ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2021 року
м. Київ
справа № 826/17522/17
адміністративне провадження № К/9901/59247/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Бучик А.Ю.,
суддів: Рибачука А.І., Тацій Л.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "БЦ-ВЕСТА" на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 квітня 2018 року (суддя Васильченко І.П.) та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2018 року (колегія суддів: Файдюк В.В., Мєзєнцев Є.В., Чаку Є.В.) у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БЦ-ВЕСТА" до Управління культури, національностей і релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Міністерства культури України про визнання протиправним та скасування наказу від 28 листопада 2017 року № 98,
УСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "БЦ-Веста" звернулось до суду з позовом до Управління культури, національностей і релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Міністерства культури України, в якому просило, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог:
- визнати протиправним та скасувати наказ Управління культури, національностей і релігій Дніпропетровської облдержадміністрації від 28 листопада 2017 року № 98;
- зобов`язати Управління культури, національностей і релігій Дніпропетровської облдержадміністрації виключити об`єкт нерухомого майна: Палац праці, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, м.Дніпро, проспект Нігояна Сергія, буд. 47 із Переліку щойновиявлених об`єктів культурної спадщини.
- зобов`язати Міністерство культури України утриматись від дій стосовно внесення до Державного реєстру нерухомих пам`яток України об`єкт нерухомого майна: Палац праці, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, м.Дніпро, проспект Нігояна Сергія, буд. 47 до прийняття рішення у даній справі та вступу його в законну силу.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.04.2018, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 31.07.2018, в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з судовими рішеннями, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, позивачем подано касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та ухвалити нове, яким позов задовольнити.
Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що під час виявлення та внесення до переліку об`єкту культурної спадщину Управління культури, національностей і релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації використало назву "Палац праці", однак за інформацією Державного реєстру прав на нерухоме майно вказаний об`єкт обліковується як "Палац культури ім. Ілліча". Вказане призвело до недотримання відповідачами переліку дій по виявленню об`єктів, складанню облікової картки, короткої історичної довідки, акту технічного стану об`єкта (пам`ятки) культурної спадщини та висноввку консультативних рад органів охорони культурної спадщини та наукової (вченої) ради. Також зазначено, що про винесення оскаржуваного наказу від 28.11.2017 позивача як власника майна не було повідомлено належним чином.
Ухвалою Верховного Суду від 28.08.2018 відкрито касаційне провадження.
У відзивах на касаційну скаргу відповідачі просять відмовити в її задоволенні, а судові рішення залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи та вимоги касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що 20.11.2017 Товариство з обмеженою відповідальністю "БЦ-Веста" прийняло участь в електронних торгах, організатором яких було ПП "Навчально-консультаційний центр" по Лоту № F28G1971 - Палац культури ім. Ілліча - нежитлова окремо розташована будівля - загальною площею 18 802,30 кв.м., розташований за адресою: м. Дніпро, проспект Сергія Нігояна (стара назва пр. Калініна), 47 Літ. 5А, власником та продавцем якого є Публічне акціонерне товариство "Акта Банк" та стало переможцем даних торгів, що підтверджується протоколом електронних торгів № UA-EA-2017-11-06-000072-с від 20.11.2017, який належним чином підписаний та скріплений печатками продавця, переможцем та організатором торгів.
На виконання вимог зазначеного протоколу електронних торгів ТОВ "БЦ-Веста" 07.12.2017 здійснило повний розрахунок за зазначене нерухоме майно та сплатило на розрахунковий рахунок ПАТ "Акта Банк" грошові кошти у розмірі 7 785 000,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 241 від 07.12.2017.
10.12.2017 ПАТ "Акта Банк" направило позивачу повідомлення від 30.11.2017 вх. № 2153 від 06.12.2017 Управління культури, національностей і релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації, в якому зазначено, що об`єкт - "Палац Праці", розташований за адресою: м. Дніпро, проспект Сергія Нігояна, 47 включений до Переліку щойно виявлених об`єктів культурної спадщини на підставі наказу Управління культури, національностей і релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 28.11.2017 № 98.
Також станом на 10.12.2017 року інформація про включення даного об`єкта до зазначеного переліку щойно виявлених об`єктів культурної спадщини на підставі наказу від 28.11.2017 № 98 була розміщена на сайті Управління культури, національностей та релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації.
Вважаючи оскаржуваний наказ протиправним, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, дійшов висновку, що дії відповідачів по виявленню об`єктів, складанню облікової картки, короткої історичної довідки, акту технічного стану об`єкта (пам`ятки) культурної спадщини та висновку консультативних рад органів охорони культурної спадщини та наукової (вченої) ради у формі протоколу стосовно відповідності об`єктів встановленим критеріям є такими, що вчинені у відповідності до вимог Закону України "Про охорону культурної спадщини" від 08.06.2000 № 1805-ІІІ, Порядку обліку об`єктів культурної спадщини, затвердженого наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 № 158, а тому правових підстав для скасування наказу Управління культури, національностей і релігій Дніпропетровської облдержадміністрації від 28.11.2017 № 98 у суду немає.
Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає таке.
Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об`єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь регламентовано Законом України "Про охорону культурної спадщини" N 1805-III.
Згідно ст. 1 Закону № 1805 культурна спадщина - сукупність успадкованих людством від попередніх поколінь об`єктів культурної спадщини;
об`єкт культурної спадщини - визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов`язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об`єкти (об`єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об`єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність;
пам`ятка культурної спадщини (далі - пам`ятка) - об`єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам`яток України, або об`єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (невключення) об`єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України;
щойно виявлений об`єкт культурної спадщини - об`єкт культурної спадщини, який занесено до Переліку об`єктів культурної спадщини відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч. 1 статті 13 Закону N 1805-III об`єкти культурної спадщини незалежно від форм власності відповідно до їхньої археологічної, естетичної, етнологічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності підлягають реєстрації шляхом занесення до Державного реєстру нерухомих пам`яток України (далі - Реєстр) за категоріями національного та місцевого значення пам`ятки. Порядок визначення категорій пам`яток встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пп. а), б) ч. 1 статті 14 Закону N 1805-III занесення об`єкта культурної спадщини до Реєстру та внесення змін до нього (вилучення з Реєстру, зміна категорії пам`ятки) провадяться відповідно до категорії пам`ятки:
а) пам`ятки національного значення - постановою Кабінету Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини, протягом одного року з дня одержання подання;
б) пам`ятки місцевого значення - рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини, за поданням відповідних органів охорони культурної спадщини або за поданням Українського товариства охорони пам`яток історії та культури, інших громадських організацій, до статутних завдань яких належать питання охорони культурної спадщини, протягом одного місяця з дня одержання подання.
Частиною 2 вказаної статті визначено, що об`єкт культурної спадщини до вирішення питання про його реєстрацію як пам`ятки вноситься до Переліку об`єктів культурної спадщини і набуває правового статусу щойно виявленого об`єкта культурної спадщини, про що відповідний орган охорони культурної спадщини в письмовій формі повідомляє власника цього об`єкта або уповноважений ним орган (особу).
Переліки об`єктів культурної спадщини затверджуються рішеннями відповідних органів охорони культурної спадщини.
Порядок обліку об`єктів культурної спадщини визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини.
Порядок визначення категорій пам`яток для занесення об`єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2001 року № 1760.
Відповідно до п. п. 2,3,4 вказаного Порядку на кожний об`єкт культурної спадщини, що пропонується відповідним органом охорони культурної спадщини для занесення до Реєстру, складається облікова документація, яка підлягає постійному зберіганню в такому органі.
Занесення об`єкта культурної спадщини до Реєстру без облікової документації не допускається.
Облікова документація на об`єкти культурної спадщини, які відповідно до пункту 3 розділу X "Прикінцеві положення" Закону України "Про охорону культурної спадщини" визнаються пам`ятками, включає облікову картку або паспорт, коротку історичну довідку, акт технічного стану та матеріали фотофіксації сучасного стану.
Облікова документація на щойно виявлені об`єкти культурної спадщини включає облікову картку, коротку історичну довідк