ПОСТАНОВА
Іменем України
30 листопада 2021 року
Київ
справа №513/1081/17
адміністративне провадження № К/9901/62793/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Жука А.В.,
суддів: Мартинюк Н.М., Мельник-Томенко Ж.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за адміністративним позовом ОСОБА_1
до Саратської селищної виборчої комісії Саратського району Одеської області
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_2, Саратська селищна рада Одеської області, Білгород-Дністровський відділ поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області, Саратська районна державна адміністрація Одеської області
про визнання неправомірними дій,
провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Саратської селищної виборчої комісії Саратського району Одеської області на рішення Саратського районного суду Одеської області від 12.03.2018 (головуючий суддя - Бучацька А.І.) та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.07.2018 (головуючий суддя - Потапчук В.О., судді - Стас Л.В., Димерлій О.О.)
ВСТАНОВИВ:
І. Історія справи
1. У жовтні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Саратського районного суду Одеської області з позовом, в якому просила суд визнати неправомірними дії Саратської селищної виборчої комісії Саратського району Одеської області по завершенню перевірки дотримання вимог статей 38-40 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" та підписних листів при ініціюванні відкликання депутата Саратської селищної ради ОСОБА_1 та скасувати постанову Саратської селищної виборчої комісії Саратського району Одеської області про узагальнення підсумків збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради №4 від 02.10.2017 "Про народну ініціативу із відкликання депутата Саратської селищної ради ОСОБА_1".
2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не дотримана процедура відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою. Позивач вказувала, що в порушення ст. 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" виборча комісія фактично не перевірила, чи є громадяни, які брали участь у зборах, виборцями територіального виборчого округу №17 з виборів депутатів Саратської селищної ради, та не встановила наявності необхідної кількості виборців для таких зборів; виборчою комісією не перевірено та не надано оцінки тому, чи входили до складу ініціативної групи щодо збору підписів особи, що не є виборцями відповідного територіального виборчого округу №17 з виборів депутатів Саратської селищної ради, по якому її було обрано депутатом.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Рішенням Саратського районного суду Одеської області від 12.03.2018, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.07.2018, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано неправомірною та скасовано постанову Саратської селищної виборчої комісії Саратського району Одеської області від 02.10.2017 №4 "Про народну ініціативу із відкликання депутата Саратської селищної ради ОСОБА_1". В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
4. Суд першої інстанції виходив з того, що Саратською селищною виборчою комісією не дотримано порядку та умови процедури внесення пропозиції про відкликання депутата селищної ради за народною ініціативою, не залучено орган ведення Державного реєстру виборців та правоохоронні органи з метою здійснення перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та дійшов висновку про те, що позовні вимоги в частині визнання протиправною та скасування спірної постанови є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Крім того, судом першої інстанції зазначено, що зі змісту спірної постанови вбачається, що в ній не вказано підстави для відкликання депутата місцевої ради ОСОБА_1, передбачені ст. 38 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції вказав, що позовні вимоги про визнання неправомірними дій відповідача по завершенню перевірки дотримання вимог статей 38-40 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" та підписних листів при ініціюванні відкликання депутата Саратської селищної ради ОСОБА_1 не узгоджуються з положеннями ст.245 КАС України щодо повноважень суду при вирішенні справи, а тому відмовив у їх задоволенні.
5. Суд апеляційної інстанції погодився із вказаними висновками та зазначив, що лише залучивши органи ведення Державного реєстру виборців можливо перевірити чи є громадяни, відомості щодо яких внесені до підписних листів виборцями саме відповідного виборчого округу і чи мають вони право відкликати депутата місцевої ради. Натомість, всупереч вимогам законодавства виборчою комісією в ході перевірки протоколу зборів виборців та наданих підписних листів фактично не перевірено, чи є громадяни, що брали участь у зборах та ставили підписи в підписних листах виборцями відповідного виборчого округу.
6. Окрім того, суд апеляційної інстанції звернув увагу на те, що предмет оскарження у даній справі не пов`язаний із підготовкою та проведенням місцевих виборів, а стосується процедури відкликання депутата селищної ради, яка врегульована Законом України "Про статус депутатів місцевих рад", тобто проводиться поза межами виборчого процесу, а тому цей спір повинен розглядатися за загальними правилами Кодексу адміністративного судочинства України. Разом з тим, апеляційним судом зроблено висновок про те, що такі порушення норм процесуального права не призвели до неправильного вирішення справи, а тому не є підставами для скасування правильного по суті рішення.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву на неї
7. Саратською селищною виборчою комісією Саратського району Одеської області подано касаційну скаргу на рішення Саратського районного суду Одеської області від 12.03.2018 та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.07.2018. У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права, просить скасувати зазначені судові рішення, а справу направити на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду.
8. В обґрунтування касаційної скарги вказує, що виборчою комісією були вчинені всі необхідні дії для залучення правоохоронних органів та Державного реєстру виборців для перевірки достовірності відомостей, що містяться у підписних листах, а тому висновки судів попередніх інстанцій про недотримання комісією порядку та умов процедури внесення пропозиції про відкликання депутата селищної ради за народною ініціативою є необґрунтованими. Крім того, відповідач зазначає, що судами попередніх інстанцій було порушено норми процесуального права, оскільки справа була розглянута з порушенням ст. 20 КАС України Саратським районним судом Одеської області, в той час як мала розглядатися Одеським окружним адміністративним судом.
9. У відзиві на касаційну скаргу позивач вважає касаційну скаргу безпідставною та необґрунтованою, вказує на те, що виборчою комісією фактично не було здійснено перевірку того, чи є громадяни, що брали участь у зборах та ставили підписи в підписних листах, виборцями відповідного виборчого округу, що є порушенням вимог Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". Вважає, що справа була правомірно розглянута місцевим районним судом як адміністративним, оскільки позивач мав право вибору підсудності справи відповідно до вимог ч. 5 ст. 18 КАС України.
Рух адміністративної справи в суді касаційної інстанції
10. Ухвалою Верховного Суду від 15.11.2018 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Саратської селищної виборчої комісії Саратського району Одеської області, встановлено строк для подання відзиву на касаційну скаргу.
11. Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.06.2019 для розгляду справи №513/1081/17 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Жук А.В., судді - Мартинюк Н.М., Мельник-Томенко Ж.М.
12. Ухвалою Верховного Суду від 29.11.2021 адміністративну справу прийнято до провадження визначеною колегією суддів та призначено до розгляду в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
ІІ. Встановлені судами фактичні обставини справи
13. Відповідно до рішення Саратської селищної ради Саратського району Одеської області №1-VІІ від 18.11.2015 "Про інформацію Саратської селищної територіальної виборчої комісії про результати голосування та підсумки виборів депутатів Саратської селищної ради і селищного голови та визначення повноважень депутатів селищної ради та селищного голови" ОСОБА_1 була обрана депутатом Саратської селищної ради VІІ скликання по виборчому округу №17.
14. 18.09.2017 в смт. Сарата відбулися збори виборців виборчого округу №17 по виборах депутатів Саратської селищної ради, на яких, зокрема, внесено пропозицію щодо відкликання депутата Саратської селищної ради VII скликання ОСОБА_1 за народною ініціативою, утворено ініціативну групу для збирання підписів виборців на підтримку даної пропозиції та затверджено її персональний склад в кількості 31 особи; обрано ОСОБА_2 особою, визначеною бути офіційним представником ініціативної групи для збирання підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання депутата Саратської селищної ради VII скликання ОСОБА_1 за народною ініціативою; затверджено зразок форми підписного листа для збирання підписів виборців виборчого округу №17 по виборам депутата Саратської селищної ради на підтримку відкликання за народною ініціативою депутата Саратської селищної ради по виборчому округу №17 ОСОБА_1 . До протоколу додано зразок підписного листа, перелік учасників зборів по виборчому округу №17 на 08.09.2017.
15. Загальна кількість зібраних за підписними листами підписів склала 54: № 1- 17 осіб; № 2 -1 осіб № 3-17 осіб; № 4 - 3 особи. Збір підписів було завершено 21.09.2017.
16. З метою перевірки дотримання вимог статей 38-40 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" та підписних листів при ініціюванні відкликання депутата Саратської селищної ради VІІ скликання ОСОБА_1 за народною ініціативою, Саратська селищна виборча комісія звернулася до відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Саратської РДА щодо перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, які підтримали відкликання депутата Саратської селищної ради, та до Саратського відділення поліції ГНУП щодо проведення вибіркової перевірки достовірності підписів громадян (не менше 10 відсотків від загальної кількості), що підтримали відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
17. Відділ ведення Державного реєстру виборців Саратської РДА в своїй відповіді зазначив, що статтею 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" не передбачено використання органами ведення Державного реєстру виборців персональних даних виборців, що містяться у базі даних Державного реєстру виборців для здійснення зазначеної перевірки та не встановлено способу, в який територіальна виборча комісія залучає органи ведення Реєстру.
18. Саратське відділення Білгород-Дністровського відділу поліції ГУНП в Одеській області повідомило, що в результаті здійсненої вибіркової перевірки достовірності підписів громадян, які підтримали відкликання депутата Саратської селищної ради ОСОБА_1 було встановлено, що при опитуванні семи громадян, які поставили підписи в відповідних підписних листах, всі сім підтвердили достовірність своїх підписів.
19. 02.10.2017 завершено перевірку дотримання вимог статей 30-40 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" та підписних листів при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради ОСОБА_1, узагальнено підсумки збору підписів на підтримку даної пропозиції та вирішено відкликати за народною ініціативою депутата Саратської селищної ради VІІ скликання (17 округу) ОСОБА_1 .
20. 02.10.2017 Саратською селищною виборчою комісією винесено постанову №4 "Про народну ініціативу із відкликання депутата Саратської селищної ради ОСОБА_1", якою припинені її положення як депутата Саратської селищної ради VII скликання по виборчому округу №17 за народною ініціативою.
ІІІ. Релевантні джерела права й акти їх застосування
(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)
21.1. Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
22. Кодекс адміністративного судочинства України
(в редакції, чинній до 15.12.2017)
22.1. Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
22.2. Пунктом 1 частини 1 статті 18 КАС України визначено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, в яких однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
22.3. Частиною 5 статті 172 КАС України передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, за винятком рішень, дій чи бездіяльності, що визначені частинами третьою - четвертою цієї статті, оскаржуються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.