ріг згідно з показами вузла комерційного обліку теплової енергії та гарячого водопостачання - QALCO (SKS-3) з ультразвуковими перетворювачами витрат рідини QALCOSONIC FLOW 2 Ду80 з дати прийняття його на абонентський облік.
В решті позову відмовлено.
2.2. Суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідач не має права перешкоджати власнику (співвласникам) будівлі та зобов`язаний своєчасно вжити заходів щодо опломбування та взяття на абонентський облік вузла комерційного обліку теплової енергії позивача.
При цьому господарськими судами встановлено, що право позивача вимагати від відповідача здійснити опломбування та взяти на абонентський облік спірний прилад обліку ґрунтується на положеннях чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, а поведінка відповідача свідчить про порушення прав та інтересів позивача. В частині вимог позивача про взяття на облік з 29.07.2020 та врахування показів приладів обліку з початку опалювального сезону 2020-2021 року судом першої інстанції відмовлено, оскільки порушене право підлягає захисту способом примусового виконання обов`язку в натурі, тобто на майбутнє, що унеможливлює застосування правових наслідків з 29.07.2020.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнений виклад позиції інших учасників справи
3.1. Не погоджуючись з рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 12.01.2021, залишеним без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 12.05.2021, Акціонерне товариство "Криворізька теплоцентраль" подало касаційну скаргу, в якій просить оскаржувані судові рішення скасувати, ухвалити нове, яким в позові відмовити.
3.2. Підставою касаційного оскарження постанови суду апеляційної інстанції Акціонерне товариство "Криворізька теплоцентраль" визначило пункт 3 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, оскільки вважає, що відсутній висновок Верховного Суду про застосування норм матеріального права у спорі про зобов`язання опломбувати та прийняти на абонентський облік вузол комерційного обліку теплової енергії, а саме: частини 2 статті 382 Цивільного кодексу України, пункту 6 частини 1 статті 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", статей 1, 9, пункту 2 розділу VIII Прикінцевих положень Закону України "Про архітектурну діяльність", пунктів 1, 20 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 № 1198, ДБН А.2.2-3:2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво" із зміною № 1 та поправкою до зміни № 1, частини 5 статті 26, частини 1 статті 29, частини 1 статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Також скаржник посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права, а саме: статей 99, 100 Господарського процесуального кодексу України, оскільки місцевим господарським судом необґрунтовано відмовлено в задоволенні його клопотання про призначення будівельно-технічної експертизи, а суд апеляційної інстанції не дав оцінки таким доводам відповідача. При цьому суди попередніх інстанцій взяли до уваги висновок, наданий на замовлення позивача, який проте викликає сумніви щодо його правильності.
3.3. На адресу Суду від Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "КР п`ять зірок" надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому позивач просив відмовити в її задоволенні, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.
4. Фактичні обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "КР п`ять зірок" ухвалило рішення, оформлене протоколом №6 від 05.05.2020, обладнати будинок №6 вузлом комерційного обліку теплової енергії.
Про це рішення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "КР п`ять зірок" листом від 11.05.2020 повідомило Акціонерне товариство "Криворізька теплоцентраль".
Судовим експертом Бихно М.В. 25.06.2020 зроблений висновок експертного будівельно-технічного дослідження №39-20 щодо відповідності встановлення вузла комерційного обліку теплової енергії в житловому будинку №6 по вул. Симбірцева, буд. 6, м. Кривого Рогу нормативним вимогам за заявою позивача. В цьому висновку зазначено, що встановлення вузла комерційного обліку теплової енергії в зазначеному будинку відповідає нормативним вимогам.
Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "КР п`ять зірок" 29.06.2020 встановлено вузол комерційного обліку - двоканальний тепло лічильник QALCO (SKS-3) з ультразвуковими перетворювачами витрат рідини QALCOSONIK FLOW 2 Ду80.
Голова Правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "КР п`ять зірок" Остапчук С.І. 14.07.2020 звернулась із заявою до Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік, огляд і опломбування вузла комерційного обліку провести у присутності голови Правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "КР п`ять зірок" Остапчук С.І., а також представника виконавця відповідної комунальної послуги ФОП Сільчук Н.Ф.; виконати опломбування вузла комерційного обліку (його засобу вимірювальної техніки, запорної арматури), встановленого за адресою місто Кривий ріг, вул. Симбірцева, буд. 6, пломбами оператора зовнішніх інженерних мереж; скласти у трьох примірниках акт про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік відповідно до додатків 1 до Порядку прийняття приладу обліку на абонентський облік, затвердженого наказом міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12 жовтня 2018 року №279, зазначивши дату опломбування та початкові показання приладів обліку вузла комерційного обліку; один примірник акта про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік разом із додатками (у разі наявності) надати голові правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "КР п`ять зірок" Остапчук С.І.
У відповідь на вказану заяву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "КР п`ять зірок" Акціонерне товариство "Криворізька теплоцентраль" своїм листом від 06.08.2020 за №3102/39 повідомило про відмову у здійсненні опломбування та прийняття на абонентський облік приладу комерційного обліку, в якому зазначило, що керуючись вимогами чинного законодавства не має права прийняти вузол комерційного обліку на абонентський облік, оскільки Акт розмежування належності теплових мереж і експлуатаційної відповідальності сторін між Акціонерним товариством "Криворізька теплоцентраль" та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "КР п`ять зірок" відсутній.
5. Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій з посиланням на норми права, якими керувався Суд
5.1. Відповідно до частини 1 статті 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
5.2. Предметом спору в цій справі є матеріально-правова вимога Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "КР п`ять зірок" до Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" про зобов`язання здійснити опломбування вузла комерційного обліку теплової енергії та гарячого водопостачання в будинку № 6 по вул. Симбірцева м. Кривого Рогу, прийняти його на абонентський облік, та з початку опалювального сезону 2020-2021 здійснювати нарахування за послуги з централізованого опалення Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку "КР п`ять зірок" (співвласникам Об`єднання) за адресою вул. Симбірцева, буд. 6, м.Кривий Ріг згідно з показами такого вузла комерційного обліку теплової енергії та гарячого водопостачання.
5.3. Підставою для відмови Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" в прийнятті на абонентський облік вузла комерційного обліку, встановленого за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Симбірцева, 6, стало зокрема те, що відповідно до пункту 20 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 № 1198, облік обсягу споживання теплової енергії і параметрів теплоносія ведеться на межі балансової належності теплових мереж теплопостачальної організації та споживача або за домовленістю сторін в іншому місці, разом з тим Акт розмежування належності теплових мереж і експлуатаційної відповідальності сторін між Акціонерним товариством "Криворізька теплоцентраль" та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "КР п`ять зірок" відсутній.
5.4. Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Таке оснащення та відповідна проектна документація не потребують видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла комерційного обліку, погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, операторами зовнішніх інженерних мереж, виконавцями комунальних послуг.
Згідно з частиною 2 статті 3 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" забороняється приєднання житлових і нежитлових будівель до зовнішніх інженерних мереж без оснащення таких будівель вузлами комерційного обліку відповідних комунальних послуг відповідно до вимог цього Закону.
Такими вузлами обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у будівлі, крім випадків, передбачених цим Законом.
Місце встановлення вузла комерційного обліку визначається відповідно до будівельних норм і правил.
Вузли комерційного обліку приймаються оператором зовнішніх інженерних мереж на обслуговування протягом 14 календарних днів з дня встановлення або дня отримання оператором звернення від власника (співвласників) (частина 10 статті 3 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання").
Порядок оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 09.08.2018 № 206, визначає процедуру оснащення будівель вузлами комерційного обліку оператором зовнішніх інженерних мереж та власником (співвласниками) будівлі, узгодження умов такого оснащення та вимоги до місць встановлення.
У цьому Порядку термін "межа майнової належності" означає точки розмежування зовнішніх теплових мереж (крім мереж систем автономного теплопостачання), зовнішніх мереж гарячого водопостачання (крім мереж систем автономного гарячого водопостачання), зовнішніх водопровідних мереж (крім мереж систем автономного водопостачання) від приєднаних до них відповідних мереж будівлі за ознаками права власності або іншого речового права.
Відповідно до пункту 9 Порядку власник (співвласники) будівлі може(уть) самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку, про що письмово повідомляє(ють) оператора зовнішніх інженерних мереж.
У разі повідомлення власником (співвласниками) будівлі оператора зовнішніх інженерних мереж про намір самостійно обладнати будівлю вузлом комерційного обліку оператор зовнішніх інженерних мереж не перешкоджає власнику (співвласникам) будівлі в оснащенні її вузлом комерційного обліку.
Згідно з пунктом 11 Порядку оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил та з урахуванням Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" і не потребує видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла комерційного обліку, а також погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, операторами зовнішніх інженерних мереж, виконавцями комунальних послуг.
У пункті 13 Порядку передбачено, що вузлами комерційного обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у житлових та нежитлових будівлях.
Вузол комерційного обліку встановлюється на стороні споживача на межі майнової належності у точці приєднання (вводу) до зовнішніх інженерних мереж відповідних внутрішньобудинкових інженерних систем будівлі, а в разі неможливості встановлення - в іншому місці якомога ближче до точки приєднання.
Для споживача комунальних послуг, якому послуга з постачання теплової енергії та/або гарячої води постачається зовнішніми інженерними мережами для групи нежитлових будівель та/або споруд, що є єдиним майновим комплексом, зовнішніми інженерними мережами, що належать споживачу, вузол комерційного обліку встановлюється на межі майнової належності на стороні споживача в кожній точці приєднання (вводу) до зовнішніх інженерних мереж. У разі неможливості встановлення вузла комерційного обліку на межі майнової належності вузол комерційного обліку встановлюється за домовленістю сторін в іншому місці якомога ближче до межі майнової належності.
Вузол комерційного обліку встановлюється в окремому приміщенні, що відповідає вимогам, установленим пунктом 15 цього Порядку, державним будівельним нормам і правилам, вимогам експлуатації засобу вимірювальної техніки, визначеним у супровідній документації до нього (за наявності), а вузол комерційного обліку теплової енергії - в приміщенні індивідуального теплового пункту.
Пунктом 14 Порядку визначено вимоги до приміщення, у якому встановлюється вузол комерційного обліку:
наявність освітлення в приміщенні;
захищеність від несанкціонованого доступу;
відповідність державним санітарним нормам (зокрема, відсутність комах, залишків тварин, витоків каналізаційних стоків, сторонніх предметів, які захаращують приміщення, сміття);
захищеність від підтоплення;
для лінії електроживлення приміщення - наявність окремого автоматичного вимикача.
5.5. Отже, виходячи зі змісту наведених норм оснащення будівель вузлами комерційного обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил.
Обладнання та відповідна проектна документація не потребують видачі технічних умов і погодження з операторами зовнішніх інженерних мереж.
Отже, щоб встановити тепловий лічильник потрібен відповідний проект, складений згідно з вимогами державних будівельних норм і правил. Однак, при цьому не потрібно отримувати технічні умови, дозволи чи погодження.
5.6. Як встановили суди попередніх інстанцій Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "КР п`ять зірок" за власні кошти та із залученням кваліфікованих сторонніх осіб встановило в підвальному приміщенні свого житлового будинку вузол комерційного обліку теплової енергії. При цьому позивачем надано до суду документи на підтвердження дотримання ним технічних вимог для обладнання будівлі вузлом комерційного обліку, а саме: копію Робочого проекту установки вузла комерційного обліку теплової енергії на опалення та гарячого водопостачання житлового будинку за адресою: вул. Симбірцева, 6; копію висновку експертного будівельно-технічного дослідження судового експерта Бихно М.В. №39-20 від 23.06.2020; копію супровідної документації до засобу вимірювальної техніки, що входить до складу вузла обліку; копі. Договору №63/20 на виконання робіт по об`єкту від 27.06.2020; копію акта прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг) від 29.06.2020; копію Робочого проекту "Встановлення вузла комерційного обліку теплової енергії на опалення і ГВС житлового будинку за адресою: вул. Симбірцева, 6", розробленим кваліфікованим виконавцем - ТОВ "Енергосервіс-КР", копію Декларації про відповідність засобу вимірювальної техніки тощо. Відповідно до зазначених вище документів вузол обліку теплової енергії відповідає встановленим нормативним та технічним вимогам.
Крім того, суди попередніх інстанцій встановили, що 25.11.2019 між ЖБК "Рассвет-17", ОСББ "КР п`ять зірок" та АТ "Криворізька теплоцентраль" складений трьохсторонній Акт розмежування належності теплових мереж, які знаходяться у Покровському районі за адресою вул. Симбірцева, буд. 6 і експлуатаційної відповідальності сторін між цими особами, відповідно до якого трубопроводи та устаткування теплопостачання після т. "А" в сторону житлового будинку за адресою вул. Симбірцева, буд. 6 до зовнішнього зрізу будівельної несучої конструкції (у т. "Б") житлового будинку за адресою вул. Симбірцева, буд. 6 знаходяться на балансі і експлуатуються ЖБК "Рассвет-17". Трубопроводи та устаткування теплоспоживання після зовнішнього зрізу будівельної несучої конструкції (у т."Б") ОСББ "КР п`ять зірок" за адресою вул. Симбірцева, буд. 6 знаходяться на балансі і експлуатуються ОСББ "КР п`ять зірок". Без дозволу АТ "Криворізька теплоцентраль" ніяких включень, перемикань, відключень, дій, що можуть впливати на гідравлічний режимі (або) які можуть привести до порушення проектного стану систем теплопостачання/теплоспоживання ЖБК "Рассвет-17" та ОСББ "КР п`ять зірок" не виконувати. Схема розмежування балансової належності теплових мереж за адресою вул. Симбірцева, буд. 6 і експлуатаційної відповідальності сторін між ЖБК "Рассвет-17" та ОСББ "КР п`ять зірок" додається.
5.7. З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що Акціонере товариство "Криворізька теплоцентраль" не навело обставин та доказів, які свідчать про те, що позивач обладнав будівлю спірним засобом вимірювальної техніки з порушенням вимог частини першої статті 3 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", а також вимог пунктів 13, 14 Порядку оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнання інженерних систем для забезпечення такого обліку.
5.8. Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.10.2018 № 270 затверджено Порядок прийняття приладу обліку на абонентський облік, який встановлює процедуру прийняття на абонентський облік вузлів комерційного обліку та вузлів розподільного обліку теплової енергії та водопостачання.
Відповідно до пункту 1 Розділу ІІ Порядку вузол комерційного обліку, встановлений у будівлі, що приєднана до зовнішніх інженерних мереж, приймається на абонентський облік оператором зовнішніх інженерних мереж, а в разі, якщо оператор зовнішніх інженерних мереж не є виконавцем відповідної комунальної послуги, - оператором зовнішніх інженерних мереж та виконавцем відповідної комунальної послуги протягом 14 календарних днів з дня встановлення або дня отримання оператором зовнішніх інженерних мереж або виконавцем відповідної комунальної послуги (у разі якщо виконавець не є оператором зовнішніх інженерних мереж) звернення від власника (співвласників) будівлі.
Згідно з пунктом 2 Розділу ІІ Порядку у разі встановлення вузла комерційного обліку власником (співвласниками) будівлі такий власник (співвласники) будівлі або його (їх) представник подає виконавцю відповідної комунальної послуги письмову заяву про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік у довільній формі, у якій зазначаються: найменування юридичної особи або прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи, яка є власником (представником співвласників) будівлі; поштова адреса заявника (власника або представника власника (співвласників) будівлі); спосіб отримання повідомлення та адреса, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв`язку з ним та відповідний засіб зв`язку з ним (адреса електронної пошти тощо); місцезнаходження будівлі, у якій встановлено вузол комерційного обліку; перелік документів, що додаються до заяви: копія документа, що підтверджує право власності на будівлю (крім багатоквартирних будинків); копія проектної документації на встановлення вузла обліку; копія декларації про відповідність засобу вимірювальної техніки; копія супровідної документації до засобу вимірювальної техніки, що входить до складу вузла обліку; копія акта приймання-передавання робіт із встановлення вузла комерційного обліку. Заяву підписує власник або представник власника (співвласників) будівлі. Представник власника (співвласників) будівлі додає до заяви документ, що підтверджує його повноваження.
Пунктом 3 Розділу ІІ Порядку визначено, якщо виконавець комунальної послуги, якому власники (співвласники) будівлі подали заяву про прийняття вузла обліку на абонентський облік, є оператором відповідних зовнішніх інженерних мереж, він протягом 5 календарних днів з дня отримання такої заяви призначає дату і час огляду й опломбування вузла обліку та повідомляє про них власникам (співвласникам) будівлі або їхньому представнику.
Огляд і опломбування вузла комерційного обліку проводить представник оператора зовнішніх інженерних мереж у присутності власників (співвласників) будівлі або їхнього представника, а також представника виконавця відповідної комунальної послуги (у разі якщо оператор не є таким виконавцем для споживачів у відповідній будівлі) (пункт 5 Розділу ІІ Порядку).
Відповідно до пункту 7 Розділу ІІ Порядку представник оператора зовнішніх інженерних мереж виконує опломбування вузла комерційного обліку (його засобу вимірювальної техніки, запірної арматури) та складає акт про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік відповідно до додатка 1 до цього Порядку. Опломбування вузла комерційного обліку (його засобів вимірювальної техніки, запірної арматури) здійснюється пломбами оператора зовнішніх інженерних мереж. Дата опломбування та початкові показання приладів обліку вузла комерційного обліку зазначаються в акті про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік. Акт про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік складається у двох примірниках (а в разі, якщо оператор зовнішніх інженерних мереж не є виконавцем відповідної комунальної послуги для споживачів у відповідній будівлі, - у трьох) та підписується представником оператора зовнішніх інженерних мереж та присутніми представниками виконавця відповідної комунальної послуги, власником (співвласниками) будівлі або його (їх) представником. Представник виконавця відповідної комунальної послуги, власники (співвласники) будівлі або їх представники мають право додати до акта свої письмові зауваження, про що робиться відмітка в акті. Один примірник акта з додатками до нього (за їх наявності) залишається в оператора зовнішніх інженерних мереж, інші примірники надаються присутнім представникам виконавця відповідної комунальної послуги, власнику (співвласникам) будівлі або його (їх) представнику, а за відсутності представника під час огляду й опломбування вузла комерційного обліку - надсилаються їм засобами поштового зв`язку.
Згідно з пунктом 10 Розділу ІІ Порядку з дати складання акта про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік такий вузол є прийнятим оператором зовнішніх інженерних мереж і виконавцем відповідної комунальної послуги на абонентський облік, а показання його засобів вимірювальної техніки є обов`язковими для визначення обсягів спожитої комунальної послуги та розрахунків за неї.
Виходячи з наведеного, а також беручи до уваги фактичні обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій, колегія суддів погоджується з висновком господарських судів про те, що відмова відповідача вчинити дії з опломбування та взяття спірного приладу вимірювального засобу на абонентський облік порушує право позивача на здійснення розрахунків за спожиту теплову енергію згідно з показами такого засобу. В той же час, суди попередніх інстанцій правильно вказали, що вимога позивача за позовом до відповідача про взяття спірного приладу до обліку з 29.07.2020 та нарахування платежів із врахуванням показів спірного приладу з початку опалювального сезону 2020-2021 року - не є такою, що узгоджується з встановленим порядком щодо його використання, який передбачає спочатку здійснення дій з відповідного опломбування, а вже після цього - врахування показів цього приладу.
5.9. Щодо підстави касаційного оскарження, передбаченої пунктом 3 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів зазначає, що цією нормою передбачено, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 1, 4 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно в таких випадках, зокрема, якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.
Зі змісту вказаної норми вбачається, що вона спрямована на формування єдиної правозастосовчої практики шляхом висловлення Верховним Судом висновків щодо питань застосування тих чи інших норм права, які регулюють певну категорію правовідносин та підлягають застосуванню господарськими судами під час вирішення спору.
Отже, у разі подання касаційної скарги на підставі пункту 3 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України крім встановлення відсутності висновку Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, обов`язковому дослідженню підлягає також питання необхідності застосування таких правових норм для вирішення спору з огляду на встановлені фактичні обставини справи (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 29.10.2020 у справі № 910/18531/19).
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що суди попередніх інстанцій правильно визначили які правові норми належить застосувати до спірних правовідносин, а отже, відсутні правові підстави для формування правового висновку про застосування інших норм матеріального права, на які посилається скаржник, у спірних правовідносинах.
5.10. Також колегією суддів відхиляються доводи скаржника про порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права, а саме: статей 99, 100 Господарського процесуального кодексу України, оскільки ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 15.12.2020 відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про призначення будівельно-технічної експертизи з тієї підстави, що матеріали справи дозволяють вирішити спір без залучення спеціалістів. Виходячи з предмета та підстав позову, предмета доказування в цій справі, колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції обґрунтованим.