ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2021 року
м. Київ
справа № 379/358/21
адміністративне провадження № К/9901/31844/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Загороднюка А.Г.,
суддів: Єресько Л.О., Соколова В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Київській області на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2021 року (судді: Лічівецький І.О., Мельничук В.П., Оксененко О.М.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області, інспектора ВРПП Білоцерківського РУП ГУНП України в Київській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Київській області, інспектора ВРПП Білоцерківського РУП ГУНП України в Київській області, в якому просив скасувати постанову про адміністративне правопорушення серії БАВ № 143736 про притягнення його до адміністративної відповідальності за частиною 6 статті 121 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 грн. і закрити справу про притягнення його до адміністративної відповідальності.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2021 року апеляційну скаргу залишено без руху та надано десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків апеляційної скарги, шляхом звернення до суду з клопотанням про поновлення строку на апеляційне оскарження та сплати судового збору.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2021 року у задоволенні клопотання Головного управління Національної поліції в Київській області про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Таращанського районного суду Київської області від 01 червня 2021 року відмовлено та відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції в Київській області на рішення Таращанського районного суду Київської області від 01 червня 2021 року у цій справі.
Мотивуючи ухвалу суд апеляційної інстанції визнав неповажними причини пропуску строку звернення з апеляційною скаргою відповідача, пославшись на те що завантаженість працівників ГУ НП в Київській області значним об`ємом матеріалів та необхідністю їх опрацювання не є непереборними та об`єктивними перешкодами, труднощами, які не залежать від волі особи і унеможливлюють своєчасне поданні апеляційної скарги. Натомість організація внутрішньої роботи суб`єкта владних повноважень перебуває у прямій залежності від волі скаржника.
Судовий збір апелянтом сплачений у межах строку визначеного ухвалою про залишення апеляційної скарги без руху.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права, порушення норм процесуального права, просить скасувати ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2021 року і направити справу до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
Касаційна скарга мотивована тим, що висновки суду апеляційної інстанції щодо відсутності підстав для поновлення строку звернення з апеляційною скаргою є помилковими, оскільки строк звернення пропущено з поважних причин. На думку скаржника, звернення до суду з апеляційною скаргою протягом десяти днів з дня отримання судового рішення, тобто з 11 червня 2021 року є підставою для поновлення строку, зокрема і у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, особливості провадження в яких визначені статтею 286 КАС України.
Позиція інших учасників справи
Відзиву на касаційну скаргу не надходило.
Рух касаційної скарги
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23 вересня 2021 року (судді-доповідача) Загороднюка А.Г., (суддів) Єресько Л.О., Соколова В.М. відкрито касаційне провадження на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2021 року.
Ухвалою Верховного Суду від 19 листопада 2021 року призначено справу до розгляду.
Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи
Рішенням Таращанського районного суду Київської області від 01 червня 2021 року адміністративний позов задоволено. Скасовано постанову інспектора ВРПП Білоцерківського РУП ГУНП України в Київській області капітана поліції Чоповського Віталія Валерійовича про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху зафіксоване не в автоматичному режимі серія БАВ № 143736 від 22 квітня 2021 року, якою на позивача накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 грн за адміністративне правопорушення, передбачене частиною 6 статті 121 КУпАП. Справу про адміністративне правопорушення відносно позивача закрито.
Рішення прийнято за відсутності сторін. Копія вказаного рішення направлена сторонам 04 червня 2021 року.
11 червня 2021 року відповідачем отримано копію рішення суду першої інстанції від 01 червня 2021 року.
Не погодившись із вказаним рішенням суду, 17 червня 2021 року відповідачем подано апеляційну скаргу.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2021 року апеляційна скарга залишена без руху відповідно до частини третьої статті 298 КАС України, оскільки подана після закінчення строків, установлених частиною четвертою статті 286 цього Кодексу.
На виконання вимог ухвали, 14 липня 2021 року відповідачем подано заяву, в якій скаржник просив поновити строк звернення до суду з апеляційною скаргою. В обґрунтування підстав для поновлення строку апелянт зазначив, що судом першої інстанції справу розглянуто без його участі, внаслідок чого лише після отримання судового рішення він мав можливість звернутися з апеляційною скаргою.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2021 року у зв`язку з не усуненням недоліків апеляційної скарги визначених в ухвалі від 29 червня 2021 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою відповідача на рішення Таращанського районного суду Київської області від 01 червня 2021 року.
Вказана ухвала від 26 липня 2021 року є предметом оскарження у касаційному порядку.
Релевантні джерела права й акти їх застосування.
Завданням адміністративного судочинства в силу частини першої статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Статтею 13 КАС України визначено, що учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки мають право на апеляційний перегляд та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до частин першої, другої статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи. Цим конституційним положенням кореспондують норми статті 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02 червня 2016 року №1402-VIII і статті 13 КАС України.
Згідно з частиною першою статті 293 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 295 КАС України визначено, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
При цьому за приписами частини першої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Відповідно до частини третьої статті 298 КАС України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
За правилом пункту 4 частини першої статті 299 КАС України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.
Частиною другою цієї ж статті обумовлено, що незалежно від поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у разі, якщо апеляційна скарга прокурора, суб`єкта владних повноважень подана після спливу одного року з дня складення повного тексту судового рішення, крім випадків подання апеляційної скарги суб`єктом владних повноважень у справі, про розгляд якої він не був повідомлений або до участі в якій не був залучений, якщо суд ухвалив рішення про його права та (або) обов`язки.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності визначені статтею 286 КАС України.
Згідно з частинами третьою-п`ятою цієї статті за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено. Апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня його проголошення. Суд апеляційної інстанції розглядає справу у десятиденний строк після закінчення строку апеляційного оскарження з повідомленням учасників справи.
При цьому за правилами, установленими статтею 271 КАС України, у справах, визначених статтями 273-277, 280-289 цього Кодексу, суд проголошує повне судове рішення. Копії судових рішень у справах, визначених цією статтею, невідкладно видаються учасникам справи або надсилаються їм, якщо вони не були присутні під час його проголошення.